Majstrom sveta v MotoGP Hayden

Američan Nicky Hayden sa stal majstrom sveta v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov kategórie MotoGP, keď na poslednom podujatí sezóny VC Valencie skončil na treťom mieste. "Dnes som naozaj veľmi veľmi hrdým mužom. Splnilo sa mi niečo, po čom som túžil dlhé roky. Po pretekoch v Portugalsku sme boli dole, no napriek tomu sa nám to všetkým podarilo napokon dosiahnuť," radoval sa po dojazde do cieľa Američan s prezývkou Kentucky Kid. Pred pretekmi bol najväčším favoritom na víťazstvo päťnásobný šampión Valentino Rossi, ktorý vyhral aj sobotňajšiu kvalifikáciu, ten však v piatom kole spadol a už nedokázal s Haydenom plnohodnotne súperiť. Nakoniec Rossi obsadil 13. priečku a prišiel o osembodový náskok, ktorý mal pred štartom. Víťazom VC Valencie sa stal Austrálčan známy zo série superbikov Troy Bayliss, pre ktorého to je premiérový triumf: "Bol to naozaj bláznivý víkend. Je to krajšie ako rozprávka." Na druhej pozícii prišiel do cieľa Talian Loris Capirossi. Rossi zablahoželal svojmu nástupcovi na tróne najsilnejšej kubatúry ešte na okruhu, keď mu pri slávnostnom kole stiskom ruky vyjadril svoju gratuláciu. V kubatúre do 250 cc triumfoval vo Valencii Alex De Angelis zo San Marína, majstrom sveta je vďaka štvrtej priečke Španiel Jorge Lorenzo. Španieli sa môžu tešiť z úspechu aj v triede do 125 cc, keď celkový triumf získal už dávnejšie Alvaro Bautista, víťazstvo vo Valencii si však vybojoval jeho krajan Hector Faubel.

VC Valencie – výsledky:

MotoGP: 1. Troy Bayliss (Austr.) Ducati 46:55,415 min, 2. Loris Capirossi (Tal.) Ducati +1,319 s, 3. Nicky Hayden (USA) Honda +9,230, 4. Dani Pedrosa (Šp.) Honda +12,065, 5. Marco Melandri (Tal.) Honda +16,306, 6. Toni Elias (Šp.) Honda 17,390, … 13. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha +38,546
Konečné poradie (po 17 podujatiach): 1. Nicky Hayden (USA) 252 bodov, 2. Valentino Rossi (Tal.) 247, 3. Loris Capirossi (Tal.) 229, 4. Marco Melandri (Tal.) 228, 5. Dani Pedrosa (Šp.) 215, 6. Kenny Roberts Jr. (USA) KR211V 134

250 cc: 1. Alex De Angelis (San Maríno) Aprilia 43:52,247 min, 2. Roberto Locatelli (Tal.) Aprilia +4,524 s, 3. Hector Barbera (Šp.) Aprilia +9,551, 4. Jorge Lorenzo (Šp.) Aprilia +11,366, 5. Alex Debon (Šp.) Aprilia +14,957
Konečné poradie MS (po 16 podujatiach): 1. Jorge Lorenzo (Šp.) 289 bodov, 2. Andrea Dovizioso (Tal.) Honda 272, 3. Alex De Angelis (San Maríno) 228, 4. Hiroši Aojama (Jap.) KTM 193, 5. Roberto Locatelli (Tal.) 191

125 cc: 1. Hector Faubel (Šp.) Aprilia 40:15,460 min, 2. Mika Kallio (Fín.) KTM +1,764, 3. Sergio Gadea (Šp.) Aprilia +1,938, 4. Alvaro Bautista (Šp.) Aprilia +8,646, 5. Lukáš Pešek (ČR) Derbi +8,673
Konečné poradie MS (po 16 podujatiach): 1. Alvaro Bautista (Šp.) 338, 2. Mika Kallio (Fín.) 262, 3. Hector Faubel (Šp.) 197, 4. Mattia Pasini (Tal.) Aprilia 192, 5. Sergio Gadea (Šp.) 160.