Connect with us

Testy a recenzie

Lindstrands QATTARA – luxusný perfekcionizmus

Publikovaný

on

Hovoria vám niečo značky JOFAMA, Halvarssons, LINDSTRANDS? Švédsky výrobca špecializovaného oblečenia na motocykle, snežné skútre a oblečenia aj na voľný čas sa prostredníctvom spoločnosti Pneumoto s. r. o. (711ShopZone) z Hornej Stredy dostáva i na Slovensko. Prináša 70-ročnú históriu spojenú s kvalitou a technickou modernou. Oblečenie QATTARA / TT Pants, ktoré sme dostali na test je určené na cestnú, ale i dobrodružnú turistiku a je jedno či smerom na západ, alebo na východ od nás. Ak potrebujete špičkové oblečenie do skutočne každého počasia, Švédi majú do toho určite čo hovoriť.

Exotický a prepracovaný dizajn
Veľmi silnou stránkou tohto diela je perfekcionizmus v detaile. Bunda i nohavice disponujú niekoľkými vonkajšími, či vnútornými druhmi moderných materiálov. Ak hľadám nedoriešené miesto na tomto oblečení, tak márne. Zvlášť vhodná je i kombinácia tmavej farby so šedou a konečne platinovo-béžovou farbou. Zatiaľ čo inkriminované a najviac používané miesta sú čierne so zosilňujúcimi prvkami proti opotrebeniu, svetlé miesta dopĺňajú nezameniteľný vzhľad a technické prevedenie jednotlivých dielov bundy a nohavíc. Dizajn dopĺňajú reflexné prvky a sťahovacie gumy na rukávoch a v páse. Visačky s logami nie sú umiestnené vo vnútri, ale na každej časti bundy zvonku, kde sú zakomponované. Toto všetko zvyšuje dizajnovú atraktivitu a tým i zvýšenú bezpečnosť z hľadiska viditeľnosti na ceste. Jednoducho je jedno na čom budete sedieť, na križovatke si okolie obzerá vaše oblečenie. Rodný list s menom Švéd potom hľadajte na vlajočkách našitých na rôznych viditeľných švíkoch.

Použité materiály
Technická skladba jednotlivých dielov oblečenia myslí dopredu na vietor, dážď, teplo, opotrebovanie, ale aj pád z motocykla na asfalt. Použitý materiál Dryway® / Dryway®+ je materiál vyvinutý práve na stresové prostredie cesty v kombinácii s počasím. Funkčná membrána určená pre extrémne namáhanie pracuje premyslene v teplom a chladnom počasí, či daždi. Správa sa inteligentne a reguluje vodné pary a teplotu zároveň, čím zabezpečuje stálu priaznivú klímu jazdca. Materiál HI-ART® bol špeciálne vyvinutý pre extrémne namáhanie exponovaných miest pri priamom kontakte jazdca s vozovkou počas nehody. Zabezpečí vysokú odolnosť na najzraniteľnejších miestach akými sú lakte, plecia, kolená, boky nohavíc. Špeciálne vyvinutý textil a jeho systém slučkovej konštrukcie sa len ťažko poškodzujú a plnia veľkú úlohu pri odere a otere. Ich sila je 500 x väčšia ako pri bežnom textile a 200 x väčšia ako pri koži. Certifikované CE chrániče sú použité u bundy na ramenách a lakti, u nohavíc na bokoch bedier a kolenách. Na sedacej časti a vnútornej časti strany od kolena až dolu nájdeme zosilnenie perforovanou kožou. Bunda nedisponuje hlavným chrbtovým chráničom.

Ventilácia / dážď
QATTARA bunda i nohavice sú dvojvrstvové, pričom vnútorná odnímateľná membrána je presne ukotvená zipsami do interiéru oblečenia. Zipsy nájdete i na koncoch rukávov i spodku nohavíc, čo predchádza problémom zamotávania sa rúk a nôh pri obliekaní a vyzliekaní sa. Tento systém zvyšuje komfort pri dennom používaní. Vyberateľné vložky disponujú samostatným zipsom pri spojení s pásom, ak ich vyberiete, zipsy pre spojenie nohavíc s bundou sú duplicitne našité na všetkých dieloch. Membránová konštrukcia textílií potom zabezpečuje pohodlnú klímu jazdca. Pri veľkom teple bunda i nohavice disponujú identickým ventilačným systémom. Ich otváranie a zapínanie zabezpečujú kryté outdoorové nepremokavé zipsy. Pri otvorení ventilačného dielu sa objaví na bunde i nohaviciach vpredu ventilačná sieťka. Odopnutý diel sa jednoducho zroluje a skryje v pripravených komorách na tento účel. Ich stabilizácia je zabezpečená opäť zipsom, ktorý je ukrytý pod látkou v zapnutom stave. Tento úkon je ale nemožný za jazdy a vyžaduje mať dolu rukavice.

Odkladacie miesta
Bunda disponuje štyrmi užitočnými nepremokavými vreckami, z toho dve sú vpredu, vonkajšie, tzv. nakladané na vrchu, jedno menšie vnútorné a jedno vzadu na bedrovej časti.
Nohavice disponujú dvomi vnútornými klasickými vreckami a dvoma nakladanými na boku nohavíc. Objemovo sa vonkajšie vrecká rozťahujú, a tak tu vojde tučná peňaženka, ale i veľký mobil či poskladaná mapa.

Obsluha, obliekanie, pohodlie
Bunda už pri prvom chytení a dotyku pôsobí veľmi bezpečným dojmom. Rukávy treba pred obliekaním na konci odzipsovať a povoliť outdoorové pásky na suchý zips. Už pri obliekaní zistíte, že bunda sa skoro konfekčne oblieka a nemáte pocit, že obliekate ťažkopádnu motoristickú bundu. Dve sady zipsov na bunde s vložkou treba zapínať samostatne kvôli klíme. Na spojenie nohavíc netreba ďalšie pomocné ruky, pretože zips je celoobvodový a tento úkon dokážete aj sami. Nohavice majú v pútkach štýlový odnímateľný opasok, ktorý môžete použiť aj do bežných nohavíc. Vysoká rýchlosť motocykla vás prinúti presnejšie dotiahnuť stredový pás, či tesnejšie stiahnuť rukávy sťahujúcimi páskami. Nohavice nemajú klasické traky, ale široký opasok a ďalšími horizontálnymi sťahovacími pásmi tesne pod pásom na bočných stranách slúžiace pre presnejšie nastavenie obvodu pásu nohavíc. S týmto dodatočným doťahovaním som sa u motooblečenia stretol po prvýkrát. Opasok je široký preto, aby dobre doľahol na boky jazdca a aby netlačil. Nohavice sú v tomto mieste zvnútra podšité mäkkým neoprénom.

Rukavice Lindstrands Comet
Pekne ladiaci doplnok ku kompletu oblečenia. Skladba materiálu je presne ako pri oblečení, teda Dryway®, HI-ART® a CE protektor na hánkach, ktorý je kvôli estetike potiahnutý kožou. Kožu nájdete i na vnútornej strane rukavíc, kde navyše svietia nápisy Lindstrands. Tento nápis zároveň tvorí protišmykovú vrstvu. Ľavý ukazovák disponuje mini silikónovým stieračom na otretie čelného skla prilby v daždi. Rukavice majú príjemný, priam „obývačkový“ vnútorný poťah. A i na nich nájdete visačku so švédskou vlajkou.

Plusy: Toto oblečenie je tak luxusné, a tak dobre vyzerá, že mi vadia pohľady okolia ignorujúce môj motocykel a sledujúce oblečenie. Plusom je ľahkosť pri obliekaní, poddajnosť, prispôsobenie sa telu, precíznosť vetracích systémov, klimatická stálosť za všetkých podmienok, dokonca i cena
Mínusy: Chýbajúci chrbtový chránič iba ako doplnok


Lindstrands QATTARA / TT Pants
Cena: Bunda / nohavice / rukavice: 489 Eur / 488 Eur / 89 Eur
Zloženie: Dryway® / Dryway®+, HI-ART®, koža
Protektory: CE, chrbtový protektor nie je súčasťou
Farby: čierno-béžová / čierno-šedá
Veľkosti: 48 – 64
Homologizácia: CE EN 1621-1

Oblečenie zapožičal: Pneumoto s.r.o. (711ShopZone)

Text: Vlado Brniak, foto: M. Tamáši / Jofama

Článok bol publikovaný v časopise Motomagazín 7-8/2013 Janka

Lindstrands QATTARA – luxusný perfekcionizmus

Advertisement

2 komentáre

2 Comments

  1. AIR

    12. augusta 2013 at 18:40

    Tak clanok dobry, vyrobok vychvaleny, vcelku ma to oblecko zaujalo…. ale ked som klikol na ich stranku, tak to som uz davno tak neprehladnu stranku nevidel, 😶 😶 😶 tam si nieco vybrat… to radsej o nic nemam zaujem 👎 👎 👎

  2. VladiB

    14. augusta 2013 at 8:02

    Tak to je pravda

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri