Connect with us

Turistické články

El Camino de la Muerte

Publikovaný

on

Keď už sa nám chystá piatok 13teho, porozprávajme si o El Camino de la Muerte.
Severná Yungasská cesta (alebo aj Urnová cesta, Coroická cesta, Camino de las Yungas, El Camino de la Muerte, a Cesta smrti vedie z mesta La Paz do Coroica. Má dĺžku 56 km a vedie do severovýchodného regiónu Bolívie, známeho ako Yungas. Je známa pre extrémne nebezpečenstvo pri jej prekonávaní a v roku 1995 si vyslúžila označenie najnebezpečnejšej cesty na svete. Ročne na tejto ceste zomrie 200 až 300 cestujúcich, takže popri ceste sa nachádza hromada krížov označujúca miesta, kde spadli vozidlá. Po tom ako cesta opustí La Paz a postupne stúpa, mení sa jej klíma. Po zhruba piatich kilometroch sa prostredie mení z rovinatého Altiplana, cez dažďový prales, až po útesy a hornatý terén.
Cesta bola vybudovaná v tridsiatych rokoch počas vojny medzi Bolíviou a Paraguayom. Je to jedna z mála ciest, ktorá spája dažďové pralesy na severe krajiny a Yungasský región s hlavným mestom. Nová bezpečná cesta spájajúca La Paz a Yungasský región je pred spustením.
Cesta je väčšinu času v daždi a hmle a to sa podpísalo aj na je povrchu, ktorý je silne rozblatený a tak isto sa na ňom nachádzajú padnuté kamene z okolitých kopcov. 24. júla 1983 sa zo zrázu na Ceste smrti zrútil autobus, pri ktorého páde zomrelo viac ako 100 pasažiérov. Táto udalosť patrí medzi najväčšie tragédie Bolívie.
Pravidlom pri cestovaní po tejto ceste je, že vozidlá sa vyhýbajú vpravo a teda vozidlo, ktoré ide zhora sa vyhýba vždy na okraj priepasti.
V 90tych rokoch sa stala Cesta smrti obľúbenou turistickou destináciou práve pre nebwezpečenstvo cestovania po nej. Expedície aj jednotlivci ju prekonávaju všetkými možnými spôsobmi. Okrem iných ju prekonali aj Herbert Schwarz a Astrid Neudecker v roku 2005.
Južná Yungasská cesta (alebo Chulumanijská cesta) spája La Paz a mesto Chulumani má 64 kilometrov a aj keď je nebezpečná, nebezpečenstvo severnej cesty nedosahuje.
Viac obrázkov Cesty smrti [linka]

El Camino de la Muerte

1 komentár

1 komentár

  1. Bodo

    12. apríla 2007 at 8:16

    Toto je riadna haluz tade by som sa bál ist aj na bicykli nie ešte autom

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri