Connect with us

Spravodajstvo

Štefan Svitko chce na Dakare 2017 patriť opäť medzi najlepších

Publikovaný

on

Celkové 2. miesto Štefana Svitka na rely Dakar 2016 v kategórii motocyklov je jeho doteraz najlepším výsledkom na tejto súťaži a historicky najlepším umiestnením slovenského jazdca na Dakare
Na rely odchádza so svojím SLOVNAFT Teamom,  novým motocyklom a s pódiovými ambíciami
Motocykel a sprievodné vozidlá výpravy smerujú do Južnej Ameriky už dnes –
24. novembra, členovia tímu odlietajú koncom decembra 2016

BRATISLAVA, 24. novembra 2016 

Najprv deviate miesto v prvej etape minuloročnej rely Dakar, potom päťkrát štvrtý, raz druhý a v desiatej etape premiérový etapový triumf na Dakare. Vďaka vynikajúco zvládnutým etapám sa 34-ročný slovenský jazdec na začiatku rely prebojoval do prvej päťky. Potom sa prepracoval na tretie miesto a v piatej etape poskočil na druhú pozíciu. V ďalších štyroch etapách si ju upevnil a po príchode do cieľa ho už čakalo fantastické pódiové umiestnenie a cenná Hlava beduína.

Trojnásobný majster Európy, niekoľkonásobný majster Slovenska v enduro a cross country a jazdecký líder motocyklového SLOVNAFT Teamu Štefan Svitko sa v januári postaví na štart prestížnej Rely Dakar 2017 už ôsmykrát.

Aj tento raz bude mať k dispozícii novú motorku. Hoci ide o rovnaký model, na akom si vyjazdil tento rok striebro, v detailoch mu ponúka viacero vylepšení, vrátane väčšej podpory od výrobcu motocykla priamo na Dakare.
„Dakar je o dobre pripravenej technike, kondičnej príprave a šťastí, pričom niekedy nemusí stačiť ani táto trojkombinácia. V svetovej 20-ke sú dnes veľmi dobrí jazdci, z ktorých dvaja, traja či piati  môžu mať o trochu viac šťastia ako ja a zajazdiť Dakar lepšie, hovorí Štefan Svitko.

V rámci  39. ročníka rely Dakar bude Števovi v SLOVNAFT Teame sekundovať  osvedčená dvojica – mechanik Zlatko Novosád a Martin Kubačka, zodpovedný za logistiku a prenos informácií z aktuálneho diania domov na Slovensko. Členmi tímu budú tak ako minulý ročník aj Viliam Tóth a Marián Jacina s doprovodným karavanom. Štart ďalšieho ročníka Dakaru tradične preverí nielen Števovu kondičku a jeho jazdecké majstrovstvo, ale aj motocykel, pri  ktorého bezchybnom chode budú opäť sekundovať produkty MOL Dynamic, vrátane motorových olejov, určených aj do extrémnych prevádzkových podmienok.

O dobrej forme Štefana Svitka pred Dakarom svedčí aj to, že skončil celkovo druhý na prestížnych pretekoch v Maroku koncom mája tohto roku a v septembri 2016 sa stal celkovým víťazom Serres rely v Grécku, keď pred druhým jazdcom v celkovom poradí mal takmer hodinový náskok.
„Verím, že sa mi ešte podarí doladiť formu tak, aby vyvrcholila práve v Južnej Amerike. Mojím osobným cieľom je zajazdiť celkové pódiové umiestnenie,“ dodáva Štefan Svitko.

Od svojej premiéry na tejto púštnej rely v roku 2010 vo všetkých ročníkoch štartoval Štefan Svitko s podporou Slovnaftu. Hneď na prvom Dakare v kategórii motocyklov obsadil trináste miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu a musel odstúpiť. O dva roky neskôr mal nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri etapy pred koncom. V roku 2013 skončil deviaty, ale v rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piate priečky. V roku 2016 triumfoval na 2. mieste.

Priaznivci slovenského reprezentanta môžu počas celých pretekov sledovať aktuálne dianie, vrátane zaujímavých informácií zo zákulisia na jeho fanúšikovskej stránke: www.facebook.com/StefanSvitkoFanklub.

Graficky príťažlivá a informačne veľmi užitočná je nová stránka Štefana Svitka www.stefansvitko.com, kde fanúšikovia motošportu nájdu zaujímavé informácie nielen o ňom, ale napríklad aj o jeho tíme, doterajších úspechoch a motocykloch, na ktorých v súčasnosti jazdí.
Rely Dakar 2017 odštartuje 2. januára 2017 v Paraguaji, odkiaľ sa jazdci presunú do Bolívie. Preteky vyvrcholia v Argentíne 14. januára 2017. Trať bude merať 9000 km a povedie napríklad popri brehoch známeho jazera Titicaca, ale aj cez najvyššie položené hlavné mesto sveta – bolívijskú metropolu La Paz. 

 SLOVNAFT a.s.

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri