Connect with us

Podujatia

Púchovský svet priniesol Svitkov životný úspech

Publikovaný

on

Púchov hostil piate podujatie Majstrovstiev sveta v endure. Na Grand Prix IRS of Slovakia sa prihlásilo 83 jazdcov. Promotér WEC Alain Blanchard bol sklamaný najmä počtom Slovákov. ?Teraz sa mohla ukázať pravda, kto na to má, alebo nemá,? skonštatoval Francúz pred pretekmi. Tie poznačil hustý dážď a zima, čo sa prejavilo i na viacerých prekvapivých výsledkoch.
Supertest pod mostom
Púchovský most a plocha pod ním sa v piatok zaplnili ako nikdy predtým. Do mesta neprišla žiadna hudobná ani politická celebrita. Do Púchova a okolia zavítalo na tri dni jeho veličenstvo Enduro. Aj na Slovensku, po vzore ostatných predchádzajúcich GP, pripravili organizátori štart už v piatok. Jazdil sa supetest, ktorý postavil proti sebe vždy dvojicu jazdcov. Tí mali možnosť vyskúšať si celú trať paralelne. Fantastická šou mala ?dvíhať divákov zo sedadiel?, lenže sa opäť raz ukázalo, že Slováci stále nie sú na podobné ?veci? pripravení a naučení si ich vychutnať. Skvelé divadlo mal plne pod režisérskym dohľadom Ivan Cervantes na KTM. Španiel vyhral o štrnásť stotiniek pred Talianom Thomasom Oldratim a o pol sekundu predstihol Fracúza Anotina Mea.

Mokrá sobota
Práve Meo sa kasal, že by mohol poraziť vedúceho muža E1, Miku Aholu, ?terén mi vyhovuje, a ak bude pršať, budem vo výhode. Môžem dostať Miku pod tlak a využiť jeho chyby. Mám na to, aby som na Slovensku vyhral,? tvrdil sympatický Francúz. Lenže na trati to bolo inak. V sobotu ho porazil Fín o šestnásť a o deň neskôr o tri sekundy! Nočný dážď neutíchol ani v sobotu dopoludnia, a tak sa jazdci vydali na trať s obavami. Niektoré výjazdy museli absolvovať s podporou, keď viacerí spadli. Aj preto nastali na trati niekoľké zmeny už v sobotu. ?Zmeny boli potrebné. Ak sa dali urobiť, mali sme problémov menej. Nechcel som, aby sa jazdci museli kvôli nezjazdnosti presunúť na cestu,? povedal riaditeľ pretekov Viliam Veteška. Mokré počasie a ťažká trať zasiahli výrazne do poradia, ktoré malo napokon pre Slovákov sladučkú príchuť. Štefan Svitko sa po prvý raz v živote postavil na pódium, keď v E3 skončil na treťom mieste. Zlatko Novosad skončil na siedmej priečke, rovnako ako v nedeľu. Okrem nich bol klasifikovaný ešte Karumník na trinástej priečke u juniorov. ?Trať bola náročná, a preto by som chcel požiadať organizátorov, boli vypustili náročnejšie pasáže,? povedal pri odovzdávaní cien Christophe Nambotin. Traťový komisár Giovanni Sala, ktorý prešiel s riaditeľom súťaže Viliamom Veteškom pred podujatím celú trať, Francúzovi a ostatným vyhoveli.

Česť a sláva víťazom
Medzi nich nemôžeme rátať iba víťazov a jazdcov do tretieho miesta jednotlivých kubatúr. Cenu víťazstva mal každý dojazd, ktorý sa premenil na klasifikačné body. Tie bude potrebovať do konečného hodnotenia každý, najmä však jazdci továrenskej značky BMW, ktoré údajne do Mexika nepôjde. V E1 vyhral Ahola aj v nedeľu, podobne ako v E2 Johny Aubert a v E3 Christophe Nambotian. U juniorov si prehodili umiestnenie Joly s Menom. Testy vo Vieske i Vydrnej boli kratšie, tri zo štyroch výjazdov sa vypustili a aj supertest mal menej prekážok. Preto boli časy podstatne lepšie. Keď neprišiel na ďalší prejazd supertestom Svitko, bolo jasné, že úspech Slováci nezopakujú. Nahradil ho domáci Novosad, ktorý bol opäť siedmy. Okrem neho dokázal dôjsť do cieľa po oba dni iba Peter ?Karuso? Karumník.

Slováci a svet
Domáce farby začalo hájiť v piatok osem statočných. Extrém test absolvovali všetci, podobne, ako sobotňajší štart. Sily a skúsenosti chýbali najmä Borisovi Haviarovi a Marekovi Brečkovi, ktorí sa však prišli najmä učiť. Marek Giertl a Miro Ševela chceli dojazdiť za každú cenu, no ten poškodil najskôr chladič, a mal ďalšie technické problémy. Napokon mu opravený motocykel v sobotu neprevzali. Marekovi Haviarovi ?odišla? spojka. Karumníka a Svitka s Novosadom sme už spomenuli.

Slová chváli
Tie nešli len od divákov, ale najmä od predstaviteľov FIM-u smerom k organizátorom. ?Vyskytli sa chybičky, ale učíme sa. Chcel by som sa poďakovať všetkým maršálom a tým, ktorí pomáhali pri príprave pretekov,? povedal Viliam Veteška. Pozornosť pútalo aj vybavenie IRS (International Rescue System) lekárov a záchranárov, ktorí pôsobili aj na ISDE v Považskej Bystrici. Práve za toto pôsobenie získali ocenenie. ?Trať bola vynikajúca, škoda pre divákov, že pršalo, ale niekedy to bez toho nejde,? povedal Sala. Práve dobré ohlasy medzi jazdcami i funkcionármi FIM. To, či sa pôjde v Púchov o rok, vedia na betón možno iba promotér Alain Blanchard. Púchovu by šampionát svedčal, a tak si v duchu želajme, aby bol možno už dnes v zozname budúcoročných podnikov FIM a Maxxis.

Ohlasy:
Mika Ahola: Šlo sa mi dobre, hoci bola trať náročná. Všetko bolo pripravené dobre, a ak nastal problém, organizátor ho vyriešil.
Štefan Svitko: Je to veľký úspech, no možno na to sme sem prišli. Škoda mojich pádov v nedeľu, čím som stratil nádej na dobré umiestnenie.
Christophe Nambotin: Bolo to náročné, no diváci boli skvelí. Myslel som, že na trať nik nepríde, no zlé počasie ich neodradilo. Odmenou im bol sobotňajší bronz vášho jazdca.
Johny Aubert: Starosti mi robilo počasie i stále dobiedzajúci Bartosz, no napokon som dokázal vyhrať oba dni.

Výsledky: Sobota: E1: 1. M. Ahola / Fin 42:50, 83, 2. A. Meo / Fra 43:16, 41, 3. S. Albergoni / Tal 43:16,49.
E2: 1. J. Aubert / Fra 41:33, 14, 2. B. Oblucki / Pol 41:43, 15, 3. J. Ljungren /Swe 42:39,26.
E3: 1.Ch. Nambotian / Fra 42:00,11, 2. S. Aro / Fin 43:07, 22. 3. Š. Svitko / Svk 44:10,40… 7. Z. , 2. O. Mena / 46:07, 22. 48:39,94.
Juniori: 1. J. Joly / Fr 45:38, 81, 2. O. Mena / Spa 46 :18,93, 3. B. Fortunato / Tal 51:19, 30…… 13. Karumník Peter / Svk 1:27:06, 69.


Výsledky: Nedeľa: E1: 1. M. Ahola / Fin 28:28, 57, 2. A. Meo / Fra 28:31, 66 3. T. Oldrati / Tal 28:49,72.
E2: 1. J. Aubert / Fra 28:16, 35, 2. B. Oblucki / Pol 28:38, 83, 3. J. Lujungren / Swe 29:21,21.
E3: 1. Ch. Nambotian / Fra 28:38,88, 2. S. Aro / Fra 29:18.00:07, 22. 3. S. Giullame / Fra / 29:25,08… 7. Z. Novosád / Svk 31:28.31
48:39,94.
Juniori: 1. O. Mena / Spa 29 :44,84, 2. M. Gritti / Tal, 30:58:70, 3. J. Joly / Fra 31:07:34, …20. M. Giertl/ Svk 36:12,40 Karumník Peter / Svk 39:35, 18.

Text: M. Kováčik, titulne foto + fotoalbum: J. Šigut

Štefan Svitko sa v Púchove prezentoval vynikajúcim výkonom (foto: J. Šigut)

Púchovský svet priniesol Svitkov životný úspech

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri