Connect with us

Testy a recenzie

Jazdené moto – YAMAHA XT600E

Publikovaný

on

Modelová rada XT obohatila kategóriu endúr mnohými zaujímavými modelmi. Prvé XT-čko je na trhu od roku 1983 a po úspechoch na legendárnej rallye Paríž – Dakar tento motocykel dostal meno Tenéré. Lenže netrvalo dlho a motocykel začal mať problémy s chladením motora vďaka objemnej nádrži a prednému blatníku. Aj cez tieto počiatočné problémy neutrpela povesť motocykla a stal sa vyhľadávaným artiklom.

Súbežne s modelom Ténéré bola ponúkaná verzia, na ktorej neboli vykonané "dakarské" úpravy, takže u tohto modelu je chladenie motora v poriadku – týmto modelom je práve motocykel XT. Model XT600E (E-electric start) bol vyrábaný v rokoch 1990 až 2003 a počas týchto rokov dochádzalo k priebežným inováciám. V roku 2004 Yamaha prišla na trh s novým modelom pod označením XT660.

Nenáročný jednovalec
Pohonná jednotka vyniká svojou jednoduchosťou a spoľahlivosťou. Motor je vzduchom chladený štvortaktný jednovalec s objemom 595 ccm s rozvodom OHC a štyrmi ventilmi na valec. O prísun palivovej zmesi sa stará karburátor. Pôvodný výkon motora bol 33 kW / 45 koní / pri 6 500 ot./min., ale bohužiaľ u novších modelov klesol na hodnotu 40 koní. Dôvodom boli sprísňujúce sa emisné limity. Krútiaci moment dosahuje maximum 50 Nm pri 5 500 ot./min. S verziou 33 kW boli ponúkané aj škrtené verzie na výkon 20 a 25 kW. Zníženie výkonu sa dosiahne buď úpravami na prírubách a tryskách alebo v zmenšení priemeru sania. Motor sa za jazdy najlepšie cíti medzi 3 000 – 5 000 ot./min. a je zbytočné ho naháňať do maxima. U starých modelov chýba otáčkomer, takže je potrebné sa spoľahnúť na svoj cit a sluch. Vzhľadom k pomerne nízkym otáčkam motora sa dá predpokladať aj vyššia životnosť. Uvádzať životnosť motora v najazdených kilometroch je vždy trochu zavádzajúce, ale ak spomeniem údaj, že by to malo byť vysoko nad 50 000 km, tak tým nebudem ďaleko od reality. Nutné je vyzdvihnúť, že na jednovalec sa jedná o solídny priebeh kilometrov. Priemerná spotreba sa pohybuje okolo 5 l na 100 km. Maximálna rýchlosť XT-éčka je cca 150 km/h, ale vzhľadom k určeniu motocykla a konštrukcii podvozku nie je tento údaj až tak podstatný a udržať cestovných 120 km/h na diaľnici nebude až taký problém. Len pre predstavu, motor točí pri 120 km/h cca 4 500 ot./min. za predpokladu využitia sériového sprevodovania. Prevodovka je päťstupňová, ale spočiatku jej spoľahlivosť nie je tak presvedčivá ako u motora. Konkrétne problémy boli s mazaním piateho rýchlostného stupňa. Väčšinou dôjde k predčasnému opotrebovaniu dvoch ozubených kolies, ktoré sa prejavia nepríjemným cinkavým či klepavým zvukom. Náprava bola vykonaná v roku 1991, kedy bolo zlepšené mazanie. Ďalším problémovým miestom môže byť vypínač zapaľovania na bočnom stojane.

Robustný podvozok
Podvozok motocykla je tvorený jednoduchým kolískovým rámom z oceľových rúrok. Predné koleso 90/90-21 je vedené teleskopickou vidlicou 41 mm. Zadné 120/90-17 je uložené v dvojramennej kyvnej vidlici s centrálnou jednotkou. Podvozok je skôr offroadový a až potom cestný. Vďaka veľkým zdvihom a mäkkému odpruženiu je horšia stabilita vo vyšších rýchlostiach alebo pri prudkom brzdení. Inak je motocykel dobre ovládateľný, jazdecká pozícia je pomerne pohodlná a hodí sa aj pre jazdu do mesta, ale oveľa lepšie mu bude v ľahšom teréne.
Ak sa vydáte na dlhší výlet je treba počítať s užším a tvrdším sedlom, ktoré je umiestnené vo výške 855 mm. O brzdenie sa vpredu stará jednokotúčová brzda – 267 mm s dvojpiestikovým strmeňom, od roku 1987 je vzadu tiež kotúč – 220 mm. Vzhľadom k pohotovostnej hmotnosti motocykla 159 kg sú brzdy dostačujúce, ale pri dlhšom intenzívnom brzdení začína ich účinok slabnúť. Prístrojová doska je tvorená dvomi hranatými budíkmi, vzhľad síce neoslní, ale je prehľadná. V roku 1995 prešlo XT-éčko upgradom. Motocykel dostal nový dizajn, väčšiu 15 l nádrž, novú prevodovku, nový tachometer a ďalšie drobné vylepšenia.

Záver
Yamaha XT600E je z dnešného pohľadu „oldschool bike“, ktorý je však poctivo, jednoducho a dobre vyrobený. Jedná sa o spoľahlivého robotníka, ktorého najodolnejším článkom je motor. XT-éčko je vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých jazdcov všetkých vekových kategórií, ktorí radi zahnú z asfaltovej cesty za dobrodružstvom. Pri kúpe tohto typu motocykla je potrebné dať si pozor na stopy vážnej havárie, nejaké drobné odreniny budú na dennom poriadku, veď sa jedná o motocykel do terénu. Pozrite rám či nie je niekde viditeľne zváraný alebo či korózia nie je v pokročilom štádiu. Súčasne si vyskúšajte pruženie, či nie sú potrhané manžety na prednej vidlici, pomliaždené ráfiky atď. Tiež skontrolujte vôľu reťaze, ktorá by mala byť cca 4 cm. Ročníky staršie ako 1995 radšej nekupujte a sústreďte sa na čo najmladšie modely s menším počtom najazdených kilometrov, ktoré by vám mali robiť radosť ešte dlhú dobu.

Text: Roman Dokoupil, foto: archív Motomedia

Článok bol publikovaný v časopise Motomagazín 4/2013 Janka

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri