Connect with us

Spravodajstvo

Katriňák nevylučuje návrat na Dakar

Publikovaný

on

Slovenský motocyklový reprezentant Jaroslav Katriňák sa po ďalšom neúspešnom pokuse absolvovať celú trasu na Rely Dakar vrátil v pondelok na Slovensko. Tridsaťdeväťročný jazdec Environ Servis Moto teamu skončil svoje účinkovanie na 28. ročníku slávnej púštnej rely v piatkovej 7. etape, v ktorej sa pri nebezpečnej havárii zranil a poškodil aj svoj motocykel KTM 660. Bývalý majster sveta v endure bol po návrate so svojím tretím neúspešným pokusom doraziť do hlavného mesta Senegalu vyrovnaný. "Na jednej strane som rád, že to po tej nehode dopadlo tak, ako to dopadlo, pretože som videl veľa jazdcov, ktorí skončili oveľa horšie. So mnou sa z Afriky vracali aj chlapci, ktorí mali zlomené ruky alebo nohy. V lietadle, ktorým som letel, to vyzeralo akoby sme sa vracali z vojny niekde v Iraku. Na druhej strane, keď si predstavím, že som tam mohol ešte sedieť na motorke a ísť ďalej, tak som na seba nahnevaný. Mohol som si dať väčší pozor. Mrzí ma, že som spadol a zranil sa," uviedol na krátkom brífingu s novinármi Jaroslav Katriňák.
Skúsený slovenský pretekár havaroval na Rely Dakar v piatok asi 240 km pred cieľom 7. etapy, keď v rýchlosti približne 150 km/h narazil na skalu prečnievajúcu nad povrch terénu, na ktorej bol naviaty piesok. Pri páde utrpel početné tržné rany a pomliaždeniny ťažšieho charakteru a oficiálny lekár podujatia mu neodporučil pokračovanie v súťaži. "Prvé myšlienky po páde smerovali k tomu, že už nesmiem ostať v púšti, že tú etapu musím dôjsť. Bol som odhodlaný dôjsť do cieľa, aj keby som mal niečo zlomené. Skočil som rýchlo na motorku a keďže mi bolo zle, napil sa vody a povedal som si, že to jednoducho musím dôjsť. Po dojazde do cieľa ma všetko hrozne bolelo. Spokojnejší som bol až vtedy, keď ma prehliadli lekári a celého ma poprehmatávali. Aspoň som si bol istý, že nie som dolámaný," priblížil ťažké momenty skúsený slovenský jazdec.
Rodák z Martina nevylučuje, že sa na saharskú púšť ešte v budúcnosti vráti. "Teraz som v takom rozpoložení, že by som to opäť rád skúsil znova. Pri tých predchádzajúcich ročníkoch ma vždy sklamala technika a to som bol dosť nahnevaný. Tohto roku to bola moja chyba a na seba sa asi až tak hnevať neviem. Veľmi spokojný som bol so servisom a zabezpečením v MOL Dakar tíme. Maďarský tím som dovtedy veľmi nepoznal, ale teraz ich musím veľmi pochváliť. Ako kolektív s nimi bola aj zábava a vedeli sme si aj pomôcť, či už mechanici alebo jazdci. Hoci som sa pred odchodom na podujatie obával trochu komunikačnej bariéry a toho, že budem trochu osamotený, opak bol pravdou. Dalo by sa povedať, že po týchto skúsenostiach by som sa skôr chcel na Dakar opäť vrátiť, aby som to došiel do toho cieľa," uviedol Jaroslav Katriňák.
Po svojom návrate Slovensko sa Katriňák dozvedel aj o prvej tragickej nehode a smrti Austrálčana Andyho Caldecotta v pondelkovej 9. etape Rely Dakar. "Pamätám si ho, mal štartové číslo päť. Bol to tiež jeden z chalanov, ktorým som jazdil počas niektorých etáp. Aj ja som na trati videl priamo pred sebou padnúť viacero jazdcov. Zle dopadol jeden z Američanov s číslom 23 aj Francúz dvanástkou, ktorí mali ťažké pády. Myslel som si, že mne sa také niečo vyhne, no trafilo to aj mňa," komentoval smutnú zvesť jazdec Environ Servis Moto teamu. "Rely Dakar je veľmi nebezpečná, aj keď sú tam isté rýchlostné limity. No keď človek ide rýchlosťou 150 km/h a natrafí na nejaký kameň, tak je prakticky hotový. S takým niečím však musí jazdec rátať. Práveže to je zaujímavé a práve to robí Rely Dakar takou náročnou."

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri