Connect with us

Spravodajstvo

Katriňákov výkon na Rely Dakar ocenil aj šéf tímu MOL

Publikovaný

on

Slovenský motocyklový jazdec Jaroslav Katriňák sa v nedeľu konečne dočkal. Cieľ prestížnej a nesmierne náročnej púštnej Rely Dakar v senegalskom hlavnom meste uvidel – na štvrtý pokus. "Som nesmierne šťastný, že mi to konečne vyšlo. Takú radosť, ako prežívam teraz, som nemal ani po svojom etapovom triumfe pred siedmimi rokmi," vravel skúsený 40-ročný slovenský jazdec, stískajúc pritom medailu, ktorú dostávajú všetci, čo sa dostali až do cieľa.
V predchádzajúcich troch štartoch totiž Katriňák púštnu rely nedokončil. V roku 1998 ako nováčik jazdil na popredných miestach (do 7. etapy bol v prvej desiatke), preteky však vzdal pre poruchu prevodovky v 8. etape a nedobrovoľne strávil dva dni v púšti. Po roku sa slovenský reprezentant postavil na štart opäť a do historických štatistík sa zapísal ako víťaz 6. etapy z Ataru do Atidikje. Vzápätí však musel pre technické problémy odstúpiť. Podobne dopadol aj minulý rok, keď po nepríjemnom páde v "osudnej" 7. etape opäť odstúpil z čelných pozícií. Katriňák jazdil v 29. ročníku Rely Dakar s veľkým prehľadom. Zakaždým sa zmestil do prvej dvadsaťpäťky poradia v etape. Hneď v úvodnej ho klasifikovali na 25. mieste a potom až na jednu výnimku pravidelne končil v elitnej dvadsiatke, ba dokonca v ôsmej a trinástej etape došiel do cieľa na 10., resp. 8. mieste. Táto stabilita výkonov mu vyniesla v konečnom účtovaní veľmi cennú deviatu priečku.
"Je super pocit prísť prvý raz až do cieľa," zdupľoval bývalý svetový šampión v endure. "Vôbec som nečakal, že skončím až tak vysoko. Každý posun nahor v priebežnom poradí ma veľmi motivoval a dodával mi sily. Mal som len trochu strach, aby som nejakou jazdeckou chybou neprišiel o toto výborné umiestnenie. Navyše, mal som problémy s navigáciou, a keď mi vypínalo GPS, obával som sa, že skončím rovnako ako minulý rok. Už sa nesmierne teším domov – na rodinu, dcérku."
Výkon martinského motocyklového jazdca ocenil aj šéf medzinárodného MOL Dakar Team-u Balázs Szalay: "Katriňákovo deviate miesto je obrovský výkon, mimoriadne si to cením. Zaslúžil si ho, pretože naň musel tvrdo pracovať. Na rely odviedol skvelú prácu hodnú profesionála." Szalay v cieli rely prezradil, že celkovo veľmi úspešné vystúpenie členov celého tímu podnietilo hlavných sponzorov, aby už v predstihu oznámili, že MOL Dakar Team bude mať ich podporu aj na budúci rok. A ani Katriňák by na jubilejnom 30. ročníku nemal chýbať, v cieli sa totiž v debate so šéfom tímu vyjadril, že by na púštnej rely chcel štartovať aj o rok.
Jaroslav Katriňák však nebol v štartovom poli tohtoročnej Rely Dakar jediným Slovákom. V úvodných šiestich etapách s ním jazdil aj Ivan Jakeš, ktorému však v 817-kilometrovej a zároveň najdlhšej etape z Tan Tanu do Zoueratu zlyhala elektroinštalácia na jeho motocykli KTM. Najlepším umiestnením 33-ročného slovenského motocyklistu, ktorý mal na púštnej rely premiéru, bolo 22. miesto v 5. etape. "Som sklamaný, že som Rely Dakar nedokončil, ale s pokazenou elektronikou sa už nedalo nič urobiť. O rok sa chcem vrátiť, urobím pre to maximum. Ak dostanem znovu šancu, musím sa zodpovednejšie pripraviť. Toľko času, koľko som mal tentoraz, bolo jednoznačne málo. Potrebujem absolvovať prípravu v púšti, viac sa pohrať s motorkou a vychytať niektoré jej muchy," zdôraznil Ivan Jakeš.

Prehľad umiestnení slovenských motocyklistov na 29. ročníku Rely Dakar:

JAROSLAV KATRIŇÁK
1. etapa – 25. miesto
2. etapa – 21. miesto
3. etapa – 13. miesto
4. etapa – 13. miesto
5. etapa – 18. miesto
6. etapa – 16. miesto
7. etapa – 20. miesto
8. etapa – 10. miesto
9. etapa – 11. miesto
10. etapa – 15. miesto
11. etapa – iba nemeraný presun
12. etapa – 11. miesto
13. etapa – 8. miesto
14. etapa – 19. miesto
15. etapa – 14. miesto

IVAN JAKEŠ
1. etapa – 211. miesto (5 h penalizácia za prekročenie rýchlosti)
2. etapa – 40. miesto
3. etapa – 25. miesto
4. etapa – 43. miesto
5. etapa – 22. miesto
6. etapa – nedokončil pre poruchu elektroniky

7 komentárov

7 Comments

 1. eXeBaT

  22. januára 2007 at 11:19

  Nádherný výkon, blahoželám!

 2. Natalka

  22. januára 2007 at 11:24

  Pri tomto poznaní mi idú lepšie aj pracovné výkony 😁 a nie len tie!!!!! Jarko prevelice gratulujem…. Jasenská Dolina to istí… 😁 😀 😀 😀 😀 treba to osláviť 🙂

 3. Lorenzo

  22. januára 2007 at 13:46

  Fajn, super, konečne sa mu to podarilo. I keď jeho úvod s Dakarom nevyšiel, bola to dobrá skúsenosť a myslím, že to pomohlo k dosiahnutiu pekného výsledku. I keď to nie je moja paleta, viem si predtaviť tú radosť z výsledku a prajem mu to.

  Jaro, bolo to fasa, nádhera 🙂

 4. jaRRo

  22. januára 2007 at 15:45

  vseci sme drzali palce som velmi rad ze sa to konecne podarilo a na vybornom umiestneny gratulujem

 5. kxbibo

  22. januára 2007 at 16:08

  Jaro super, krásny výsledok. Opäť si dokázal že si jazdec svetovej úrovne. 😉

 6. senior

  22. januára 2007 at 19:07

  Supeeeeer!! 🙂

 7. TomThomas

  23. januára 2007 at 6:36

  Super vysledok.
  Skoda ,ze tie sutaze(rely) niesu take medializovane ako kedysi ☹️ 😟 ☹️ .

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri