Connect with us

Testy a recenzie

Jeseň s VORTEXOM – test Furygan VORTEX

Publikovaný

on

Furygan je produkčne na toto obdobie veľmi dobre pripravený. Náš redakčný šatník bol doplnený o model VORTEX, ktorý nám na tento účel denne a všestranne slúži. VORTEXje bunda aj do chladnejšieho počasia, avšak s menším ventilačným systémom, vyznačuje sa jednoduchou obsluhou  a samozrejme lákavým dizajnom.  


Zachováva atraktívnu grafiku a technológie

Vortex sa vyrába len v čiernom dizajne v kombinácii s dominantnou „Furygan“ potlačou a  pre oživenie výrobca vložil do prednej i zadnej časti po dva vertikálne biele pruhy. Nadrozmerné logo Furygan je dominantné z prednej i zadnej strany vrátane rukávov, kde je dokonca až dva krát, jeden krát potlačené a na ramenách sú logá všité, nájdete ho i na zipsoch bočných vreciek, kde bežce zapadajú do ochranných truhličiek, ktoré bránia samovoľnému otvoreniu sa pre prípady, ktoré sa stávajú práva vďaka turbolentnému vzduchu. Vrátim sa ale k logám na ramenách. Toto logo je odliatok na materiálipodobnému gume a slúži zároveň i ako protektor pri nechcenom páde.    


Ochráni vás Furygan „Motion LAB“

Labolatórium Motion LAB je výskumné centrum Furyganu, ktoré má za úlohu získať dôležité informácie od jazdcov, či už okruhových, alebo turistických a spoločne s výskumom na ktorom sa podieľajú v prvom rade motorkári, sa potom vyvíjajú materiály, či presnejšie zostavy materiálov pre jednotlivé diely motooblečenia Furygen. I preto jemodel VORTEX nespočetne krát prestrihnutý a zošitý na rukávoch, hrudi, páse, lakťoch, v okolí krku, pliec a chrbtovej časti. Žiaden strih nie je náhoda, všetko slúži k maximálnej miere bezpečnosti, takže keď v bunde Furygenpadnete, je tu zohľadnená oderuvzdornosť a oteruvzdornosť použitých materiálov zvonku, zvnútra i chráničov a ako celok to všetko má za úlohu v maximálnej možnej miere ochrániť jazdca v prípade tohto incidentu. Vrchný materiál z polyesteruje testovaný nielen na trhanie, ale i perforáciu nechcenými predmetmi vznikajúcimi pri nehode.Lahôdkou sú patentované protektorys označením D30, ktoré keď ich máte na chrbte, ramenách i lakťoch sú prispôsobivé telu, ani ich necítite a v prípade nárazu okamžite stuhnú.   


VORTEX v praxi

Zhodou okolností som mal možnosť využiť bundu v nízkych ranných (+13 °C)a potom vysokých teplotách (+27 °C). Už pri prvom kontakte s bundou máte na dotyk pocit, že držíte v ruke kus poriadnej bundy. Materiál je síce poddajný, ale zároveň je v ňom cítiť pevnosť. Teplá vložka je tak teplá, že som ju okamžite musel vyzliecť a podľa mňa je použiteľná hlboko pod +10 °C. Vonkajší materiál je vetruodolný a tak je jedno, či sedíte na nahej, či kapotovanej motorke. Chlad vám na kožu neprenikne. Musím spomenúť koniec rukáva, kde som nenašiel klasický zips, ale len zväčšený otvor pre ruku. V praxi dlaň ľahko cez koniec rukávu pretiahnete a jednoducho rukáv uzavriete suchým zipsom. Podobne to má i letná bunda Hurricane a v oboch prípadoch to považujem za vynikajúce riešenie veľmi rýchlo náučné v praxi. Keď jazdíte v chlade, bunda nemá skryté miesta, ktoré by vám chladný vzduch púšťali na telo. Tým, že je čierna, stačíi málo slnka, aby ste mali v bunde príjemnú klímu. Ale poobede bolo+27 °C. Odzipsoval som teda dva cca 7 cm dlhé otvory na ramenách vpredu a dva vzadu, ktoré tvoria celý ventilačný systém bundy.Tie potrebujú výkonný náporový vzduch, aby vetranie malo účinnosť. Keďže sedím za štítom Africa Twin, som nútený si rozopnúť hlavný zips pod krkom, aby som si vynútil aktívnejšie vetranie. Neoprénový lem goliera a dvojité zapínanie suchým zipsom pod krkom mi zabezpečili bezpečnosť pre účel zvýšeného vetrania a nedovolili sa bunde pod krkom počas jazdy vďaka vetru rozopnúť.    


Hodnotenie

Furygan VORTEXje bunda, ktorá si drží stabilnejšiu a v každom prípade teplejšiu klímu vďaka konštrukcii z vonkajšej i vnútornej strany. Konfekčne vám sadne podľa vašej veľkosti a i keď nemá vo výbave chrbtový chránič, má preň vytvorený tunel, pričom my v redakcii často používame korytnačku, s ktorou bunda počíta.Cena 259 Eurv tejto triede zahŕňa prepracovanosť konštrukcie namierenú na bezpečnosť, vrátane exkluzívnychD30 chráničov na ramenách a lakťoch. V cene je i odnímateľná termovložka.I napriek čiernej farbe sa vďaka bielej potlači – obrovským logám Furygan v premávke nestráca, práve naopak na seba upozorňuje.Dvojitý streč v páse a na ramenách pomôže bunde sa prispôsobiť i nekonfekčným postavám a zlepší pohyb jej majiteľa. Jej priame určenie ani nie je na ďalekú turistiku, na to má príliš málo vetracích panelov a vreciek, ale presne zaujme postoj denného užívania, pokiaľ nie sú vysoké teploty. Vzhľadom k tomu ako dokáže bojovať s vetrom a chladom, je priam ideálna na obratné, nahé motorky, ktoré môžu byť i veľmi rýchle, s tým si bunda ľahko poradí, pretože jej vonkajší materiál vo vetre nevibruje.Je použiteľná i s textilnými nohavicami ako celok, pretože má v spodnom leme ukrytý celoobvodový zips. Z technického a z dielenského pohľadu na nej nenájdete chybičku a my jej i z hľadiska smeru využitia dávame 4 hviezdičky z 5, a to len preto, že sa nevyrába i v inej farbe.   


FURYGAN VORTEX

Cena: 259 Eur  

Vrch: Polyester

Podšívka: Polymesh

Teplá vložka: Áno (odnímateľná)

Chrániče: D30 (lakte a ramená)

Farebnosť: čierna s farebnou potlačou

Vrecká:2 x zvonku, 1 x zvnútra

CE-certifikácia


Dovozca do SR: Moteam Šurany    


Test bol uverejnený v časopise Motomagazin 10/2017

Autor: Vlado Brniak, foto:  A. Brniaková

Jeseň s VORTEXOM – test Furygan VORTEX

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri