Connect with us

Spravodajstvo

Katriňák už na 14. mieste

Publikovaný

on

Slovenský reprezentant Jaroslav Katriňák sa na Rely Dakar stále zlepšuje a po utorkovej 4. etape sa už posunul na 14. miesto v priebežnom poradí motocyklistov. Tridsaťdeväťročný rodák z Martina skončil v etape, ktorá viedla z Er Rachidie do Ouarzazate a celkovo merala 639 kilometrov, na 13. mieste, keď na víťazného Španiela Isidreho Esteve Pujola stratil viac ako 26 minút. „Bola to dlhá, náročná a nebezpečná etapa,“ uviedol Jaroslav Katriňák a dodal: „Najväčšie nebezpečenstvo kolízie hrozilo na kamenistom podklade, mne sa to však ´podarilo´ v jednej z dún. Spadol som do mäkkého piesku, takže som sa vyhol zraneniu. Ďalšiu krízovú situáciu som prežil, keď mi odskočil motocykel, ale udržal som ho, a tak sa nič vážne nestalo. S doterajšími výsledkami som nadmieru spokojný, nečakal som, že hneď v úvode pretekov sa budem pohybovať v popredí poradia.“ Väčšinu utorkového meraného úseku v dĺžke 386 km tvoril náročný kamenistý podklad, no účastníci tohtoročnej edície slávnej púštnej rely mali po prvý raz možnosť okúsiť aj jazdu medzi dunami Saharskej púšte. V kategórii motocyklov sa najlepšie orientovala dvojica Španielov – vyhral Isidre Esteve Pujol s 28-sekundovým náskokom pred Marcom Comom. Tretí došiel do cieľa Čiľan Carlo de Gavardo, ktorý však za víťazom zaostal už o viac ako 5 minút. V celkovom poradí sa po štvrtom dni dostal na čelo Coma, doterajší líder Francúz Cyril Despres klesol na tretiu pozíciu. Jaroslav Katriňák stráca na prvého Comu takmer 38 minút, no na miesto v prvej desiatke priebežnej klasifikácie mu chýbajú iba tri minúty.
Aj v kategórii automobilov sa z etapového víťazstva tešil Španiel: vyhral Carlos Sainz na automobile značky Volkswagen Touareg. Víťaz dvoch úvodných európskych etáp sa tešil po prvý raz aj na africkom území a opäť prebral líderskú pozíciu. Na druhom mieste skončil Francúz Thierry Magnaldi na špeciále Schlesser-Ford, tretí bol Luc Alphand na Mitsubishi. Utorok vyšiel vynikajúco najmä jazdcom továrenského tímu Volkswagen, ktorým patrili ďalšie tri pozície v poradí a Touaregy zatiaľ kraľujú aj v priebežnom poradí, keď figurujú na všetkých troch medailových priečkach. Naopak, veľa stratili jazdci majstrovského tímu Mitsubishi – Španiel Roma 11 minút, obhajca titulu Francúz Peterhansel vyše 17 minút a Japonec Hiroši Masuoka takmer celú polhodinu. Medzi kamiónmi naďalej dominuje Kamaz ruského pilota Vladimira Čagina, ktorý aj po štvrtý raz v rade dosiahol najrýchlejší čas v etape. Dakarská legenda navyše spravila dôležitý krok k už šiestemu triumfu na tomto podujatí, keďže na čele priebežného poradia má náskok 1:08:47 h pred Karlom Lopraisom. Český jazdec sa na aktuálne druhé miesto posunul zásluhou piateho najrýchlejšieho času v utorkovej etape. V stredu na účastníkov 28. ročníka Rely Dakar čaká doteraz najdlhšia etapa z Ouarzazate do Tan Tanu v celkovej dĺžke 819 kilometrov, pričom meraný úsek predstavuje 350 km.
4. etapa: 1. Isidre Esteve Pujol (Šp.) KTM 4:13:01 h, 2. Marc Coma (Šp.) KTM +28 s, 3. Carlo de Gavardo (Čile) KTM +5:15, 4. Cyril Despres (Fr.) KTM +6:50, 5. David Casteau (Fr.) KTM +15:41, 6. Andy Caldecott (Austr.) KTM +17:44,… 13. Jaroslav Katriňák (SR) KTM +26:25. Poradie po 4. etape: 1. Marc Coma +10:17:57 s, 2. Isidre Esteve Pujol +4:51, 3. Cyril Despres 5:06, 4. Carlo de Gavardo +7:12, 5. Andy Caldecott +19:41,… 14. Jaroslav Katriňák +37:52.

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri