Na VC Číny v MotoGP triumf Stonera, Pešek prvý do 125 cc

Víťazom Veľkej ceny Číny v rámci seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov sa v prestížnej triede MotoGP stal Austrálčan Casey Stoner jazdiaci na stroji Ducati s náskokom 3,036 sekundy pred Talianom Valentinom Rossim. Sedemnásobný svetový šampión síce štartoval z "pole position", avšak 21-ročný Stoner sa pred neho dostal už v druhom kole a vedúcu pozíciu si udržal až do konca. Ťažil najmä z rýchlosti svojho motocykla na dlhých rovinkách šanghajského 5,281 km merajúceho okruhu. Mladý Austrálčan vyhral už tretiu zo štyroch doterajších VC (v Španielsku bol piaty) a upevnil si tak prvú priečku s 86 bodmi v celkovej klasifikácii MS v triede MotoGP. Tretí na VC Číny skončil John Hopkins z USA a prvý raz sa dostal na stupeň víťazov. Španiela Daniho Pedrosu klasifikovali ako štvrtého, obhajca titulu Američan Nicky Hayden mal problémy už v 2. kole, ale napokon obsadil 12. priečku.
V triede do 125 cc triumfoval Čech Lukáš Pešek a to ho vynieslo na pozíciu lídra celkového poradia šampionátu. Dvadsaťjedenročný Čech sa dočkal svojho prvého víťazstva v 58. VC v kariére. V tesnom súboji s Pešekom skončili na ďalších dvoch medailových pozíciách Španieli Hector Faubel a Esteve Rabat. Maďar Gábor Talmácsi, ktorý bol do nedele na čele poradie MS v tejto triede, skončil štvrtý.
V triede do 250 cc bol najrýchlejší obhajca titulu majstra sveta 20-ročný Jorge Lorenzo zo Španielska, ktorý zaznamenal už tretie prvenstvo v sezóne. V Šanghaji štartoval z "pole position", avšak po chybe v úvode klesol až na piatu priečku. Na pozíciu lídra pretekov sa vrátil v siedmom okruhu a udržal si ju až do konca.

Výsledky:

MotoGP: 1. Casey Stoner (Austr.) Ducati 44:12,891 min, 2. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha + 3,036 s, 3. John Hopkins (USA) Suzuki +6,663, 4. Dani Pedrosa (Šp.) Honda +14,090, 5. Marco Melandri (Tal.) Honda +17,276.

Poradie (po 4 zo 17 podujatí): 1. Casey Stoner (Austr.) Ducati 86 bodov, 2. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 71, 3. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 49, 4. Marco Melandri (Tal.) Honda 41, 5. John Hopkins (USA) Suzuki 39.

Do 250 cc (21 kôl): 1. Jorge Lorenzo (Šp.) Aprilia 44:17,095 min, 2. Alvaro Bautista (Šp.) Aprilia +3,904, 3. Andrea Dovizioso (Tal.) Honda +5,031, 4. Alex de Angelis (San Maríno) +6,560, 5. Mika Kallio (Fín) KTM +10,248.

Poradie MS (po 4 zo 16 podujatí): 1. Jorge Lorenzo (Šp.) Aprilia 95, 2. Andrea Dovizioso (Tal.) Honda 68, 3. Alex de Angelis (San Maríno) 59, 4. Alvaro Bautista (Šp.) Aprilia 56, 5. Hector Barbera (Šp.) Aprilia 34.

Do 125 cc (19 kôl): 1. Lukáš Pešek (ČR) Derbi 42:25,923 min, 2. Hector Faubel (Šp.) Aprilia +0,187 s, 3. Esteve Rabat (Šp.) Honda +0,481, 4. Gábor Talmácsi (Maď.) Aprilia +0,782, 5. Simone Corsi (Tal.) Aprilia +1,140.

Poradie MS (po 4 zo 16 podujatí): 1. Lukáš Pešek (ČR) Derbi 71, 2. Gábor Talmácsi (Maď.) Aprilia 69, 3. Hector Faubel (Šp.) Aprilia 67, 4. Simone Corsi (Tal.) Aprilia 47, 5. Pol Espargaro (Šp.) Aprilia 34.2007