Rely Dakar – Na úvod triumf Despreza

Španiel Carlos Sainz na automobile Volkswagen Touareg ako nováčik Rely Dakar vyhral v sobotu hneď úvodnú etapu 28. ročníka prestížneho podujatia. Dvojnásobný majster sveta v rely bol najrýchlejší na 83-kilometrovom meranom úseku prvej etapy, ktorá viedla z Lisabonu do Portimaa. V kategórii motocyklov odštartoval najlepšie Cyril Despres, ktorý obhajuje vlaňajšie prvenstvo. Účastníkov v prvý deň podujatia čakala namiesto tradičného prológu riadna etapa v celkovej dĺžke 370 km. Jediný slovenský účastník tohtoročnej edície „veľkého púštneho dobrodružstva Jaroslav Katriňák obsadil v sobotu 28. miesto so stratou 5:23 min na víťazného Despreza. V kategórii motocyklov skončili v prvej desiatke tí najväčší favoriti – Desprez, Coma, Esteve Pujol, či Fretigne, no prekvapením je 2. a 4. priečka domácich „amatérov“ Rubena Fariu a Heldera Rodriguesa, ktorí vyťažili najmä z dobrej znalosti terénu. Výsledky kategórie kamiónov budú známe neskôr. V nedeľu čaká na pretekárov v 2. etape presun do španielskej Malagy, odkiaľ už zamieria na africký kontinent.