Connect with us

Spravodajstvo

Rely Dakar už bez Katriňáka

Publikovaný

on

Slovenský motocyklový reprezentant Jaroslav Katriňák svoje účinkovanie na 28. ročníku Rely Dakar ukončil po nešťastnom páde v piatkovej 7. etape. V sobotu už jazdec Environ Servis Moto teamu vo výsledkovej listine chýbal. Bývalý majster sveta v endure tak ani pri treťom štarte na slávnej púštnej rely nedošiel do cieľa v hlavnom meste Senegalu. Siedma etapa je pre Katriňáka na Dakare takmer začarovaná, ani pri dvoch predchádzajúcich účastiach na tomto podujatí v rokoch 1998 a 1999 totiž už viac etáp nedokončil. Šesťnásťnásobný účastník Šesťdňovej motocyklovej súťaže aj napriek opätovnej smole aj tohto roku potvrdil na vyprahnutých afrických cestách a zradných pieskových dunách svoje výnimočné jazdecké vlastnosti a príslušnosť k absolútnej svetovej špičke jazdcov endura a rely.
Jaroslav Katriňák havaroval v piatok asi 240 km pred cieľom etapy, keď v rýchlosti okolo 150 km/h narazil na skalu prečnievajúcu nad povrch terénu, na ktorej bol naviaty piesok. Podľa informácii jeho manažéra Mariána Novikmeca utrpel rodák z Martina pri páde mnohopočetné tržné rany a pomliaždeniny ťažšieho charakteru. Pri nehode sa takisto poškodila celá predná časť motocykla, vrátane navigačných prístrojov. "Okamžite som zodvihol motorku a nasadol. Vtedy som v tom šoku zistil, že nemám na motorke ani roler, ani GPS a ani iné prístroje. V piesku o niekoľko desiatok metrov som našiel GPS, ktorý som strčil do bundy. Ostatné prístroje sa mi nájsť nepodarilo. Začal som pociťovať silné bolesti po celom tele a videl som, že všetko mám zodraté. Uvedomil som si, čo sa stalo. V zlomku sekundy som vedel, že musím ďalej, lebo v odľahlej časti trate môžem ostať bez pomoci aj niekoľko desiatok hodín. Hlavou mi prebleslo, že je to zase siedma etapa, v ktorej by som mal skončiť, aj preto som to chcel dojazdiť," opísal nepríjemnú situáciu Katriňák. Napriek bolestivým zraneniam, poškodenému prednému kolesu a poohýbaným predným tlmičom i riadidlám sa slovenskému reprezentantovi podarilo dôjsť až do cieľa etapy na solídnom 16. mieste so stratou viac ako pol hodiny na víťazného Čiľana Carla de Gavarda. Po dojazde do cieľa Katriňáka ošetrili v medical centre, kde mu rany dezinfikovali a pozošívali. Lekár organizátorov Rely Dakar mu neodporučil ďalšie pokračovanie v súťaži.
Slovenský reprezentant odstúpil zo súťaže na 11. priečke, pred nešťastným pádom figuroval dokonca v najlepšej desiatke na 9. mieste. Medzi najlepšou desiatkou jazdil Katriňák aj pri svojej premiére na Rely Dakar v roku 1998, kedy preteky nedokončil pre poruchu prevodovky v 8. etape a nedobrovoľne strávil aj dva dni v púšti. Po roku sa slovenský reprezentant postavil na štart veľkého púštneho dobrodružstva opäť a do historických štatistík sa zapísal ako víťaz 6. etapy z Ataru do Atidikje. Vzápätí však musel v 7. etape pre technické problémy opäť odstúpiť.
V sobotu bol v kategórii motocyklov na 589-kilometrovej trati, ktorá účastníkov priviedla do hlavného mesta Mauretánie Nouakchottu, najrýchlejší Francúz David Casteau na motocykli KTM. Na druhom mieste skončil Američan Chris Blais a tretí bol obhajca titulu a ďalší Francúz Cyril Despres. V priebežnom poradí sa na vedúcej priečke udržal Španiel Marc Coma, ktorý má viac ako šesťminútový náskok pred druhým krajanom Isidrom Esteve Pujolom.
V nedeľu je na programe voľný deň a po ňom čaká pretekárov "kráľovská" – najdlhšia etapa (874 km) z Nouakchottu do Kiffy s 599-kilometrovým meraným úsekom.

Výsledky:
motocykle:
8. etapa: 1. David Casteau (Fr,) KTM 5:55:55 h, 2. Chris Blais (USA) KTM +2:13 min, 3. Cyril Despres (Fr.) KTM +2:17, 4. Isidre Esteve Pujol (Šp.) KTM +6:58, 5. Marc Coma (Šp.) KTM +8:02, 6. Andy Caldecott (Austr.) KTM +8:47

Poradie po 8. etape: 1. Marc Coma 30:49:20 h, 2. Isidre Esteve Pujol +6:23 min, 3. Carlo de Gavardo (Čile) KTM +11:49, 4. Cyril Despres (Fr.) KTM +26:54, 5. Giovanni Sala (Tal.) KTM +44:28, 6. Andy Caldecott (Austr.) KTM +47:29

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri