Connect with us

Testy a recenzie

Leto s Hurricane – test Furygan HURRICANE VENTED

Publikovaný

on

Toto leto nám teplotne praje a ja som rád, že v redakčnom šatníku máme likvidátora tepla, letnú bundu Furygan HURRICANE VENTED. Je ľahučká, vo výbornej cene, bezpečná a dizajnovo veľmi vydarená. A to najhlavnejšie, bojuje s teplom namiesto vás.     


Konštrukciaje veľmi účelná

Bunda nesie množstvo technických prvkov, ktoré užívateľa potešia po viacerých stránkach. Väčšinu bundy tvorí sieťovina z polyesteru so zvýšenou odolnosťou voči oderu a oteru.

 Rizikové časti bundy, akými sú lem rukávov s čiastočným panelom až po lakeť, plecia, časť bokov a spodný široký lem bundy tvorí súvislá látka, ktorá má na starosti udržať bundu pohromade pri prípadnej kolízií a zároveň zaručuje celistvosť i v prípade opotrebovania nosením.

Úplnou špecialitou je „Furygan Skin Protect Lining“, čo je špeciálna vnútorná podšívka schválená laboratóriomFurygan „Motion Lab“. Aj keď sa to nezdá ale ide o jej pevnosť, ktorá sa dá prirovnať k pevnosti kože. A nakoniec bunda je osadená novou generáciou CE homologovaných chráničov s označením D30.  


Dizajn a účelovosť

Tento model i keď je čierny môžeme nazvať skutočne vydareným po dizajnovej stránke. Dynamické logo Furygan, nájdete na viacerých miestach, vrátane zipsov a jej typický strih v kombinácii s logami jej dávajú vlastnú jedinečnosť. Navyše dve vrecká zvonku, jedno zapínateľné a jedno otvorené zvnútra vám umožnia vziať so sebou nemálo vecí. Podarené sú koncovky zipsov vonkajších vreciek, kde koniec bežca zapadne do „truhličky“ ktorá ho chráni pred nechceným otvorením. Bunda je vybavená lakťovými a plecovými chráničmi, chrbtový vo výbave chýba a v tejto časti je preň vytvorený tunel, kde sa dá ľahko vložiť.  


 Hurricane v praxi

Bunda je veľmi ľahká a zrazu máte pocit, že nemáte na sebe skoro nič. Je ju ale potrebné dotiahnuť v páse na bokoch, je možnosť stiahnuť i rukávy nad lakťom na dve polohy. Ani náhodou ju nekupujte väčšiu, kvôli bezpečnosti by mala byť čo najtesnejšie k telu. Geniálna mi príde myšlienka s väčším obvodom na zápästí. Ruku cez ten otvor ľahko navlečiete a obvod uzavriete jednoduchým preklopením a zaistením suchým zipsom. To urýchľuje obliekanie a zjednodušuje obsluhu. Vaša zvyčajná veľkosť bundy je v tomto prípade presnejšia na telo, rozumne pojme ešte chrbtový chránič. Aj keď je ako pierko, prítomnosť chráničov vám dodá uspokojenie pasívnej ochrany a to je dôležité.    


Neskutočné vetranie

I keď je bunda čierna a priťahuje slnečné lúče, stačí minimum vánku aby ste pocítili aktívne vetranie. V každom prípade netreba špekulovať o jazde s rozopnutými rukávmi, či nebodaj hrudi. To je úplne nezmyselné, pri páde nebezpečné a navyše vám na telo môže preniknúť bodavý hmyz. Teploty +35°C v jazde vám ani neprídu také vysoké, určite ale odporúčam použiť pod bundu termoprádlo a pre prípad večerného chladu si do kufra vložte aj teplejšiu mikinu a to hlavne ženy, ktoré sú háklivejšie na chlad. Zatiaľ čo vrchný materiál má väčšie oká sieťky, vnútorná sieťovaná podšívka má menšie oká. To aby sa zamedzilo čo najmenšiemu prieniku prachu k telu a zároveň aby bolo vetranie tela čo najúčinnejšie.  


Vietor nikdy nepodceňujte

Aj pred mojím mototripom (3 000 km naprieč Balkánom) som sa silno pohrával s myšlienkou, že si vezmem iba túto bundu, nakoľko boli hlásené vysoké teploty a žiaden dážď. Pred odchodom som bundu ale vyskúšal v domácom prostredí (cca 150 km okruh aj cez hory) a bol som užasnutý nad účinkom vetrania, ale dospel som aj k týmto skúsenostiam:  

* Bunda je vyrobená za účelom vysokého vetrania tela, čo sa osvedčilo na 100%. Tropické leto na motorke sa vďaka tejto bunde stane pre vás zábavným spoločníkom, najradšej by ste zo seba zhodili i kevlarové rifle, pretože tie neskutočne hrejú, zatiaľ čo bunda vás prirodzene ochladzuje.

* Bunda nie je membrána a nedrží stabilnú klímu, na to máte termoprádlo. Rýchlo si na ňu zvyknete a zrazu ostanete prekvapení, že na motorke teplomer vzduchu ukazuje +24°C a vám sa zrazu zdá po 100 km jazdy, že vám je zima a preto:

*  Riaďte sa pocitom tela a oblečte si pod bundu spomínanú mikinu, pretože aj v tropických horúčavách pri dlhej jazde môžete veľmi rýchlo prechladnúť vďaka náporovému vetru.

* Ak plánujete mototrip na niekoľko ds tisíckami kilometrov, siahnite od Furyganu po inej bunde s rozopínateľnými vetracími panelmia väčšou ochranou proti vetru a chladu. Predídete prechladnutiu tela a myslím tým krížov, či iných častí tela. Ani ten najlepší predpovedač počasia vám neodhalí letné búrky z tepla v horských pasoch, kde zrazu teplota klesla aj o 12-15°C.  


Rešpektujte účel bundy

Táto bunda je určená na horúce dni, každodenné chodenie do práce, lokálny výlet, na kúpalisko, kávu, môžete ju používať od rána do večera aj v noci, mušky sa z nej ale zle umývajú, ale to z každého sieťované materiálu. Môžete si ju vziať i ako druhú rezervnú bundu na vašom ďalekom tripe, na výjazdy po prímorskej magistrále, teda na používanie v mieste vášho cieľa. Na dlhé presuny voľte iný typ bundy. Keďže účel bundy je pohodlne vetrať a zároveň maximálne chrániť, naše hodnotenie je najvyššie.  

Naše hodnotenie: *****   


FURYGAN HURRICANE VENTED

Cena: 159 Eur 

Vrch: Polyester, sieť kombinovaná s pevnou látkou

Farebnosť: čierne s farebnou potlačou

Certifikát: CE-certifikácia

Dovozca do SR: Moteam Šurany  


Test bol uverejnený v časopise Motomagazin 9 / 17  

Autor: Vlado Brniak, foto: M. Tamáši

Leto s Hurricane – test Furygan HURRICANE VENTED

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri