ISDE 2015 Košice – VEĽKÉ FINÁLE A ČO SA VLASTNE STALO?!

Šesťdňová v Košiciach je za nami a môžeme ju hodnotiť z viacerých pohľadov. Z jednej strany to bolanaozaj náročná, zaujímavá a krásna ISDE, ktorú si pochvaľovali mnohí pretekári, ale na druhej strane celkový dojem pokazili najvyššie orgány FIM, ktoré začínajú ničiť aj tento šport. Hold, aj na šesťdňovej sme zistili, že pravidlá neplatia pre všetkých rovnako a tí, ktorí sú pri moci si ich upravujú podľa seba, okato a vôbec ich nezaujíma, že to vidí celý svet.

Najviac to určite mrzí tím z Austrálie, ktorý prišiel zodpovedne pripravený, mali nachystaných pretekárov a aj techniku na 100%. Do cieľa dorazili v plnom počte, neporušili nijaké pravidlá, všetko fungovalo tak ako malo, na trati boli naozaj rýchli a aj tak nevyhrali… Asi si hovoríte, že ich Francúzi porazili tak preto skončili až druhí, ale to vôbec nie je pravda. Pred 5-tym dňom kedy diskvalifikovaní pretekári ešte stále boli diskvalifikovaní sa v Austrálskom tíme rozhodli, že majú veľký časový náskok a nebudú zbytočne riskovať. Austrálčania zvoľnili, stále boli medzi najrýchlejšími, ale už sa nebili o každú sekundu. V tom prišiel pán Meiller (Francúz a najvyšší predstaviteľ FIM-Enduro) a rozhodol, že diskvalifikovaní pretekári budú figurovať vo večerných výsledkoch. Nikto s týmto rozhodnutím nevedel nič urobiť a Austrália prišla o svoje vedenie. Zostala na 2. mieste s dvojminútovou stratou na Francúzov. Na záverečnom motocrosse urobili maximum a z dvoch minút zostala nakoniec len jedna, ale na prvenstvo to stále nestačilo…

World Trophy teda vyhrali Francúzi, na druhom mieste sa umiestnila Austrália a ako tretí skončili Španieli. Čo sa stalo pri odovzdávaní medailí na pódiu po záverečnom motocrosse, keď Austrálčania dali jasne najavo, že nesúhlasia s touto situáciou, si môžete pozrieť na videu:

Prejdime na Slovenský Trophy Team, ktorý v zložení štefan Svitko, Zlatko Novosád, Marek Giertl,
Miroslav Ševela, Marek Haviar, Jaroslav Štrbek obsadil 10. priečku, čím si splnil svoj cieľ pred štartom na 90. ročníku ISDE. Asi viacerí dúfali, alebo si mysleli, že keď je podujatie u nás doma na Slovensku, tak naši pretekári sa umiestnia lepšie, avšak uvedené umiestnenie je vzhľadom na podmienky a súčasnú výkonnosť úspechom. Všetci šiesti nominovaní chalani podali najlepšie výkony, aké vedeli. Pred šesťdňovou sa všetci poctivo pripravovali, do ISDE investovali mnoho času a ani jeden z nich prípravu a ani samotný závod „neodflákol“. Preto chalanom gratulujem za 10. miesto z 23 World trophy tímov, ktoré v Košiciach štartovali.

Ťahúňom celého tímu bol jednoznačne Štefan Svitko, ktorý podával najlepšie výkony od prvého dňa.Za ním sa držali s vyrovnanými výsledkami Miroslav Ševela, Marek Giertl, Jaroslav Štrbek, Zlatko Novosád a do osudného pádu aj Marek Haviar. Títo všetci sa snažili nerobiť zbytočné chyby a každý deň podávali zaujímavé výkony, ktoré potleskom, burácaním a fandením ohodnotili aj domáci fanúšikovia, ktorí dodali podujatiu tú správnu atmosféru. Junior World Trophy padlo právom do rúk Austrálskym mladíkom, ktorý išli jasne za svojim cieľom od prvého dňa šesťdňovej. Vyhrávali deň za dňom a stále sa držali na prvom mieste, ktoré im zostalo
až do cieľa. Druhé miesto si ulovili mladí Švédi, ktorí jazdili vyrovnané výkony a tretiu priečku doplnili Taliani, ktorí ukazovali, že enduro je u nich stále veľmi obľúbený šport.
Slovenský Junior Trophy tím jazdiaci v zložení Tomáš Zboran, Michal Novocký, Michal Košík a Michal Drevenák príjemne prekvapil a obsadil 9. miesto. Chalani boli na takomto veľkom podujatí po prvýkrát a vysporiadali sa s ním statočne. Juniorský tím postihla rovnako ako seniorský jedna strata, keď sa zranil Michal Novocký, ale našťastie bol po dvoch dňoch z nemocnice prepustený a na záverečnom motocrosse fandil svojim kolegom. Tomáš Zboran sa od začiatku stal ťahúňom tímu a jazdil veľmi solídne výsledky. Michal Košík a Michal Drevenák si udržali svoju stálosť a každý deň dojazdili bez zaváhania. Aj takýto tímový duch dokázal vyniesť chalanom pekné umiestnenie, za ktoré sa nemusia hanbiť. Gratulujem juniorom a verím, že toto podujatie bolo veľkým prínosom do ich kariéry. Women World Trophy obhájili po roku ženy z Austrálie a keby tomuto tímu FIM neuškodilo v senioroch, tak získa prvenstvo vo všetkých troch svetových trofejach. Austrálčanky boli úplne na inej úrovni ako ostatné ženy a jazdili s prehľadom každý deň. Ich výkony boli neohrozené a rovnako ako juniori dominovali od prvého súťažného dňa. Druhé miesto obsadili ženy z Francúzska a tretie skončili Švédky.

Slovenský ženský tím bol po prvýkrát na ISDE a dievčatá zistili, čo všetko takéto podujatie obnáša. Aj keď naše dievčatá pretekali len prvé dva súťažné dni, tak zistili, kde majú nedostatky a čo bude treba vylepšiť. Katka Juríčková a Karin Hostinská sa však len tak nevzdávajú a obe sú odhodlané sa ešte niekedy na takomto podujatí ukázať a určite si budú chcieť napraviť chuť nejakým zaujímavým výsledkom. Klubová súťaž mala prihlásených až 99 tímov. Prvé miesto získal netradične tím z Holandska – VAMC Drie Musketiers, ktorý mal naozaj výborných pretekárov a tí sa pasovali so slovenskými podmienkami na výbornú. Druhé miesto patrilo Švédskemu tímu – Team Ostra Elite a tretiu priečku doplnil tím zo susedného Česka – KBS UAMK TEAM UNHOST.

Za SMF na šesťdňovej v Košiciach štartovalo 14 klubových trojčlenných tímov. V jednotlivcoch spomedzi 42 klubových jazdcov SMF sa najlepšie umiestnil Thomas Hostinský, ktorý v kategórií C2 obsadil krásne 2. miesto a v celkovom hodnotení všetkých klubových jazdcov mu patrila rovnako druhá priečka. Thomasovi gratulujem k tomuto perfektnému výkonu. (Thomasov čas bol druhý najlepším spomedzi všetkých jazdcov SMF).

Umiestnenie slovenských klubových tímov/ tímov so SMF licenciou bolo nasledovné:
6. miesto BMT Gottbros Team-FIM Europe – Thomas Hostinský, Martin Gottvald, Zdeněk Gottvald.
16. miesto Albert Enduro Team – Peter Baláž, Branislav Belluš, Ondrej Vážny.
26. miesto BAMU BMT Slovakia Team – Jaroslav Postredný, Marek Belko, Patrik Halgaš.
30. miesto Enduro Club Púchov – Viliam Veteška, Vladimír Viater, Jakub Zahustel.
43. miesto Žilinskí Rebeli – Tomáš Hodas, Andrej Chobot, Milan Sagan.
44. miesto ENDURO KOPERBENT TEAM – Róbert Cigánek, Radek Bohuslav, Jozef Marenčák.
51. miesto BMT Czech – Michaela Polívková, Petr Trávniček, Tomáš Jemelka.
56. miesto JATO ENDURO KLUB-FIM Europe – Jan Zeman, Jan Vašta, Jaroslav Tobeš.
61. miesto Radegast Birell Veterán Tím Slovakia – Emil Čunderlík, Ján Zaťko, Peter Leskovjanský.
67. miesto FORD SZILCAR-OP AUTO Racing – Michal Dorňák, Ondrej Štofka, Jozef Szilasi.
69. miesto Sadro Team Slovakia – Rudolf Migila, Vladimír Preis, Anton Zboran.
70. miesto BETA MOTO PALIČ TEAM-FIM Europe – Jan Fišer, Rudolf Kavský, Roman Michalík.
71. miesto KAPAY RACING TEAM – Peter Babinec, Peter Kapajčík, Ladislav Mikula.
72. miesto MIŠImoto enduro team – Dušan Čipka, Marek Polák, Adam Šipikal.

Všetkým zúčastneným jazdcom sa šampionát veľmi páčil, boli spokojný s náročnosťou a prípravou tratí. Niektoré úseky sa neskutočne rozbili a to všetko pridávalo na úrovni podujatia. Suma sumárum, slovenská šesťdňová bola naozaj ťažká, bol to veľmi krásny pretek, na ktorý milovníci endura budú radi spomínať aj keď sa diali niektoré nepríjemné veci. Organizátor si dal záležať a zvládol toto podujatie, aj keď to bolo veľmi náročné. Žiaľ ani tento rok sa organizátor nevyhol viacerým krádežiam,ktoré však nie sú pri takomto svetovom podujatí nijakou novinkou. Jedno je isté, že z paddocku a  z uzatvoreného parkoviska, priestorov za ktoré organizátor 100% zodpovedá nebolo odcudzené nič a to i napriek tvrdeniam niektorých slovenských médií.

Bohužiaľ veľkým mínusom je postup FIM, ktorá ubrala na kráse tohto športu a nikto sa nebude čudovať, keď budúci rok neuvidíme Austrálsky tím na ISDE 2016 v Španielsku, kde sa bude konať 91. ročník medzinárodnej endurovej olympiády.

Autor: Jaroslav Gažo / sekretariát SMF