Stonerov suverénny vstup do novej sezóny

Včera sa na katarskom okruhu Losail začal 60. ročník majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Navyše netradičným spôsobom, preteky sa konali vo večerných hodinách za umelého osvetlenia.

125 ccm
Ako prví sa na štart postavili jazdci triedy do 125 ccm. Historicky prvým víťazom večerných pretekov sa stal Španiel Sergio Gadea, druhý skončil jeho krajan Joan Olive a tretí Stefan Bradl, syn Helmuta Bradla, ktorý bol v 90. rokoch špičkovým pretekárom v MS triedy 250. Smolu mal obhajca titulu majstra sveta Maďar Gábor Talmácsi, ktorý sa pre poruchu postupne prepadol až na 12. miesto v cieli. Ešte horšie dopadol víťaz kvalifikácie Brit Bradley Smith, ktorý po technických problémoch skončil šestnásty.

250 ccm:
Víťazom štvrťlitrov sa stal vlaňajší smoliar triedy 125 ccm Talian Mattia Pasini po fantastickom súboji so Španielmi Barberom a Debon a Fínom Kalliom. Jeden z favoritov pretekov, Švajčiar Lüthi, bol potrestaný za predčasný štart a v cieli bol až pätnásty. Darilo sa obom českým pretekárom, Karlovi Abrahamovi a Lukášovi Peškovi, ktorí spolu bojovali o siedme miesto, no Pešek spadol. Pre Abrahama je siedme miesto skvelým úspechom, od víťaza ho navyše delilo len 16 sekúnd.

MotoGP:
Austrálčan Casey Stoner s motocyklom Ducati vykročil rázne za obhajobou titulu svetového šampióna, keď dokázal zvíťaziť s viac ako 5-sekundovým náskokom pred nováčikom v tejto triede a vlaňajším šampiónom štvrťlitrov Španielom Jorge Lorenzom jazdiacim na Yamahe. Tretí skončil Pedrosa s Hondou, o štvrtom mieste sa rozhodlo až v závere, kedy Valentina Rossiho predbehol krajan a navyše ďalší nováčik, Andrea Dovizioso jazdiaci na Honde. Rossi sa po slabších výkonoch v kvalifikácii na začiatku pretekov pohyboval dokonca na prvom mieste. Za zmienku stojí aj výborné šieste miesto vlaňajšieho šampióna Superbikov Jamesa Toselanda.