Connect with us

Máte predstavu, aká je dlhá brzdná dráha?

Domov Diskusné Fóra Motoporadňa Máte predstavu, aká je dlhá brzdná dráha?

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 91 )
  • Autor
    Príspevky
  • #65025
    Jozefko
    Účastník (Participant)

    Viete si typnut aka je dlha z 50 ?, 100?, 200?, 300?

    #65026
    milan3232
    Účastník (Participant)

    [linka]
    [linka]
    velmi dobre a poucne citanie. doplnil by som este cim vacsia hmotnost moto a jazdca, cim horsi stav moto (hlavne brzd) a cim horsi reakcny cas, tym sa metriky nabaluju. Samozrejme nesmieme zabudat na sucinitel trenia na vozovke.Su to sakra velke cisla.

    Ak si clovek uvedomi, ze klipnutie oci trva 0,5sek + reakcna doba 2 sek (je tam zaratany aj nabeh brzd do max. ucinku) tak z vyssie uvedenych poznatkov vyplyvaju zaujimave drahy, ktore jazdec prejde a este ani nezacal brzdit.

    Odpoved na otazku :

    rychlost (km/h) brzdna draha (m)

    50 14,6

    100 48,4

    150 101

    200 173

    250 265

    300 376

    Vypocet nezohladnuje hmotnost motocykla a jazdca ani aerodynamicku brzdnu silu pri rychlostiach viac ako 100km/ h. Je to velmi priblizne. Mohol by som napisat o tom clanok, s presnymi a uplnymi vstupmi, ak by bol zaujem.

    #65027
    Jozefko
    Účastník (Participant)

    milan3232 Prave ze o tom pisem clanok a tie vzdialenosti su len ciste vypozitane podla vzorca … a hooodne sa odlisuju od reality

    #65028
    Jozefko
    Účastník (Participant)

    milan3232 co som sondoval kde kade sa mi dostali do ruki hodne odlisne cisla ale nasiel som jednu studiu a to je fakt zaujmave …

    #65029
    yagiza
    Účastník (Participant)

    iny kraj iny mrav. v anglicku musis byt vzdialeny od vozidla pred tebou 2 sekundy a v dazdi aspon 3 sekundy 🙂

    rychlost brzdna draha

    20mph 12 metrov

    30mph 23 metrov

    40mph 36 metrov

    50mph 53 metrov

    60mph 73 metrov

    70mph 96metrov

    OTAZKA o kolkokrat je vacsia brzdna draha ak cestujes na lade

    A 2krat

    B 5krat

    C 7krat

    D 10krat

    hadajte odpoved sa dozviete neskor…. 😉

    #65030
    Jozefko
    Účastník (Participant)

    yagiza ups …. to teda nemam ani potuchy D ???

    #65031
    tlmic
    Účastník (Participant)

    jozefko ale to nesmies trafit strom alebo zvodidla. Teraz vazne-netusim

    V Brne sa mi raz podarilo nedobrzdit cielovu rovinku a bolo to straaaaaaaaaasne dlhe brzdenie.O nejakych cielenych reakciach ani nemozem hovorit, bol som rad ze je tam ten štrk a taka dlha unikova zona. Ale hned som balil a isel domov, som srab. Preto obdivujem tych ktori to tam flaknu o zem ozaj v peckach a v ohode jazdia dalej ako NIŠT

    #65032
    kxbibo
    Účastník (Participant)

    Ja si brzdenie trénujem, brzdenie od čiary v rôznych rýchlostiach.

    #65033
    raptor
    Účastník (Participant)

    a ja brzdim zasadne o mitshubishi galant :75:

    jagiza 2x je blbost a 10x za mi zda vela takze je to medzi 5 a 7 a moj cisty tip je 5x

    este by ma zaujimalo ci ide o brzdnu drahu motorky alebo auta…

    #65034
    milan3232
    Účastník (Participant)

    Jozefko – mas pravdu, je to velmi priblizny vypocet. Dnes to uz vsetko robia PC – Crashtest. Mal som 2 semestre Automobilovych nehod ako sudny znalec na USI u prof. Kasanickeho, takze viem, o co zhruba ide. Ziadne vozidlo nema rovnake hodnoty a preto aj kazdy lepsi znalec povie brzdnu drahu v intervale od do.

    Na brzdnu drahu ma vplyv:

    * reakcny cas vodica (vek : psychologicky cas + svalova reakcia + cas rozhodovania),

    * cas technickeho oneskorenia nabehu brzd (az po max. brzdny ucinok), ine pri kazdom type brzd,

    * brzdne spomalenie (ako rychlo a s akou intenzitou dupne vodic na brzdu),

    * povrch vozovky (suche, mokre, vlhke),

    * material vozovky (asfalt, beton, dlazobne kocky, luka, prach, sneh, lad),

    * technicky stav vozidla,

    * konstrukcia brzd (kotucove/ bubnove, ABS, vzduchove/ hydraulicke),

    * hmotnost vozidla + cestujucich + batoziny,

    * umiestnenie batoziny,

    * vyhlad vodica v zakrute/ pri predbiehani,…

    Zaujimave by bolo aj porovnanie, kolko metrov prejde jazdec v tych rychlostiach za povedzme 1sek.

    yagiza – sucinitel trenia na suchom asfalte je 7 az 9 ms-1, na snehu 1 az 4 ms-1, na lade iba 0,5 az 3 ms-1. Ostatne veliciny su rovnake.

    #65035
    eXeBaT
    Účastník (Participant)

    milan3232

    Viem o čom píšeš, mám 69 stranový posudok o svojej nehode, ktorý je plný matematicko – fyzikálnych výpočtov a simulácií.

    #65036
    yagiza
    Účastník (Participant)

    milan3232 takze tvoja odpoved je teda ktora? ak chces, sila gravitacneho a magnetickeho pola je konstantna

    eXeBaT a ty si teda netipnes? alebo rovne nevyratas? myslim kvizovu otazku ktoru som na zaciatku uviedla…

    #65037
    Jozefko
    Účastník (Participant)

    Ja dnes vv noci dopisem ten clanok a dokreslim veci co don treba aby bol presny 🙂 🙂 🙂

    #65038
    eXeBaT
    Účastník (Participant)

    yagiza

    Môj tip je 7, takže C

    #65039
    jaRRo
    Účastník (Participant)

    toto sa mi moc dobre cita…….. 🙄 hmm ja viem ze keby som mal raz spolujazdca tak uz zhanam aj prednu vidlicu 😁 hmm tiez si to musim pomerat tie metre a tak……. A je dobra blbost to bude D alebo C

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 91 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Advertisement

Partneri