Connect with us

Turistické články

Motodovolenka s rodinou 11.07. ? 18.07.2009, Alpy

Publikovaný

on

Určite ste už aj vy riešili dilemu ? motodovolenka a rodina. Ako to ide spolu dokopy, hlavne ak mate malú ratolesť, ktorá sa sama o seba nevie postarať. Riešili sme to aj my. Môj syn mal v čase dovolenky 1rok. Dohodli sme sa ? ja pôjdem na motorke, manželka + syn + svokra v aute za mnou. Ako sa počas dovolenky ukázalo, bola to ideálna voľba. Ja som sa mohol voziť, manželka sa striedala so svokrou pri synovi (samozrejme aj ja som sa o neho staral). Dohodli sme sa, že jeden deň budem jazdiť a oni budú pri synovi, ďalší deň budú výletovať oni a ja sa postarám o syna (tento deň sme nakoniec skoro stále výletovali všetci spolu).
Dovolenku sme plánovali stráviť s podobne postihnutou rodinou ? Vidiconovcami (majú o mesiac staršiu dcéru). Plán bol jasný ? ideme do AT Álp a popri tom si pozrieme aj Dolomity v IT. Našli sme si ubytovanie v časti Ganz pri meste Matrei in Osttirol (www.matrei.at). Po diaľnici ca 660km.
Pobalili sme sa (väčšiu časť auta zabrali samozrejme veci malého loptoška a v sobotu 11.07.2009 sme o 02:30 vyrazili. V BA sme vyzdvihli svokru, ktorá samozrejme zaspala a o 3:30 sme boli na dialnici valiac si to na A2 smer Wien ? Graz ? Klagenfurt ? Villach ? Lienz ? Matrei. Dosť som sa bál tej dlhej cesty ? ako ju zvládne malý. Našťastie sa svokra ukázala ako úžasný bavič a počas toho, čo manželka šoférovala auto, ona bavila a uspávala malého loptoška, teda cesta v tomto smere prebehla super. Počas cesty sme mali aj zopár prestávok ? jedlo, prebalenie, kávička, dotankovanie, len tak… skrátka dovolenková pohoda ? veď máme čas. Počasie sme mali super, iba ráno bolo v BA 13°C, ale po ceste to kleslo na 8°C čo však nebol problém. Do cieľa sme prišli niečo pred obedom a chvíľu za nami prišli aj Vidiconovci.
Ubytovali sme sa na Gasthofe, kde domáci mali kravy, psa, mačku, vlastný chlieb, maslo, mlieko a keďže to bolo na kopci ? úžasný výhľad na dolinu ? foto.

Nedeľa:
Je nádherný slnečný deň. Všetci spolu ideme autami na výlet do IT. Užívame si horský prechod plný serpentín a vracákov. Na hraniciach ? Antlholz – sú semafóry a cesta sa mení na jednosmerku, po ktorej sa jazdí 1x za 1 hodinu smerom dolu, potom smerom hore. Pokračujeme ďalej na Staller Sattel až k jazeru Antholzer See. Tu sa turistikujeme, obedujeme. Všade veľmi čisto, úctivá obsluha (hneď priniesli sedačku aj loptoškovi ).

Pondelok:
Je nádherný slnečný deň. Motorkujeme celý deň ? s Vidim ideme do la Italia pojazdiť la Dolomity. Svokry a manželky sa venujú ratolestiam. Smerujeme do oblasti Cortina d´Ampezzo, kde prechádzame cez priesmyky, ktoré sú plne nádherných serpentín, vracákov a výhľadov. Začíname Passo di Falzarego, Passo di Valparola, Corvara in Badia, Passo di Gardena, Passo di Sella, Passo Pordoi a späť do Cortiny. Čo by som k tomu viac napísal ? to treba vidieť a zažiť. Nádherné počasie, kopa motorkárov, plná nádrž a nekonečné serpentíny, úsmev na tvári. Čo to nevysí pod strechou v Passo…………..? Pekná ČZ 175!!!

Utorok:
Je nádherný slnečný deň. Motorky oddychujú a naše polovičky spolu so svokrami odchádzajú na výlet. Mal byť celodenný, ale ja som veril, že tak dlho bez detí nevydržia  Z Matrei sa vyviezli lanovkou na nejaký vysoký kopec a tam turistikovali. My sme sa loptošili s loptoškami tak, že sme ich ukonali na spací rekord. Na druhý deň už samozrejme deti nespali ? predospali si to . Poobede sme sa vybrali na náučný chodník nad Matrei do Nationalpark Hohe Tauern ? Zedlacher Paradise. Výborná náučná prechádzka s fantastickými výhľadmi a miestami s tematicky orientovanými stanovišťami s popisom (letokruhy a vek stromu, plechoví vtáci, medveď, stromy, sovy…)

Streda:
Je nádherný slnečný deň. Ideme na GG (www.grossglockner.at). Ja chcem spraviť okruh Lienz – GG ? Zell am See ? Mittersill a späť po Felbertauernstrasse (B108) ? platená cesta (1 prejazd moto stojí EUR 8, auto EUR 10. Ak ideš tam aj späť v 1 deň, je 50% zľava na 1 cestu). Vidicon ide aj s manželkou, ja idem sám. Oni chcú ísť iba po Kaiser Franz-Josef Hohe. Dúfam, že ich prehovorím. Prehovoril som ich  Počasie je stále skvelé, v tuneloch na Kaiser Franz-Josef Hohe permoníci ešte stále ťažia zlato, keď si chceš zobrať zmiznú a iba sa smejú. Chuligáni. Pofotíme, najem sa a ideme ďalej. Smer Hochtor ? Edelweissspitze (najvyšší bod Grossglocknerstrasse 2 571 m.n.m. s výhľadom na viac ako 30 trojtisícoviek) ? Fuscher Torl. Zaťahuje sa. Štveráme sa na Edelweissspitze. Zastavujeme, začína silno fúkať, zosadáme a naťahujeme nepremoky. Viditeľnosť sa zmenšuje ?je 0, leje, hrmí, blýska sa, fučí. Padajú krúpy. Ideme sa v chvate skovať. Počkáme ½ hod a potom uvidíme. Po 15 min. vietor slabne, leje menej, viditeľnosť sa upravuje. Neprší. Ideme ďalej v nepremokoch. Chudáci cyklisti. Za mýtnicou pred Zell am See si nepremok dávam dolu. Ideme ďalej na cestu B108. Tak túto cestu si zamilujeme. Kvalitná, široká (až 3 pruhy ? prostredný využívajú oba smery), výborný výhľad dopredu, serpentíny. Ideál na jašenie až po stupačky. Využívam to a úsmev v prilbe sa mi rozťahuje až okolo hlavy. Supeeeer. Prídeme k mýtnici (je až za tunelom), platíme a ideme do Matrei ? ca 20 min. ďalšieho užívania si vyššie popísanej cesty. Toto mať tak na pezinskej Babe, to by bolo teprve eldorádo motorkárov.
V tento deň sa deje veľmi významná udalosť. Náš malý loptoško má 1 rok  Svokra mu kúpila obrovskú tortu, kde hneď zaboril pršteky a už ich olizuje. Sme spolu obe rodiny, nálada je super.

Štvrtok:
Je nádherný slnečný deň. Konečne sa ide so mnou (po 1x na VFRke) odviesť aj moja manželka ? smer B108 až po mýtnicu. Vidicon má odvážnu svokru ? berie ju. A už sa naháňame serpentínami a rýchlymi vracákmi.
Poobede ideme pozrieť na jeden z najväčších vodopádov v Európe a 5 najväčšom na svete pri meste Krimml (www.wasserfaelle-krimml.at). Ideme všetci, teda na autách. Na parkovisku zacvakáme 4 ojrá za auto, beriem detskú nosičku na chrbát a šlapeme. Vstupné ? 2 ojrá na osobu. Sme dolu pod vodopádom (voda padá z výšky 380m). Cesta na vrchol je dlhá 4km, ale trvá 3,5hod. Jednoducho sa stále šlape do neba. Samozrejme by to neboli rakušáci, ak by tam nešiel aj hriešne drahý autobus. A ja sa čudujem, že ja ledva fučím a babky si veselo vykračujú smerom dolu. Loptoškovi sa cesta páči, keď ho ostriekajú kvapky vody, jačí a škerí sa . Po 2,5 hod. sme ca v polke. Je tu reštika, najeme sa, občerstvíme, pofotíme. Je veľa hodín, takže sa otáčame a ideme dolu. Loptoško mi zaspáva v nosiči, ale nejako divne pokrútený. No čo, šup, šup dolu. Ide to oveľa rýchlejšie.

Piatok:
Je nádherný slnečný deň. Máme naplánovaný oddych pred cestou domov. Svokra stráži loptoška a my s manželkou ideme autom do Lienzu. Obzeráme, fotíme, kávička. Je obed, idem na chatu. V polke cesty na aute prepnem turbo a počas jazdy vytunujem vyfuk. Super zvuk, ale chce to opravu. Odpadnutý výfuk a malé dieťa v aute sa nemajú radi. Ojro 38 a fertig.

Sobota:
Od ca 2:00 leje, fúka, blýska sa a hrmí. Ca o 6:40 vyrážame domov. 2 autá, 2 motorky. 2 vyškerené vodičky v aute a 2 zachmúrení motorkári v nepremokoch. Vidicon mi požičal jeho druhé návleky na topánky, do mojich som sa neobul. Má moju veľkú vďaku. Leje. 100km. Stále leje. 250km. Furt to isté, ako keby na mňa niekto lial kýble vody. Mám 2 dielnu regenku od Louisa. Tú lacnú. Vodu neprepúšťa, ale trhá sa. Na každej zastávke totiž niečo s regenkou robím ? vyzliekam, obliekam. Na bunde sa mi odtrhol celý zips, ešte že tam je aj suchý zips. Gumičky na rukávoch sú úplne mimo rukávov. Gumený pás na nohaviciach je spoly odtrhnutý. Hrôza. Musím kúpiť niečo kvalitnejšieho. Miestami je viditeľnosť ca 30m ? spomaľujem na 70 km/h (ako aj ostatní) a púšťam pred seba manželku s autom. Idem iba podľa ich koncových svetiel. Asi 20min, ale som z toho veľmi unavený. Zastavujeme na obed, kde sme ca 1,5 hod a lejak sa mení na dážď. Hurá. Nepomohli ani návleky na rukavice. Aj tie mám celé mokré ? gumičky sú potrhané a asi do nich zateká aj po bunde. Mám mokrú aj hruď. Kuklu som si dal pod bundu, čo bola chyba. Cez krk vzadu navlhla kukla a od nej aj prilba a moja hruď. Dávam si kuklu pod nepremok ale na motobundu. Už je to ok. Po obede idem na WC a majú tam tie sušiaky na ruky s teplym vzduchom. Moja prilba aj kukla sú v priebehu pár min. suché. Dobrý nápad, že. Ideme ďalej. Dostávame sa do kolóny. Leje, ale už som si zvykol. V kolóne sme 1 hodinu. Viac, menej stojíme, alebo sa posúvame krokom. Pred Viedňou prestáva liať aj pršať. Hurá. Po 10 hodinách v lejaku a vo veľmi zlých podmienkach sme doma. Uf. Dozvedám sa, že cez tento deň strhlo na Pohode stan, 1 mŕtvy, veľa zranených. Sme radi, že sme obe skupiny dorazili ok. Mali sme veľký kus šťastia. V Rakúsku boli aj záplavy a A1 pri Salzburgu stála 5 hodín.
Ešte mám jeden poznatok z dlhej jazdy v daždi. Štít na moto ochráni, ale aj tak na prilbu prší a steká po nej voda. Ak som išiel pod 100 km/h, mal som problém vidieť, keď som pridal, vietor vodu odfukoval. Tiež som prišiel na to, že ak sa vystrčím a pozriem doľava, potom doprava vietor mi výborne odfúkne všetku vodu z priezoru. Ešte niečo ? nečistite si priezor za jazdy rukavicou, iba čo si rozotriete špinu a nič neuvidíte. Radšej zastavte na parkovisku či pumpe a tam ho vyčistite.

Zhrnutie:
Cestovali sme stále spôsobom moto vpredu, auto v zadu. Ak auto potrebuje na diaľnici zastaviť, predbehne moto. Nespoliehajte sa na trúbenie, vyblikovanie auta, vodič moto to nezbadá. Rýchlosť bola ca podľa predpisov (diaľnica 130 km/h, cesta 100 km/h). Na okrskách som nepredbiehal a samozrejme som počas celej cesty pozeral do späťáku na auto. Predsa len, moto je pružnejšie a lepšie sa rozbieha ako auto, takže som sa prispôsobil.
Tam nám cesta trvala 8hodín, späť to bolo 10 hodín. Plánoval som hodinu jazdu a potom 30 min. pauzu ? nevedel som, ako bude dlhú cestu zvládať synátor. Nakoniec sme mali 5-6 zastávok a boli oveľa kratšie.
Čo sa týka stravy, boli sme aj v reštike, aj sme si varili sami. Nakupovali sme v Bille. Ceny boli cca ako u nás. Niečo drahšie, niečo lacnejšie, ale prístup bol vždy 100%.
Celá dovolenka nás vyšla čosi menej ako EUR 660 (ca 20 000 SK). Sú tam zahrnuté všetky náklady ? ubytko, strava, palivo, poplatky…
Som veľmi rád, že nepodceňujem gumy a tento rok som obul novú prednú (zadná má 1 sezónu) aj keď stará ešte nebola úplne zjazdená. Ak by som to zanedbal, asi by som počas cesty späť mal problémy, ale takto išla motorka úplne super a bezproblémovo, veď Honda, ne? 

Prajem veľa šťastných km.
Milan

Takto fajn sme sa mali

Rodinná motodovolenka – Alpy

9 komentárov

1 komentár

 1. MartineR

  7. augusta 2009 at 20:48

  …veď Honda, ne? 😁 🤣 😁 🤣 [linka]

  ale výlet aj článok krásny 🙂 😉

 2. AMIS

  7. augusta 2009 at 22:55

  Ach jáj, ta ešte rok 😕

 3. milan3232

  8. augusta 2009 at 19:09

  AMIS – vyderžaj pijaner 😈

 4. reeko

  11. augusta 2009 at 5:32

  Pa raaaaaaa da… 😎 👋

 5. milan3232

  11. augusta 2009 at 5:43

  MartineR to vieš, aby som ocenil kvalitu Hondy, musel som vyskusat aj konkurenciu 🙂

 6. Vierka

  13. augusta 2009 at 18:40

  milan3232 😘 To sú krááásne fotky, ten Váš malý je úžasný – jasné, že aj Tvoja žena 🙄 Krásne ste to skĺbili – motorkovanie s malým dieťatkom – len tak ďalej 🙂

 7. kankoXF

  15. augusta 2009 at 22:48

  Super napad na sposob cestovania 🙂 !

 8. Frank

  16. augusta 2009 at 20:01

  Dobré riešenie dovolenky. super nápad

 9. vidicon

  18. augusta 2009 at 23:00

  Teda Milan, nemyslel som, ze budes pisat clanok 😉 Najlepsia je ta kapitola o ceste domov 😁 Ta skupina motorkarov, co som ich stretol na pumpe na ceste naspat, vsetci boli premoknuti – neexistuje nepremok, ktory po 10 hodinach v nepretrzitom lejaku nepremokne (chvilami lialo jak keby som bol pod vodopadom a pretieklo mi aj cez plexi na prilbe). Ta voda steka po prilbe a zatecie okolo krku, prejde aj okolo rukavic, presla mi cez nepremoky na topanky, proste sa „vysplhala“ hore… ale aj tak na nepremokoch uz nesetri 😉

  narodenim dietata sa zivot pre motorkara nekonci… aj ked sa jazdi menej a opatrnejsie, o to viac si to clovek uziva: dnes som spravil Dedinky – Vernar – Smokovce – Strbske pleso – Certovicu – Sturec – Pezinok jednym dychom 😉

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri