Connect with us

Podujatia

SLOVAKIA MX QUAD CHAMPIONSHIPS Motoshop Žubor cup v Beckove 236 pretekárov

Publikovaný

on

Beckov, 19. máj 2013
Text: Milan Mikulík
Foto: Ján Buchel

Rekordná účasť v Beckove

Ďalší závod a ďalšie závratné číslo v počte pretekárov. 54 štvorkoliek a 182 motoriek sa tento krát zišlo na dráhe pod hradom Beckov. Dokopy sa teda postupne na dráhe vystriedalo 236 pretekárov. Motoshop Žubor cup na Slovensku ukazuje popularitu tohto seriálu, aj keď toľko jazdcov obnáša možno o niečo horšie podmienky na trati a nejaké tie časové sklzy. Tie sa na základe rozdelenia triedy MX začiatočník natiahli na cca 30 minút, ale tri vážnejšie pády spôsobili sklz niečo okolo hodiny. Už keď som spomenul podmienky na dráhe, treba povedať, že trať bola nachystaná, nakyprená a nakropená. Bohužiaľ obrovský počet štartujúcich a slnečno-veterné počasie dráhu rýchlo vysušili, tak prišli na rad znova stroje. Polievalo sa vždy keď sa dalo a cez prestávku sa dráha znova prekyprila.
________________________________________Pre mňa osobne najväčšie preteky urobili chalani v 85-kách. Boje a jazdu, ktorú predvádzali Jošť, Kohút, Poslúch a Repčák, tak toto som si užíval najviac. Radosť pozerať na to, ako chalani športovo rastú a vedomie, že nám rastie takáto kvalitná motokrosová „osádka“ ma teší ešte viac. To isté aj pri maličkých quadistoch.

Quad deti
V triede quad deti sa na štart postavila známa a stála skupinka šiestich jazdcov, kde s prehľadom vyhráva Tomáš Pikart z Českej republiky. Tak isto aj v Beckove vyštartoval najlepšie, stíhaný Jakubom Dudíkom a Jakubom Velikovským. Hneď za ním Timi Žubor a Adam Vanko. Ako posledný do prvej točky s malým odstupom „vpálil“ Ján Brhel. Presne takto prišli aj do cieľa prvej rozjazdy. V druhej rozjazde zostala prvá trojka nezmenená, ale po páde Timoteja Žubora, kde ho otočilo a následne vyhodilo zo sedla štvorkolky sa poradie na ďalších priečkach trochu zmenilo. Jano Brhel prišiel do cieľa ako štvrtý, Timotej piati a šiesty bol Adam Vanko, ktorý skončil po prvom kole z dôvodu, že sa mu do filtra dostala voda.

MX začiatočník
Medzi motokrosármi bola znova najviac obsadená trieda MX začiatočník, či už malé MX2 (31), alebo veľké MX Open (29). Dokopy teda šesťdesiat strojov, ktoré museli byť rozdelené do dvoch samostatných rozjázd. To spôsobilo už spomínané krátke natiahnutie času.

MX4 a MX85
Spolu taktiež štartujú aj triedy MX4 a MX85. Spomínaný Jošť, Kohút, Poslúch a Repčák, jazdili v meranom tréningu časy pod dve minúty. Od 1:56 po 1:58. Najlepší veterán Pavol Strnisko jazdil 1:59. Takže aj počas preteku mali chalani na malých motorkách stále koho predbiehať a aj tak si potrénovať niečo do majstrovských závodov. V prvej runde bolo poradie v 85-tkách – Kohút, Jošt, Repčák a Poslúch. V druhej runde Jošt vyletel z motorky, vo vzduchu spravil mlynské kolo a nepríjemne sa narazil. Nasadol ešte na motorku, ale konkurencia mu už utiekla tak, že sa to nedalo dobehnúť. Došiel na dvanástom mieste, čo je aj tak na takýto pád super výsledok. Poradie druhej rundy bolo nasledovné – Kohút, Repčák a Poslúch.
MX profi
V triede MX profi si zatiaľ líder celkovej tabuľky Tomáš Barnošák vyjazdil „len“ štvrtý najlepší čas, za Repčákom, Pavlovčíkom a Lavom. V prvej runde bral prvé miesto Repčák, druhé Pavlovčík a tretie Berec. Na Tomáša Barnošáka zostalo až šieste miesto. To ale v druhej rozjazde vylepšil a umiestnil sa na štvrtom mieste. Prvé obsadil znova Repčák, druhéh Pavlovčík a tretie Škovránek. V celkovom poradí si ale stále prvú priečku drží Tomáš Barnošák.

Quad hobby open
V triede Quad hobby open obsadili popredné miesta opäť jazdci z Českej republiky. V prvej finálovke skončili v poradí Petr Vasiliadis, za ním Marek Micha a potom Ladislav Zavrtálek. Druhá finálovka už bola veľmi napätá, ako prvému sa podarilo odštartovať slovenskému jazdcovi Marekovi Hrzičovi, dokázal si udržať prvenstvo ale len tri kolá, keďže kondička mu to nedovolila a prepadol sa na 5 miesto. Krásne súboje predvádzali jazdci z Čiech a Poľska. Viedol Ladislav Zavrtálek a o druhé miesto bol veľký súboj medzi Marekom Michom (PL) a Petrom Vasiliadisom (CZ), avšak v predposlednom kole sa títo dvaja jazdci narazili v cieľovom skoku a Petr Vasiliadis havaroval, dojazdil však jazdu ako posledný. Zo slovenských pretekárov sa najlepšie darilo Dušanovi Hrčkovi, ktorý obsadil celkové štvrté miesto. V priebežnom poradí vedie český jazdec Petr Vasiliadis, za ním na druhej priečke so stratou ôsmich bodov je Ladislav Zavrtálek a tretiu pozíciu si udržuje slovenský jazdec Dušan Hrčka, ktorý stráca na druhého jazdca štyri body.

Quad elit
V quad elitoch si v meranom tréningu najlepší čas vyjazdil Vítek Báča. O šesť a pol sekundy rýchlejší ako druhý Pavel Smrček. Bohužiaľ mal Vítek v meranom tréningu pád a následná hospitalizácia mu zabránila brať prvé priečky. V prvej runde si pódium rozdelili od prvého po tretie Pavol Smrček, Andrej Hrčka a Michal Kimerling. V druhej to bolo na prvých dvoch priečkach bezo zmeny, ale tretiu priečku si vybojoval Šmida Palo. Celkovo sa teda na bedňu stavali v poradí Smrček, Hrčka a Šmida. Takto to zatiaľ vyzerá aj v priebežnej tabuľke.

PROFI
Medzi profi štvorkolkármi v merannom tréningu najlepšie zajazdil Denis Hanko, za ktorým zaostal len o dve desatiny Matúš Dulovič a o pol sekundy Szymon Gembala. Lukáš Studený už zaostal viac ako o sekundu. Zdalo by sa, že v pretekoch sa môže zrodiť aj nejaké prekvapenie sezóny, ale Lukáš zvíťazil znova s prehľadom a bez ohrozenia svojho doterajšieho postavenia v celkovej tabuľke. V prvej aj druhej runde chalani došli presne v tom istom poradí. Studený, Gembala a Dulovič. Nepríjemný pád v tejto triede mal Matúš Dodok, ktorému sa odtrhlo koleso a ostal ležať bezvládne na trati, následne bol prevezený do nemocnice. V celkovej tabuľke teda vedie stále Lukáš Studený z Českej republiky so 150 bodmi, na druhom mieste je slovenský jazdec Denis Hanko so 118 bodmi a Matúš Dulovič s Matúšom Dodokom majú rovnaký počet bodov 106.

SLOVAKIA MX QUAD CHAMPIONSHIPS Beckov

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri