Connect with us

Spravodajstvo

Svitko ide na Dakar s tromi deviatkami!

Publikovaný

on

Štefan odíde na Dakar 2018 s tromi deviatkami.


Tá prvá je, že na štart Rely Dakar sa postaví 9. krát, tá druhá je jeho štartové číslo 9 a tá tretia? Ako Štefan na včerajšej tlačovej konferencii povedal, číslo 9 je jeho šťastné číslo. 3 x 9 ale nestačí, rely predchádza tvrdá príprava z ktorej posledná časť prebehla v Maroku, prevažne na pieskových dunách, čomu sa Štefan celkom teší, pretože ho na Dakare podobné etapy čakajú. Rely Dakar 2018 začína neskôr, 6. januára 2018, preto si Števo s rodinou užije pokojnejšie Vianoce a  Silvester pravdepodobne strávi doma.
Aké sú jeho ambície na rely a ako sa on i jeho tím poučili z tohtoročnej raly?
 

Foto

TS Slovnaft, BRATISLAVA, 22. novembra 201
 
Štefan Svitko ide na Dakar s pódiovými ambíciami
Motocykel a sprievodné vozidlá výpravy odplávajú do Južnej Ameriky už dnes, 23. novembra
Členovia SLOVNAFT Rally tímu odlietajú do Peru koncom decembra 2017

Trojnásobný majster Európy, niekoľkonásobný majster SR v enduro a cross country a najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko sa vo farbách SLOVNAFT Rally Teamu postaví na štart prestížnej rely Dakar 2018 už deviatykrát. Jubilejný 40. ročník Dakaru sa začína 6. januára v Lime, hlavnom meste Peru, pokračuje cez Bolíviu a vyvrcholí poslednou etapou v argentínskej Cordobe.

Ambíciou Štefana Svitka je dosiahnuť čo najlepší výsledok. To však závisí od mnohých faktorov. Dôležitá je dobrá kondícia, spoľahlivá technika, a v neposlednom rade aj množstvo šťastia. „Chcem sa v jednotlivých etapách viac sústrediť na detaily, aby som nedoplatil na administratívne penalizácie ako minulý rok. To je však v drsných podmienkach Dakaru veľmi náročné, najmä ak viete, že jediná chyba môže znamenať koniec ambícií. Tento rok si pri troche šťastia trúfam zabojovať o pódium.“ Minulý rok skončil Štefan Svitko na celkovom 25. mieste, predovšetkým kvôli penalizáciám, ako napríklad za nedovolené tankovanie v neutralizačnej zóne. Rok predtým získal celkové 2. miesto a hlavu Beduína, čo je doteraz najlepšie historické umiestnenie Slováka na Dakare.

Aj tento raz bude mať Štefan k dispozícii motorku KTM

Foto
 s továrenskou podporou od výrobcu motocykla priamo na Dakare. V rámci SLOVNAFT Rally Teamu bude Števovi na Dakare sekundovať osvedčená dvojica – mechanik Zlatko Novosád a Martin Kubačka, ktorý má na starosti logistiku a prenos informácií z aktuálneho diania domov na Slovensko. Ďalšími členmi tímu zodpovednými najmä za transport obytného karavanu medzi jednotlivými etapami rely budú Dominik Žažo a Dominik Guláš.

Štart ďalšieho ročníka Dakaru tradične preverí nielen Števovu kondičku a jeho jazdecké majstrovstvo, ale aj motocykel, ktorého bezchybný chod zabezpečia mazivá MOL Dynamic, vrátane motorových olejov, určených aj do extrémnych prevádzkových podmienok.
Okrem tvrdého tréningu pomáha jazdcovi v príprave aj komplexná regenerácia. Úspešne sa mu podarilo zregenerovať aj zlomeninu prsta ľavej ruky, ktorú utrpel minulý mesiac na ME v endure družstiev v Gelnici.

Pred krátkym zdravotným výpadkom mal Štefan vynikajúcu formu. V septembrových Serres Rally v Grécku suverénne zvíťazil, keď vyhral šesť zo siedmich etáp a de facto pretekal sám so sebou. „Dakar je pre mňa v športovej oblasti najvyššia méta, preto nasledujúce týždne obetujem príprave. Cítim sa kondične výborne, ale púštna trasa je naozaj náročná, preto sa ešte v tréningu zameriam na silu a obratnosť,“ vysvetľuje Štefan. Jazdu na piesočných dunách Štefan trénoval aj v Maroku, odkiaľ sa len pred týždňom vrátil.

Od svojej premiéry na Dakare v roku 2010 vo všetkých ročníkoch štartoval Štefan Svitko s podporou Slovnaftu. Hneď na prvom Dakare v kategórii motocyklov obsadil 13. miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu a musel odstúpiť. O dva roky neskôr mal nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri etapy pred koncom. V roku 2013 skončil deviaty, ale v rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piate priečky. V roku 2016 triumfoval na 2. mieste.


Priaznivci slovenského reprezentanta môžu počas celých pretekov sledovať aktuálne dianie, vrátane zaujímavých informácií zo zákulisia na jeho fanúšikovskej stránke: www.facebook.com/StefanSvitkoFanklub.

 

Svitko ide na Dakar s tromi deviatkami!

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri