Connect with us

Testy a recenzie

Test SYM Joymax Z – komfortný športovec

Publikovaný

on

Produkcia značky SYM dnes zahŕňa naozaj široký okruh modelov rôznych kubatúr a kategórií. Jedným z najnovších prírastkov v tejto širokej ponuke je pohodlný mestský maxiskúter Joymax Z, ktorý sa na pár dní stal našim spoločníkom a zároveň nám poriadne spríjemnil jarné kilometre vo vrtkavom májovom počasí.  


Mix dynamiky a praktického komfortu

Joymax Z je novinkou na rok 2019 a rozširuje bohatú ponuku výrobcu v segmente mestských maxiskútrov o výrazne športovo ladený model. Minimálne v oblasti dizajnu platí tento popis skoro doslovne. Štíhle línie dizajnu dopĺňajú ostré krivky predných a bočných častí skútra. Výsledkom je na prvý pohľad moderný a atraktívny športovec. Na druhej strane si zachoval rozmerové parametre mestského maxiskútra a nájdete tu dostatok komfortu nielen na každodenné presuny ale aj dlhšie výlety. Tento komfort najlepšie vystihuje veľké sedlo s hlbokým vykrojením v strednej časti a vytvára prirodzenú bedrovú opierku pre jazdca.  


Obratný podvozok

Základom je kompaktný, no zároveň dostatočne tuhý oceľový rám. Dvojica zadných tlmičov spolu plnohodnotnou zadnou kyvnou vidlicou okrem komfortu dodávajú zadným častiam aj potrebnú tuhosť a stabilitu pri agresívnejšom tempe. Pruženie potom dopĺňa tradičná teleskopická vidlica vpredu. Kotúčové brzdy na oboch kolesách sú na 300-vke vybavené systémom ABS a odvádzajú výbornú prácu. Najlepším dôkazom športovej orientácie tohto modelu je však ostrejší uhol sklonu prednej vidlice, ktorý je v porovnaní s predchádzajúcou generáciou modelu Joymax zmenený na hodnotu 37 stupňov.  


Motor na max

Moderný kvapalinou chladený jednovalec vybavený štvorventilovou technikou ovládanou rozvodom SOHC je nielen príjemným prekvapením ale aj ďalším veľkým plusovým bodom pre Joymax Z. Pri objeme 278 ccm dosahuje veľmi slušný maximálny výkon 27 k pri 8 000 ot./min. Tento motor ukrýva najmodernejšie technológie a napríklad vnútorný plášť valca je pokrytý špeciálnou keramickou vrstvou SiC, ktorá pomáha znižovať trenie vo vnútri valca, je vysoko odolná voči opotrebovaniu a zvyšuje životnosť motora.  


Nenápadný zato praktický športovec

Napriek nepochybne dynamickým líniám dizajnu nepôsobí Joymax Z príliš vyzývavo a v porovnaní s konkurenciou rovnakého zamerania možno aj trochu nenápadne. No je to len prvý dojem a tento skúter ukrýva kopec detailov, ktoré patria do prémiového segmentu. Pohodlné sedlo som už spomínal, no a podsedlový priestor je riešený naozaj veľkoryso. Bez problémov sem vojde dvojica prilieb typu Jet. Vo vyklopenom stave je sedlo podoprené plynovým ramenom a podsedlový priestor je osvetlený. V jednej z dvojice úložných skriniek pod riadidlami nájdete USB koncovku vhodnú na nabíjanie mobilných zariadení. Čelný plexištít je výškovo nastaviteľný, ovládanie síce mechanické, no samotné nastavenie je rýchle. Prístrojovka s dvojicou analógových ukazovateľov a centrálne uloženým digitálnym displejom nepôsobí nijak komplikovane a ponúka všetko potrebné.  


Medzimestký rýchlik

Stačilo pár minút v sedle a Joymax Z sa okamžite prejavil. To čo postrehnete okamžite je motor, respektíve jeho chuť dostať vás rýchlo do pohybu. Na svoj zdvihový objem akceleruje naozaj svižne. Zachováva si pritom kultivovaný prejav a rovnako dobre sa cíti pri ležérnom presune mestom, ako aj rýchlym diaľničným šprintom. Diaľnicu spomínam zámerne, pretože pohybovať sa konštantnou rýchlosťou +130 km/h a mať ešte stále malú rezervu na obiehanie nepredstavuje pre Joymax Z žiaden neriešiteľný problém. Akčný rádius tohto skútra je tak razom citeľne väčší ako som si pôvodne predstavoval. Dokonca ani vo dvojici nemal problémy udržiavať vyššiu rýchlosť. Dobrou správou je, že podvozok si s týmto výkonom a rýchlosťou poradí, takže si môžete užívať rýchle prejazdy zákrutami, agresívne brzdenie a rýchlu akceleráciu, inými slovami svižnú športovú jazdu. Samozrejme, nechýba pritom komfort a praktickosť typického mestského maxiskútra. No a to najlepšie na záver predstavuje cena, kde Joymax Z s motorom o objeme 278 ccm je aj napriek svojim výborným parametrom a kvalitnému spracovaniu stále takmer o 1 000 Eur lacnejší ako jeho najbližšia konkurencia.  


SYM Joymax Z

Cena: 3 990 Eur

Motor: 278 ccm, 4 ventily, SOHC, jednovalec

Výkon: 27 k pri 8 000 ot./min.

Krút. moment: 27,3 Nm pri 6 750 ot./min.

Prevodovka: automatická s plynulým prevodom, remeň

Rám: jednoduchý, pozváraný z oceľových rúrok

Rozmery (DxŠxV): 2 190 x 760 x 1 450 mm

Hmotnosť: 184 kg (prevádzková)

Rázvor: 1 546 mm

Výška sedla: 747 mm

Objem pal. nádrže: 12 l

Pneu: vpredu: 120/70-14, vzadu: 140/60-13    


Skúter na test zapožičal: Moped-Slovakia, Kolárovo  


Test bol uverejnený v časopise Motomagazin 7-8/2019

Text: Miro Tamáši, foto: Vlado Brniak

Komfortný športovec – test SYM Joymax Z

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri