Connect with us

Spravodajstvo

Ľadová plochá dráha

Publikovaný

on

Ľadová plochá dráha je druh závodu, na ktorom v rôznych kategóriách súťažia autá, motocykle, snežné skútre alebo all-terrainové vozidlá. Miesta na ktorých sa konajú preteky sú buď zamrznuté jazerá, či rieky, alebo špeciálne upravené ľadové trate.

Motocyklová ľadová plochá dráha

Jedná sa vlastne o klasickú plochú dráhu, pričom povrch dráhy tvorí ľadová plocha. Dráha má tvar oválu, s dĺžkou od 260 do 425 metrov. Pričom tak ako v závodoch na plochej dráhe jazdí sa v protismere hodinových ručičiek.

Pravidlá a hodnotenie ľadovej plochej dráhy sú príbuzné pravidlám a hodnoteniu závodov na plochej dráhe [linka].

Motocykle sú stavbou takisto príbuzné strojom z plochej dráhy, majú však väčší rázvor kolies. Závod sa delí podľa obutia motocyklov na: plne gumené pneumatiky a pneumatiky s klincami. Závod s klincami povoľuje použitie špeciálnych pneumatík, ktoré majú na sebe 3 centimetre dlhé hroty, ktorých počet je 90 na prednej pneumatike a 200 ? 500 na zadnej pneumatike. Použitie hrotov si vyžaduje zvýšené bezpečnostné opatrenia a tak sú motocykle vybavené ochrannými rámami pripomínajúcimi blatníky, ktoré sú ponad celé koleso. V prípade použitia oklinocovaných pneumatík je povolené mať na stroji aj prevodovku s dvoma prevodovými stupňami. Tak ako u závodov na plochej dráhe, aj tu je na motocykloch zakázané používanie akejkoľvek formy bŕzd.

Výrobcom najlepších motocyklov pre tento druh športu je česká spoločnosť Jawa.

V prípade použitia pneumatík z hrotmi nedochádza pri prejazde k známemu plochodrážnemu šmyku, pretože to nedovoľujú hroty, ktoré sa zarážajú do ľadu, ale jazdec prechádza zákrutu s náklonom, pri ktorom sa mnohokrát takmer dotýka riaditkami ľadu.

Rýchlosť sa pohybuje okolo 130 km/h na rovných úsekoch a 100 km/h na oblúkoch.

Ochranná bariéra na vonkajšom obvode trate obvykle pozostáva zo slamených balíkov, alebo z navozeného snehu.

O závody sa stará FIM (Medzinárodná motocyklová federácia) a závody sa konajú hlavne v Rusku, Švédsku a Fínsku. Závody sa konajú ďalej v Čechách, Nemecku, Holandsku, Kanade a občas aj v iných krajinách.

Ľadová plochá dráha vo filme

Ľadová plochá dráha zaujala svoje miesto vo filme o Jamesovi Bondovi z roku 1969 On Her Majesty?s Secret Service, v ktorom bola vyobrazená dráha zo Švajčiarska.

Zábery z motocyklovej plochej dráhy ako aj ľadovej plochej dráhy nájdete aj v dokumentárnom filme On Any Sunday (réžia Bruce Brown, nominácia na Oskara 1972 za najlepší dokumentárny film).

Ľadová plochá dráha

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri