Connect with us

Spravodajstvo

DVA SLOVENSKÉ TÍMY ZABOJUJÚ O TITUL NAJÚSPORNEJŠIEHO AUTA EURÓPY

Publikovaný

on

Bratislava, 23. februára 2015

Prvýkrát v histórii budú o titul najúspornejšieho vozidla v súťaži Shell Eco-marathon Europe bojovať dva študentské tímy zo Slovenska. K študentom bratislavskej STU, ktorí sa súťaže zúčastnia tretíkrát za sebou, sa pridajú aj študenti z košickej TUKE, ktorá sa po niekoľkoročnej prestávke opäť vracia na trať. Študenti sa počas 30. ročníka súťaže pokúsia prejsť na jediný liter paliva či na jednu kilowatthodinu čo najdlhšiu vzdialenosť.

V dňoch 21. až 24. mája 2015 sa viac ako 3 000 študentov z rekordného počtu 30 krajín Európy a okolia zapojí do jubilejného 30. ročníka medzinárodnej súťaže Shell Eco-marathon Europe. Ich úlohou je prejsť čo najdlhšiu vzdialenosť na minimálne množstvo paliva či elektrickej energie. Súťaž sa odohrá na mestskom okruhu v holandskom Rotterdame, ktorý opäť po roku zažije nevídanú „autošou“ – desiatky futuristických vozidiel bojujúcich v uliciach mesta o každý centimeter prejdenej vzdialenosti. Pretekmi vyvrcholí niekoľkomesačný vývoj a stavba vozidiel navrhnutých samotnými študentmi.

Po prvýkrát súťažia o titul najúspornejšieho auta hneď dva slovenské študentské tímy. Slovenská technická univerzita v Bratislave po dvoch ročníkoch s prototypom na benzínový pohon prechádza do úplne novej kategórie áut na stlačený zemný plyn (CNG). „Pohon na stlačený zemný plyn je veľmi perspektívny pre širšie využitie aj na Slovensku. Preto sme sa podujali zostrojiť auto, ktoré dokáže toto palivo využiť čo najefektívnejšie pre maximálny dojazd,“ hovorí vedúci tímu doc. Ing. Ľuboš Magdolen, PhD., z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania Strojníckej fakulty STU.

Technická univerzita Košice sa prvýkrát zapojila do súťaže už v roku 1994 a každoročne postavila štyri vozidlá na pretekársku trať až do roku 2009. Tento rok sa košický tím predstaví v kategórií benzínových vozidiel. „Shell Eco-marathon predstavuje pre nás možnosť ukázať študentom a verejnosti ako preniesť teoretické znalosti do skutočne úsporného prototypu vozidla,“ hovorí prof. Ing. Aurel Sloboda, PhD., zo Strojníckej fakulty TU v Košiciach.

Od drevených áut po prototypy z najmodernejších materiálov
Študentská súťaž o najúspornejšie auto Shell Eco-Marathon má už 30 rokov. Od roku 1985 prešla výraznou zmenou: z dvadsiatky drevených vozidiel poháňaných motormi z kosačiek je dnes viac ako dvesto prototypov z najmodernejších materiálov s futuristickým dizajnom v dvoch kategóriách: prototypy a vozidlá mestského typu (UrbanConcept). Kým prvý víťaz, švajčiarsky tím Henry, prešiel na liter benzínu 680 kilometrov, minuloročný víťaz, francúzsky tím Microjoule La Joliverie, prešiel s rovnakým litrom benzínu rekordných 3 314,9 kilometra. “V novom ročníku si chceme pripomenúť míľniky troch dekád týchto pretekov a zároveň sme zvedaví, ktoré z nových technológií dokázali študenti využiť pri hľadaní najefektívnejšieho spôsobu pre budúce riešenia mobility,“ hovorí technický riaditeľ pretekov Norman Koch.

Shell Eco-marathon
Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Súťaž spája súčasných a budúcich novátorov spolu so širokou verejnosťou zaujímajúcou sa o energetické otázky. Rozvíja diskusiu o udržateľných riešeniach narastajúceho globálneho dopytu po energiách. V rámci Shell Eco-marathon Europe súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo veku od 16-25 rokov z 30 krajín vo vlastnoručne
navrhnutých a vyrobených vozidlách. Hodnotenie tímu sa vyjadruje prejdenou vzdialenosťou na liter paliva alebo kilowatthodinu. Shell Eco-marathon Europe sa snaží zapojiť verejnosť do riešenia súčasných výziev spojených s energiami a mobilitou, a zároveň inšpirovať k inovatívnym riešeniam. Súťaž ukazuje snahu spoločnosti Shell pomáhať pri napĺňaní narastajúcich energetických požiadaviek zodpovednou cestou vďaka spolupráci študentov, partnerov a verejnosti.

30. ročník Shell Eco-marathon Europe sa uskutoční 21. – 24. mája 2015 po štvrtý raz za sebou v holandskom Rotterdame za účasti 230 tímov z rekordného počtu 30 krajín. Sprievodné aktivity na mieste budú zamerané na inšpiráciu a zapojenie verejnosti k téme budúcnosti energie a nových technológií.

Shell Eco-marathon je globálnou iniciatívou so súťažami v Európe, USA a Ázii. Shell Eco-marathon Americas sa uskutoční 9.-12. apríla v Detroite v USA, Shell Eco-marathon Asia 26. februára – 1. marca v Manile na Filipínach.

Royal Dutch Shell plc
Spoločnosť Royal Dutch Shell plc je registrovaná v Anglicku a vo Walese. Centrálu má v Haagu a jej akcie sú kótované na burzách v Londýne, Amsterdame a New Yorku. Spoločnosť Shell pôsobí vo vyše 70 krajinách sveta v oblasti prieskumu a ťažby ropy a zemného plynu, výroby a marketingu kvapalného zemného plynu a skvapalňovania zemného plynu, ďalej v oblasti výroby, marketingu a prepravy ropných produktov a chemikálií a v oblasti projektov, ktoré sa zaoberajú obnoviteľnými zdrojmi energie. Viac informácii nájdete na www.shell.com

SEESAME Communication Experts  / SHELL Slovakia s.r.o.

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri