Connect with us

Spravodajstvo

Šestdňová asi bez slovenského Trophy teamu

Publikovaný

on

V Bratislave sa v rámci úvodného dňa výstavy Motocykel 2007 na výstavisku Incheba uskutočnil vo štvrtok brífing Slovenskej motocyklovej federácie (SMF). Vedenie SMF na čele s predsedom Petrom Smižíkom na ňom informovalo o kalendári motocyklovej sezóny 2006. "Minulý rok bol pre nás mimoriadne úspešný a radi by sme naň nadviazali. Na túto sezónu sme pripravili viac ako 90 podujatí na Slovensku. Motocyklový šport sa u nás stáva postupne jedným z najúspešnejších a zaraďuje sa na významnú pozíciu v slovenskom športe. Radi by sme ho rozšírili najmä medzi mladými ľuďmi," povedal vo svojom úvodnom príhovore P. Smižík.
V nastávajúcej sezóne bola SMF opätovne poverená organizáciou podujatí svetovej a európskej úrovne. Po desiatich rokoch ožije areál vo Sverepci, kde sa uskutočnia majstrovstvá sveta v motokrose triedy MX3, do programu ktorých sú zaradené i majstrovstvá Európy v motokrose kubatúry 125 ccm (21. – 22. júla). Druhým vrcholom sezóny budú MS v endure v Krompachoch – v lyžiarskom stredisku Plejsy (1. – 2. septembra). Okrem organizácie domácich športových podujatí SMF v plnej miere zabezpečuje všetky úlohy spojené s riešením otázok štátnej reprezentácie v jednotlivých športových disciplínach SMF. "Štatút reprezentanta bude mať v tejto sezóne približne 35 jazdcov. Nebránime však nikomu v získaní licencie," dodala generálna sekretárka SMF Tatiana Kašlíková. Motocyklový šport je športom neolympijským, a preto dostáva od štátu menej peňazí, o financovanie sa tak drvivou väčšinou starajú sponzori.
Dominantnou kategóriu SMF je v súčasnosti enduro. Športová komisia enduro a rely má najväčšiu členskú základňu a tiež i najvýraznejšie športové výsledky na poli štátnej reprezentácie. Vrcholom viacročného úsilia pri rozvoji danej disciplíny bola i minuloročná účasť na Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaži na Novom Zélande, kde šestica Štefan Svitko, Róbert Kapajčík, Zlatko Novosád, Juraj Dozsa, Radek Matoška a Ivan Jakeš obsadila v silnej konkurencii pekné 8. miesto v hlavnej súťaži trophy teamov. Na tohtoročnej "šesťdňovej" v Čile sa však Slovensko v súťaži trophy teamov s najväčšou pravdepodobnosťou nezúčastní. "Prioritou je pre nás účasť na I. S.D. E. 2008 v Grécku v súťaži seniorov i juniorov. Čile by nás stálo veľmi veľa peňazí. Je však možné, že sa tam predstaví niektorý zo slovenských klubových tímov," vysvetlila T. Kašlíková.
Na Slovensku je kalendár pre rok 2007 zostavený z troch podujatí klasického endura a piatich podujatí country crossu. Prioritou ŠK EaR je zabezpečenie štartu najlepších jazdcov na majstrovstvách Európy, ktoré boli v minulých rokoch pre Slovensko veľmi úspešné. Do reprezentácie na ME boli zaradení jazdci Štefan Svitko (E3), Juraj Dozsa (E1), Róbert Kapajčík (ME junior), Emil Čunderlík a Dušan Čipka (veterán). Prví traja menovaní budú štartovať aj v seriáli majstrovstiev sveta.
V kategórii motokrosu sa vďaka podpore a enormnému úsiliu Richarda Kubu a spoločnosti OKR zo Štúrova zrodil projekt "Motocyklami proti drogám". Navyše v spolupráci s Motoclubom Lehunice pripravuje sekcia motokrosu aj spustenie motokrosovej školy. V oblasti štátnej reprezentácie bude Slovensko podobne ako v roku 2006 zastupovať v majstrovstvách sveta MX2 Martin Kohút. Majstrovstvá Európy budú jazdiť Tomáš Bučenec, Josef Kulhavý a belgický jazdec s licenciou SMF Tomy Rau.2007

Štefan Svitko, autor: kxbibo

Advertisement
Suzuki Suzuki
Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri