Connect with us

Spravodajstvo

GM a Segway spojili sily aby znova objavili dopravu v meste

Publikovaný

on

Tlačová správa General Motors Corporation

Jedinečné riešenie otvára nové horizonty osobnej mobility


NEW YORK – General Motors Corp. a Segway včera predviedli nový typ vozidla, ktorý môže zmeniť spôsob nášho pohybu v mestách.
V rámci projektu s názvom P.U.M.A. (Personal Urban Mobility and Accessibility), vyvíjajú spoločne GM a Segway elektrické, dvojsedadlové vozidlo na iba dvoch kolesách, ktoré by mohlo ľuďom umožniť cestovať v mestách rýchlo, bezpečne, potichu, čisto ? a za nízku cenu. Vozidlo pritom umožňuje dizajnérsku kreativitu, štýl, radosť a sociálne zbližovanie.

GM a Segway oznámili svoju spoluprácu počas predvedenia prototypu Project P.U.M.A. v New York City včera.

?Project P.U.M.A. predstavuje jedinečné riešenie pohybu a interakcie v mestách, v ktorých žije viac než polovica svetovej populácie,? povedal Larry Burns, viceprezident GM pre vývskum, vývoj a strategické plánovanie. ?Predstavte si malé, vrtké elektrické vozidielka ktoré vedia, kde sú iné pohybujúce sa objekty a nedovolia zraziť sa s nimi. Ďalej si predstavte tieto vozidielka prepojené prostredníctvom site podobnej internetu a môžete významne zvýšiť možnosti ľudí pohybu v mestách, nájsť miesto na zaparkovanie i prepojiť ich sociálne a pracovné siete.?

Trendy naznačujú, že urbanizácia narastá a prináša čoraz viac zápch a problémov s parkovaním. Mestá na celom svete aktívne hľadajú riešenia ako zmierniť dopravné zápchy a emisie. Project P.U.M.A. hľadá práve takéto riešenia.

Spája niekoľko technológií predvedených GM a Segway, vrátane elektrického pohonu a batérií; dynamickej stabilizácie (udržiavanie rovnováhy na dvoch kolesách); plne elektronického ovládania akcelerácie, riadenia a brzdenia; komunikácie medzi vozidlami a autonómnej jazdy i parkovania. Tieto technológie sa spojili v projekte P.U.M.A., aby zvýšili slobodu pohybu a súčasne umožnili efektívne využitie energie, nulové emisie, pokročilú bezpečnosť, neviditeľné prepojenie a zníženie dopravného preťaženia miest.

?Sme nadšení možnosťou spoločne pracovať a predstaviť dramaticky odlišný prístup k mestskej mobilite,? povedal Jim Norrod, výkonný riaditeľ Segway Inc. ?Keď používate výrobky Segway, dostávate sa s nimi do emociálneho spojenia. Prototyp vozidla Project P.U.M.A. ho stelesňuje prostredníctvom kombinácie pokrokových technológií, ktoré prinášajú Segway a GM aby skompletizovali spojenie medzi jazdcom, prostredím a ostatnými.?

Vozidlo Project P.U.M.A. tiež umožní dizajnérom vytvoriť nové automobilové módne trendy a sústrediť sa na potešenie a emócie, ktoré ľudia vyjadrujú prostredníctvom svojich vozidiel a súčasne vytvoriť riešenie rešpektujúce želania budúcich mestských zákazníkov.

Prototyp vozidla Project P.U.M.A. integruje líthium-ionové batérie, digitálny inteligentný systém energetického managementu, vyvažovanie pozície na dvoch kolesách, dva elektrické kolesové motory a odnímateľné užívateľské rozhranie, ktoré umožňuje spojenie mimo vozidla. Výsledkom je pokroková, funkčná štúdia, ktorá demonštruje možnosti už dnes existujúcich technológií.

Vozidlo uvezie dvoch, alebo viac cestujúcich, dokáže vyvinúť rýchlosť až 56 km/h a disponuje jazdným dosahom až 56 km medzi dvoma dobitiami batérií.

Od predstavenia dvojkolky Segway Personal Transporter (PT) sa stal Segway lídrom v segmente malých elekrických vozidiel. Jeho prístup k hustote dopravy a enviromentálnym výzvam vyvažuje hlboké pochopenie funkčných potrieb klientov, umožňujúc im tak dosiahnuť viac za menej peňazí. Segway dodal na trh vyše 60 000 líthium-ionových batérií.

GM je lídrom na poli technológií ?prepojených vozidiel? od roku 1996, keď predstavil systém OnStar. Dnes táto sústava palubnej komunikácie spája v Severnej Amerike šesť miliónov predplatiteľov tohto bezpečnostného a zabezpečovacieho systému. GM je tiež priekopníkom systémov komunikácie medzi vozidlami (vehicle-to-vehicle; V2V) a technológie transpondérov. Tieto a iné technológie prepojenia vozidiel naozaj umožnia, aby vozidlá do seba nenarážali a riadili sa samočinne.

?Predstavte si, že sa pohybujete po meste vo vozidle prispôsobenom vášmu vkusu, ktoré je radosť riadiť a jazdiť v ňom, ktoré vás bezpečne dovezie kam potrebujete a ?spojí? vás s priateľmi a rodinou, pričom využíva čistú a obnoviteľnú energiu, neprodukuje žiadne výfukové emisie a nespôsobuje stres a dopravné zápchy,? povedal Burns. ?A predstavte si, že to dokáže za jednu štvrtinu až jednu tretinu ceny toho, čo dnes platíte za prevádzku dnešného automobilu. Toto by mohol Project P.U.M.A. priniesť.?

Advertisement

6 komentárov

1 komentár

 1. RoboNM

  8. apríla 2009 at 10:51

  Ach jaj, jeden elektromagnetický impulz a americké mestá sú plné chrobáčikov 🤣 🤣 😟

 2. AIR

  8. apríla 2009 at 20:09

  No nekup to za ty prachy 😈 😈 😈

 3. AMIS

  9. apríla 2009 at 5:49

  Tá cena 😛 Segway sa mi ale páčil, keď som ho skúšal 😉

 4. AMIS

  10. apríla 2009 at 10:51

  [linka]
  [linka]
  [linka]
  [linka]
  úžasná hračka 😈

 5. AMIS

  10. apríla 2009 at 10:56

  Toto nepotrebuje komentár, hra s ťažiskom a ide to 😉
  [linka]
  [linka]

 6. AMIS

  10. apríla 2009 at 11:00

  A tu je prvotný nápad, Coool 😁
  [linka]

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri