Connect with us

Spravodajstvo

Jakeš sa chce na Rely Dakar o rok vrátiť

Publikovaný

on

Slovenský motocyklový pretekár Ivan Jakeš sa v nedeľu vrátil na Slovensko zo svojej prvej Rely Dakar, na ktorej sa mu však nepodarilo prísť do cieľa. Osudnou pre neho bola šiesta, 817-kilometrová a zároveň najdlhšia etapa 29. ročníka prestížnej motoristickej súťaže. Tridsaťtriročný jazdec mal prvý vážny technický problém už asi 50-60 km po štarte do etapy, kedy mu zlyhala elektroinštalácia motocykla. Po dlhom čase sa dočkal servisného vozidla, mechanik Rasťo Katriňák odhalil chybu a túto rýchlo odstránil. „Už 150 kilometrov po oprave sa mi rozsypala celá elektrika aj iné časti motorky. Toto sa už urobiť nedalo, navyše to bolo v úseku, ktorým už servisné vozidlá nešli,“ vysvetlil príčinu svojho predčasného konca Jakeš. Jeho najlepším etapovým umiestnením v premiére na Rely Dakar bolo 22. miesto v 5. etape.
Jakešovi sa v Afrike veľmi páčilo a verí, že sa na Dakar o rok vráti. „Som sklamaný, že sa mi rely nepodarilo dokončiť, ale s tou pokazenou elektronikou sa už nedalo nič robiť. O rok sa chcem vrátiť späť a urobím pre to maximum. Ak sa to vydarí, musím sa aj zodpovednejšie pripraviť. Toľko času, ako som mal tentoraz, bolo jednoznačne málo. Treba absolvovať prípravu v púšti, viac sa pohrať s motorkou a vychytať niektoré jej muchy. Najdôležitejšie sú však v tomto prípade peniaze, musím si zohnať sponzorov,“ povedal pre agentúru SITA Jakeš. Skúsenému slovenskému motocyklovému reprezentantovi sa veľmi páčilo, ako fungujú veci na púštnej rely a ľudia si pomáhajú a držia spolu. „Jedna vec ma veľmi mrzí, a to tá päťhodinová penalizácia ešte v druhej etape. Bola to moja chyba, nebol som ešte tak zžitý s GPS a nevedel som, čo znamená ten výkričník, ktorý mi blikal. Do miesta, kde je maximálna povolená rýchlosť 50km/h som vletel o 18km/h rýchlejšie. Som však pozitívne prekvapený tým, ako sa mi išlo. Keď sa vezme do úvahy, že máme spolu s Jarom Katriňákom starší model motorky, moje výsledky neboli určite zlé,“ pridal Jakeš.
Na Dakare po prvý raz úspešne absolvoval nešťastnú siedmu etapu druhý slovenský zástupca Jaroslav Katriňák a po nedeľňajšej sa už tesne priblížil k najlepšej desiatke (s odstupom 3:11:36 h za vedúcim Marcom Comom mu patrí 11. pozícia). „Veľmi mu držím palce, aby prišiel po prvý raz do cieľa. V nedeľu zajazdil veľmi dobre a verím, že ak bude jazdiť aspoň tak ako doteraz, do desiatky sa určite dostane,“ drží palce svojmu krajanovi Jakeš.

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri