Connect with us

Spravodajstvo

Hildebrand & Wolfmüller

Publikovaný

on

V roku 1894 začala vyrábať motocykle firma Hildebrand & Wolfmüller. V čom boli tieto motocykle iné, ako napríklad Reitwagen od Gottlieb Daimler z roku 1885? Hildebrand & Wolfmüller vyrábal ako prvý sériový motocykel na predaj. Gottlieb Daimler vyrábal iba experimentálny motocykel, ktorý sa do sériovej výroby nedostal.

Bratia Hildebrandovci sa spojili s Aloisom Wolfmüllerom a v roku 1894 vyrobili prvý motocykel s vodou chladeným dvojvalcovým motorom. Motor mal štyri ventily a objem valcov 1488 ccm. Model sa vyrábal v rokoch 1849 až 1897 v Nemecku a Francúzsku.

Technické parametre motocykla:
Motor: Dvojvalcový štyri ventily
Objem valcov: 1488 ccm
Vŕtanie x zdvih: 90 x 117 mm
Sila: 2,5 koní pri 240 ot./min.

Vodou chladený motor a otvorený trubkový rám boli na svoju dobu dosť vyspelým technickým riešením. Zadné koleso bolo poháňané piestami, podobne ako je tomu u lokomotívy.

Bolo vyrobených iba pár stoviek kusov tohto modelu. Výrobu ukončili okrem finančných problémov aj náročnosť výroby motocykla a technické problémy spôsobené tým, že motocykel nemal spojku. Napriek tomu, že sa jednalo o prvý sériový motocykel, nedočkal sa komerčného úspechu.

Vystavené motocykle sa nachádzajú napríklad v Zweirad-Museum, Nemecko, Vedeckom múzeu, Londýn a Múzeum Henryho Forda v Detroite, Michigan.

Hildebrand & Wolfmüller

1 komentár

1 komentár

  1. Gaaspi

    12. januára 2008 at 19:41

    Tento výkon dosahuje mój pionier z 50-ccm a pritom má len dva ventily, aj to len na kolesách! 😁 má prevod na kolese jak parná lokomotýva. Na tú dobu to celkom ujde! Som rád že žijem v tejto dobe! Vtedy na motorku nemal hocikto! Dnes za 500-sk pinčel kúpiš a jazdí sa!

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri