Connect with us

Testy a recenzie

Rozumný kompromis – test Arctic Cat TRV 550i

Publikovaný

on

Pri listovaní reklamných prospektov prémiových značiek sú modely ako Arctic Cat TRV 550i väčšinou prvými, ktoré prehliadame a všetok záujem sa sústredí na to najväčšie a najlepšie čo výrobca ponúka. Jednoducho víťazí túžba mať to najlepšie, spojená s presvedčením, že všetok ten výkon a špičkovú techniku naozaj potrebujete. Na tom samozrejme nič zlé nie je, keby áno, tak technický vývoj by sa asi ďaleko neposunul a ani si nechcem predstaviť na čom by sme dnes jazdili :), No ale čo keď je to celé inak a všetky vaše potreby v pohode vyplní niečo menšie a oveľa dostupnejšie? Po dni strávenom v sedle Arctic Catu TRV 550i musím povedať, že sa tejto myšlienke už vôbec nebránim.

Je to skutočne malý motor?
Trieda úžitkových štvorkoliek prešla v posledných rokoch dynamickým vývojom, kde hlavnú úlohu hral zdvihový objem motora, ktorý neustále narastal a vlastne hon za extra kubickými centimetrami sa stále nezastavil. Ak pred 10-timi rokmi bola jednovalcová 500-vka považovaná za veľký objem, tak dnes sa posunula niekde na začiatok strednej triedy. Nič to však nemení na skutočnosti, že 500-vka má výkonu väčšinou viac ako dosť. To je presne aj prípad testovaného Arctic Catu, ktorý sa svojím objemom radí do stredu ponuky úžitkových modelov v ponuke výrobcu a pod ním nájdeme modely o objeme 400 a 500 ccm, ktoré sa však na náš trh nedovážajú, takže dá sa povedať, že na našom trhu je to najmenšia úžitková štvorkolka v ponuke výrobcu, ktorú si môžete kúpiť. Na opačnom konci ponuky je už len 700-vka a dvojvalcová tisícka. 

Dospelá technika za rozumnú cenu
Testovaná 550-ka je postavená na rovnakej podvozkovej platforme ako väčšia 700-vka, čo v praxi znamená luxusný rázvor 1 473 mm. Jazdecký komfort dvojčlennej posádky tak bol špičkový a odrazilo sa to, samozrejme, aj na jazdných vlastnostiach štvorokolky a najmä v strmých úsekoch, kde extra centimetre prišli vhod sa Arctic Cat správal isto a suverénne. Základ podvozku tvorí tuhý oceľový rám. O jazdný komfort sa stará nezávislé pruženie na oboch koncoch, pričom kolesá sú zavesené pomocou dvojitých A-ramien. Vysoký zdvih pruženia a výborná odolnosť proti nakláňaniu v zákrutách sú hlavnými prednosťami tohto systému. Aktivácia náhonu 4×4 prebieha štandardne pomocou tlačidla na riadidlách. V prípade potreby môže jazdec rovnako tlačidlom na riadidlách aktivovať uzávierku prednej nápravy. O razantné spomalenie sa starajú výkonné kotúčové brzdy, ktoré pre maximalizáciu účinku používajú pancierové hadičky Steel Flex. Plechové disky testovanej štvorkolky boli obuté do výborných pneumatík Carlisle Badlands XTR, ktoré sa v náročnom teréne správali s istotou. Dobrou správou je, že môžete siahnuť po bohatej doplnkovej výbave, kde napríklad nechýbajú kované ráfy alebo posilňovač riadenia. Na druhej strane, už v základe na vás čaká bohatá výbava za vynikajúcu cenu, ktorá bola v čase uzávierky 7 090 Eur (cena sa môže meniť vzhľadom na vzájomný kurz Eura a českej koruny, cena v českých korunách je 194 990 CZK).

Výborný jednovalec
Asi najväčším prekvapením bol pre mňa kvapalinou chladený jednovalec, ktorý si s +360 kg vážiacou štvorkolkou hravo poradil a v náročnom teréne nemal problém potiahnuť aj rýchly prevod. Priznám sa, že v poslednom čase sme boli tak trochu hýčkaní modelmi s podstatne väčším zdvihovým objemom a tento motor som možno tak trochu podcenil. Vytriezvenie však prišlo veľmi rýchlo a pri zdvihovom objeme 545 ccm ponúka naozaj slušný výkon. Základom je štvorventilová technika ovládaná rozvodom SOHC a o prípravu paliva sa stará moderný systém vstrekovania paliva. Prenos výkonu na kolesá má na starosti robustný variátor Duramatic, ktorý v každej situácii fungoval spoľahlivo a plynulo zaberal už od nízkych otáčok.

Tri v jednom a príslušenstvo k tomu
Predĺžené štvorkolky okrem zvýšeného komfortu vynikajú aj svojou variabilitou a extra priestor sa dá využiť na rôzne účely. Práve Arctic Cat patrí medzi priekopníkov v rýchlej transformácii komfortnej dvojmiestnej štvorkolky na úžitkové jednomiestne vozidlo a naopak. Sedačka spolujazdca sa dá ľahko a rýchlo demontovať a na uvoľnený priestor sa môže rovnako rýchlo namontovať originálne príslušenstvo v podobe kovového nosiča alebo plastovej korby. Testovaná verzia naviac prichádza so sadou extra doplnkov v cene. V sérii je už tak štvorkolka vybavená výkonným navijakom Warn RT30, homologovaným ťažným zariadením a originálnym zadným nosičom, ktorý môžete využívať aj pri namontovanom sedle spolujazdca.

Neúnavný pracant
Z pohľadu pracovného využitia je jednovalec priam ideálnou voľbou. Ochota zaberať už od najnižších otáčok ho predurčuje na ťahanie rôznych nákladov. No a ak vyžadujete pri práci extra pomalú rýchlosť, tak stačí zaradiť pomalý prevod a štvorkolka dokáže ísť doslova slimačím tempom, pričom výkonu má viac ako dosť a dostane vás úplne všade. Príjemne komfortný podvozok pritom bez problémov filtruje nerovnosti. Naviac už v základe máte k dispozícii spomínané ťažné zariadenie a výkonný navijak, vďaka čomu je Arctic Cat na prácu dobre pripravený. Nemusíte sa obávať ani prípadných cestných presunov a udržiavať na rýchlom prevode rýchlosť okolo 80 km/h štvorkolka rovnako zvláda bez väčších problémov.
 
Víkendový športovec
Je pravdepodobné, že tejto činnosti sa asi budete venovať častejšie. Výlety vo dvojici alebo sólo výlet do náročného terénu zvláda bez mihnutia oka. Najmä v tesných úsekoch plných krátkych roviniek nemá problém držať krok s výkonnejšou konkurenciou a to aj na rýchlom prevode. Motor ponúka využiteľný výkon už od najnižších otáčok, čo sa prejaví na okamžitej akcelerácii. Na rýchlejšie presuny budete využívať najmä rýchly prevod, nakoľko pomalý prevod je zameraný skôr na silu ako rýchlosť, no môžete byť bez obáv, v kombinácii s náhonom 4×4 vás dostane úplne všade. Aj keď o niečo pomalšie. Podvozok je nastavený najmä na komfort a na naháňačku so športový quadom to určite nie je. Napriek tomu vysoké zdvihy pruženia a vysoká svetlá výška vás bezpečne dostanú aj cez náročné úseky. Absenciu posilňovača riadenia pocítite akurát pri rýchlom prejazde terénnymi roletami, kde je potrebné pevnejšie držať riadidlá, inak si pri manipulácii ani neuvedomíte, že tento výdobytok najmodernejšej techniky vám chýba a riadenie je ľahké. Ničím nesklamali brzdy, ktoré si hravo poradili s takmer 400 kg vážiacou štvorkolkou. Počas športovej jazdy v stúpačkách mi trochu vadila poloha páky nožnej brzdy, ktorá bola príliš vysoko, no využíval som namiesto toho páčku brzdy na riadidlách, takže to problém nebol.

Rozumný kompromis
Chápem túžbu každého vlastniť to najlepšie a najvýkonnejšie čo každý výrobca ponúka, veď čo ak nastane situácia, že to budem potrebovať. Na druhej strane, nie každý dokáže maximálne využiť potenciál, ktoré top štvorkolky v súčasnosti ponúkajú a často krát by stačilo niečo menšie a oveľa dostupnejšie. Prémiová štvorkolka, ktorá je výborný pracant a zároveň vhodný spoločník na víkendové výjazdy, pričom sa nezľakne ani extrémneho terénu. Ak hľadáte niečo podobné, tak Arctic Cat TRV 550i s cenou 7 091 Eur patrí momentálne medzi najzaujímavejšie voľby v tejto kategórii.

Arctic Cat TRV 550i
Cena: 7 090 Eur (cena sa môže meniť podľa aktuálneho kurzu EUR / CZK)
Motor: 545 ccm, 4-ventily, SOHC, R1
Prevodovka: automat s plynulým prevodom, kardanový hriadeľ
Rozmery: (D x Š x V): 2 489 x 1 207 x 1 278 mm
Rám: kolískový, pozváraný z oceľových rúrok
Hmotnosť: 359 kg (suchá)
Rázvor: 1 473 mm
Objem pal. nádrže: 20,1 l
Pneu: vpredu: 25×8-12, vzadu: 25×10-12
Homologizácia: áno


ATV na test zapožičal: ASP Group s. r. o., Žebrák (CZ)
Text: Miro Tamáši, foto: Vlado Brniak
Článok bol publikovaný v časopise Motomazagín 6/2014
.

Arctic Cat TRV 550i – Album k testu, Motomagazín 6/2014

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri