Connect with us

Testy a recenzie

Legenda nabitá inováciami – test Furygan Raptor

Publikovaný

on

Keď sa bavíme o koženom motorkárskom oblečení, tak francúzska značka Furygan sa považuje za niečo ako legendu v tomto odvetví. Nakoniec bola založená už v roku 1969 a za skoro 50 rokov sa prepracovala medzi absolútnu špičku. O tom, že Francúzi to s kožou vedia sme sa presvedčili aj my a kožená športová bunda Furygan Raptor patrí túto sezónu medzi najobľúbenejšie kúsky v našom redakčnom šatníku.  

 

Kvalita okruhových kombinéz

Raptor patrí medzi top bundy v ponuke výrobcu a kvalita je naozaj špičková, na dotyk príjemná a tvarovateľná hovädzia koža je rovnaká akú nájdete na jednodielnych okruhových kombinézach Furygan. Nakoniec samotný strih bundy naznačuje jej športové využitie.  K bunde sa dajú pripnúť kožené nohavice a zrazu máte dvojdielnu kombinézu vhodnú na okruhové jazdenie. O športovom nasadení svedčí aj kvalita jednotlivých švov a časti bundy, kde by v prípade pádu mohlo dôjsť k pretrhnutiu využívajú až trojité šitie a minimalizuje sa tak možnosť poškodenia švov.  

 

Bezpečnosť na prvom mieste

V oblasti bezpečnosti má značka Furygan vlastné špičkové laboratórium, ktoré svoje výrobky testuje rovnako ako laboratória, ktoré vystavujú európske certifikáty CE. Cieľom však nie je len splniť požiadavky európskej certifikácie, ale ich aj prekročiť, čo sa výrobcovi vo väčšine prípadov aj darí. Furygan je momentálne jedinou francúzskou značkou, ktorá má prístup k inovatívnym chráničom D3O. Tieto chrániče sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý je mäkký a flexibilný, no pri náraze okamžite stvrdne. Nijak tak neobmedzujú jazdca pri pohybe. Bunda Raptor ich má umiestnené na ramenách a lakťoch, naviac do predpripraveného otvoru na chrbte je možné vložiť chrbtový chránič D3O.Ďalšie povrchové chrániče sú na lakťoch a ramenách.  

 

Výrazný dizajn

Svojím dizajnom je Raptor viac pravou superšportovou klasikou ako modernou extravaganciou. Trochu to má na svedomí dominantná čierna farba, no o to viac sa tu vynímajú väčšinou biele logá výrobcu, ktorých tu nájdete skutočne požehnane a je tak nemožné zameniť si túto bundu s konkurenciou. Logo Furygan dokonca prekrýva bočné vrecká na zipsoch a vidieť, že výrobca si potrpí na každý detail. Spolu s dizajnom však treba vyzdvihnúť aj výbavu tejto bundy. Vnútorná vložka je vyrobená z textílie s názvom Coolon, ktorá maximalizuje priedušnosť a zároveň absorbuje vlhkosť. So samotnou ventiláciou bundy výrazne pomáha perforácia kože v exponovaných častiacha dvojica vetracích otvorov na hrudi, ktoré sa dajú zatvoriť pomocou vodotesných zipsov. Bundu som mal na sebe počas vrcholiaceho leta v Kapskom meste v Južnej Afrike a bunda obstála aj v horúcom počasí. Naopak v prípade chladnejšieho počasia sa dá do vnútra zapnúť tepelná vložka (vesta).  

 

Prvotriedny komfort

Furygan Raptor jednoznačne patrí medzi najkomfortnejšie kožené bundy, ktoré som v posledných rokoch nosil. Napriek svojmu športovému určeniu a s tým spojeným tesnejším fitom má pri pohybe prakticky neobmedzuje. Okrem chráničov D3O za to môže aj bohaté využitie štrečových prvkov na ramenách, lakťoch ale aj strečovej textílii pod pazuchami. Potom sú to drobné detaily akými je spomínaná vložka Coolon alebo použitie na dotyk príjemného neoprénu na krčnom golieri a lemoch rukávov. Komfort je naozaj na špičkovej úrovni. Koža je naviac ošetrená proti premoknutiu a nemusíte sa obávať, že už po prvých pár kvapkách budete premočení. Na záver je tu cena, ktorá nie je práve nízka, no Raptor zatiaľ potvrdzuje, že je hodný každého ćentu.  

 

Furygan Raptor

Cena: 479 Eur

Materiál: hovädzia koža

Interiér: Coolon

Chrániče: D3O lakte / ramená

Farby: čierna / biela, čierna / červená,čierna / biela/ červená

Veľkosti: S – 3XL

 

Dovozca do SR: Moteam Šurany  

Hodnotenie: *****      

 

Test bol uverejnený v časopise Motomagazin 7-8 / 2017  

Text: Miro Tamáši, foto: Vlado Brniak  

Legenda nabitá inováciami- test Furygan Raptor

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri