Connect with us

Spravodajstvo

MotoGP Doha 2021 boli preteky plné prekvapenia!

Publikovaný

on

TISSOT Grand Prix of Doha 2021 (c) motogp.com

Aby tento report, plný prekvapení z veľkej ceny Doha na okruhu Losail mal hlavu a pätu, treba začať od kvalifikácie. Celému kolotoču motoGP z voleja vybili poistky obe satelitné Ducati a pole position si vyjazdil „nejaký“ Jorge Martin. Vôbec som nevedel odkiaľ prišiel, čo to je za jazdca, ale v kvalifikácii doslova sfúkol všetkých a navyše s takou jazdeckou istotou, že mi bolo jasné, že ak sa nevytrie v prvej zákrute, tak tento „Mr. Nobody“ bude miešať karty celé preteky. Naopak kvalifikácia a vlastne aj celé preteky vôbec nevyšli ani Honde, ani KTM, ani satelitnej Yamahe. Valentino dokonca štartoval až predposledný a v týchto pretekoch neukázal vôbec nič.

Jorge Martin na TISSOT Grand Prix of Doha 2021 (c) motogp.com
Jorge Martin na TISSOT Grand Prix of Doha 2021 (c) motogp.com

Po štarte sa opäť najlepšie odlepili bolonské špagety vo farbách Pramac a v prvej zákrute boli prvé. Naopak Viňales, minulotýždňový víťaz, ktorý si vyjazdil nádejnú tretiu pozíciu, sa po štarte prepadol hlboko do jazdeckého poľa. Po prvých kolách to vyzeralo, že diktovať budú opäť predovšetkým Ducny. V prvých zákrutách boli medzi nimi prepletení ešte modrí samurajovia od Suzuki a tuším ešte po jednej Yamahe a Aprilke ktorú jazdil Aleix Espargaro, ktorý fakt odštartoval ako poloboh. Modrí samurajovia Mir a Rins v prvých kolách dokázali držať dych s Ducatkami ale zároveň museli byť velice-prevelice frustrovaní. To čo si Suzuki vyjazdili / dobehli / predbehli v zákrutách, to so železnou pravidelnosťou strácali na cieľovej rovinke, kde rad radom všetky talianske monštrá ukazovali, že na rovinke idú závod sami pre seba.

TISSOT Grand Prix of Doha 2021 (c) motogp.com
TISSOT Grand Prix of Doha 2021 (c) motogp.com

Čierny kôň pretekov

Dnes je ním úplne oprávnene Jorge Martin. Vôbec som si ho nepamätal z prvej veľkej ceny Kataru a veru ani som nemal prečo. Zajazdil nevýrazný jeden bod a skončil na 15. mieste. Dnes na rovnakom okruhu od začiatku jasne ukázal, že napriek tomu že je bažant (ako sám seba sympaticky a skromne nazval), bude s ním treba rátať. Z prvej pozície skvelo odštartoval a čo bolo ešte prekvapivejšie, veľmi, naozaj veľmi dlho sa držal na prvej priečke až kým ho päť kôl do konca nepredbehol neskorší víťaz Fabio Quartararo.

TISSOT Grand Prix of Doha 2021 (c) motogp.com

Druhý čierny kôň pretekov

Je Jorgeho skúsenejší teamový kolega Johann Zarco. Na satelitnej Ducne rovnako skvele odštartoval a dlho kryl chrbát Jorgemu až kým ich oboch postupne neopálil Fabio „El Diablo“ Quartararo. Potom sa ukázali Zarcove skúsenosti a od piateho až do posledného kola sa vozil za Jorgem aby ho profesorsky vyškolil v posledných zákrutách posledného kola. Čím ho poslal na tretie miesto a skončil opäť na skvelom druhom mieste.

TISSOT Grand Prix of Doha 2021 (c) motogp.com

Smoliari preteku

Je ním opäť Joan Mir, ktorý chvíľu jazdil na štvrtom mieste a vyzeralo to, že pôjde vyššie, ale nepodarilo sa a nakoniec skončil až siedmy. Žiaľ, vyžral si to s ním aj jeho teamový kolega Alex Rins, ktorý sa vozil aj na druhom mieste. Tiež vyzeral silný v kramflekoch, ale Ducati to vďaka brutálnej sile na rovinkách nechala vyžrať aj druhej Suzuki a Rins skončil štvrtý. Som si ale pomerne istý, že pri súčasnej forme Suzuki je otázka času, kedy obaja samurajovia na technickejšej trati svorne vyceria zuby a s chuťou sa zahryznú do pálivých Spaghetti Bolognese

TISSOT Grand Prix of Doha 2021 (c) motogp.com

Víťaz pretekov

Fabio „El Diablo“ Quartararo. Prvú polovicu pretekov sa potichu vozil medzi deviatym a siedmym miestom a vlastne vôbec ho nebolo vidieť. Potom akoby sa rozhodol, že tak dobre, tak on teda ide trocha pretekať. Šesť kôl do konca bol inak dovtedy vynikajúco jazdiaci Francesco „Pecca“ Bagnaia na cieľovej rovinke dlhý a Fabio ho ľahko predbehol. To bol bod zlomu kedy fabrická Ducna odkryla chrbty obom satelitným Dukatkám a mladučký Fabio dostal „momentum“ akoby povedal Laco Borbély. Päť kôl dokonca ich Fabio v jednom kole prvý krát oboch obehol. Jorge Martin mu to ešte dokázal raz opätovať, ale nakoniec v technických pasážach famózny Fabio získal taký náskok, že ani brutálna talianska sila V4 Desmosedici nemala šancu. Na bedni mu hrala Marseillaisa nielen víťazovi Fabiovi ale aj druhému Zarcovi. Francúzi dnes jasne ukázali, že napriek prevahe Španielov a Talianov s nimi v motoGP treba určite počítať.

Fabio „El Diablo“ Quartararo na TISSOT Grand Prix of Doha 2021 (c) motogp.com

Všimli sme si…

…rozdiel v maximálkach medzi víťaznou Yamahou a druhou a treťou Ducnou bol o cca 20km/h v neprospech neskoršieho víťaza. Prvé štyri miesta z prvej motoGP obsadili rovnaké značky aj v druhej veľkej cene.

Teraz si dáme dva týždne pauzu a prihlásime sa vám z Európy. Vráti sa na veľkej cene Portugalska naspäť do hry Marc Marquez, ktorý má stále zdravotné problémy? Dokáže Yamaha opäť uchmatnúť pódium dravým Duknám? Skončí Suzuki opäť so zemiakovou medailou? Vstane už konečne Yamaha – Petronas / KTM / Honda z popola? Ostaňte s nami.

TISSOT Grand Prix of Doha 2021 (c) motogp.com

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri