Connect with us

Testy a recenzie

Online správy z testovania noviniek KTM rady LC4

Publikovaný

on

28. ? 31. 1. 2008, Almeria, Španielsko

Čo urobíte keď máte v ponuke momentálne najlepší jednovalec na trhu? Odpoveď je jasná ? predstavíte nové modely s týmto motorom. V ponuke KTM sa tak pre rok 2008 predstavila až trojica nových modelov: 690 Enduro, Supermoto 690 SMC a športový naháč 690 Duke. Rakúska značka pozvala práve v týchto dňoch novinárov z celej Európy na testovanie nových modelov na pobrežie južného Španielska blízko mesta Almeria.
Slnečné počasie teploty tesne nad hranicou 20 stupňov, ťažko by ste hľadali lepšie podmienky na ?zimné? testovanie. Prvý deň sa venujeme výlučne enduru a supermotu. Zhruba 50 km okruh po prašných a kamenistých cestách španielskeho vidieka spojený so záverečným ?vyblbnutím? v lokálnom kameňolome sú perfektným miestom na odskúšanie, čo toto civilné enduro dokáže (Dual Purpose, podľa značenia KTM). Vynikajúci dojem nezanechal len motor, ale aj podvozok, ktorému nechýbajú inovatívne riešenia v podobe plastového podsedlového rámu, ktorý vlastne ukrýva aj nádrž, ktorá sa presunula do zadných partii. Ďalšou významnou novinkou je meniteľná krivka zapaľovania, vďaka ktorej si môžete prispôsobiť výkon podľa vlastných požiadaviek. Medzi významné novinky patrí aj antihopingová spojka, ktorá sa na tomto type motocykla v sérii objavila po prvý krát.
Druhým motocyklom na rade je nové Supermoto 690 SMC. Obrovské parkovisko vedľa hotela sa premenilo na trať a komu to náhodou nestačilo, tak mohol vyraziť na zhruba 80 km okruh, ktorý bol plný kľukatých a rýchlych šprintov na nádherné horské sedlá. Aj v tomto prípade motocykel dokázal, že patrí na absolútny vrchol v kategórii civilných ?motardov?. Po technickej stránke je vlastne identický s endurom, takže ukrýva všetky už spomínané novinky. Tento motocykel dokázal byť veľmi efektívnym na pretekárskom okruhu, no vďaka obratnému podvozku a vynikajúcemu motoru bez vibrácii je aj perfektným spoločníkom na každodenné jazdenie.
Hovorí sa, že to najlepšie býva až na koniec a potvrdilo sa to aj v prípade nového Duka, ktorému bol venovaný druhý deň testovania. Tento motocykel so svojím legendárnym predchodcom zdieľa len meno, no v skutočnosti ide o úplne nový koncept, ktorý sa výrazne odlišoval od dvojice už predstavených noviniek, s ktorými v skutočnosti zdieľa len pohonnú jednotku. Tento motocykel všetkých doslova očaril svojím hravým ovládaním, tuhým športovým podvozkom a výkonným jednovalcom. Tomuto motocyklu by ste momentálne len ťažko hľadali dôstojného konkurenta medzi jednovalcami, skôr si to môže bez obáv rozdať s dvoj- a viacvalcovou konkurenciu.
Podrobnú reportáž a test z predstavenia nových modelov KTM si môžete prečítať už v marcovom čísle Motomagazinu, ktorý sa na stánkoch objaví 20. februára.

M.Tamáši
Foto: H. Peuker, G. Freeman, Montero

Online správy z testovania noviniek KTM rady LC4

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri