Connect with us

Spravodajstvo

Dočasné vyradenie vozidla z cestnej premávky

Publikovaný

on

Väčšina motorkárov už počula o možnosti dočasného vyradenia motocykla z evidencie. Poniektorí to už aj urobili. Dôvody sú rôzne. V prvom rade ušetríte peniažky za obdobie, počas ktorého by ste sa nepovozili a zbytočne by ste tak platili povinné zmluvné poistenie.

Prvým krokom je návšteva Obvodného úradu – odbor dopravy, kde žiadateľ musí vyplniť "Žiadosť o dočasné vyradenie vozidla z cestnej premávky".

Tlačivo obsahuje krátku technickú špecifikáciu vozidla, osobné údaje vlastníka a obdobie, na ktoré sa vyradenie vzťahuje.

Administratívny úkon trvá zvyčajne 20 minút. Je potrebné predložiť:

 • vyplnenú spomínanú žiadosť
 • veľký technický preukaz
 • platný doklad o STK
 • platný doklad o uzavretí Povinného zmluvného poistenia (biela karta)
 • preukaz totožnosti
 • poplatok – 200,- Sk (kolok)

Obvodný úrad Vám vystaví "ROZHODNUTIE" o dočasnom vyradení vozidla z cestnej premávky a to v dvoch výtlačkoch. Prvý pre Vašu osobnú potrebu a druhý (v zalepenej obálke), ktorý musíte odovzdať na Dopravnom inšpektoráte.

Na príslušnom dopravnom inšpektoráte predložíte:

 • platné rozhodnutie (v obálke)
 • veľký technický preukaz
 • malý technický preukaz
 • osvedčenie o kontrole technického stavu vozidla
 • tabuľku s evidenčným číslom (ŠPZ)
 • vyplnenú žiadosť o dočasné vyradenie motorového vozidla
 • preukaz totožnosti

Pracovníci polície tabuľku s evidenčným číslom, malý technický preukaz a doklad o STK vodičovi odoberú a uschovajú až do termínu, o ktorý požiadal.

Pozor však, aby ste mali platné osvedčenie o kontrole technického stavu vozidla!

Nasleduje cesta do poisťovne, kde Vám na základe Rozhodnutia z Obvodného úradu a potvrdenia z polície o vyradení vozidla zrušia poistnú zmluvu. Nedoporučujem navštíviť poisťovňu pred vyradením vozidla z evidencie na DI. Niektoré poisťovne vyžadujú tieto doklady vopred.

Vyradiť vozidlo môžete na dobu, ktorú si určíte vy sami. Pokiaľ sa rozhodnete uviesť vozidlo do premávky pred skončením tohto obdobia, musíte navštíviť opäť Obvodný úrad – odbor dopravy, kde Vám za poplatok 150,- Sk (kolok) vykonajú zmenu Rozhodnutia.

4 komentáre

4 Comments

 1. čajka

  26. novembra 2004 at 8:16

  počul som, že agent kooperativy dokaze ponuknut zmluvu na urcite obdobie aj bez vyradenia mot. vozidla z prevadzky.

 2. eXeBaT

  26. novembra 2004 at 17:02

  čajka

  Tento týždeň som absolvoval dočasné odhlásenie a to čo sa deje na DI nemá obdobu. Dlhé rady tvoria majitelia vozidiel, ktorí si výmenu starých ŠPZ nechali na poslednú chvíľu. Osobne si myslím, že toto odhlasovanie je zbytočným birokratickým krokom, pretože sa robí zakaždým zápis do veľkého TP a keď si predstavíš každoročné odhlásenia a prihlásenie motocykla, čoskoro ho zaplníš razítkami. To si pravdepodobne NAVRHOVATEĽ neuvedomil a iba tak pridal ďalšiu administratívnu prácu zamestnancom OÚ a DI. Všetko by sa dalo vybaviť úpravou zmluvy o poistení, ako si spomenul.

 3. kosnacj

  21. januára 2005 at 9:39

  Budem konkretny.

  Docastne vyradenie motoroveho vozidla mam schvalene do konca 2/2005. STK mam platnu do 6/2005.

  Chcem vsak docastne vyradenie predlzit este cca do 9/2004 z urcitych dovodov. Ako mam postupovat, nikde som to nenasiel, aby som neporusil zakon.

  Musim znovu auto prihlasit a znovu odhlasit, alebo si len podat ziadost o predlzenie?

 4. gomez

  4. marca 2005 at 10:50

  Niektoré poisťovne uzatvárajú zmluvy aj na dobu určitú (ako bolo vyššie napísané Kooper., Komunálna, myslím že aj ČSOB). Pozri si to na nete. To znamená, že je výhodnejšie si uzavrieť takúto zmluvu ako potom riešiť všetky tie naháňačky okolo dočasného vyradenia.

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri