Connect with us

Turistické články

Thajsko – krajina motoriek, prostitútiek a úsmevov (týždeň pred tsunami) Album 65 foto.

Publikovaný

on

December 2004 – krátko pred tsunami

V tejto reportáži sa síce nedočítate, že Slováci ako je napr. Francúz, Janko zo Styxu, alebo Noro z Prievidze prešli na motorke do Thajska a späť, ale o tom, ako som tam zbabelo letel lietadlom a vychutnal si čarovné krásy Thajska ako bežný turista. Cesta lietadlom je variant rýchlej a bezpečnej prepravy do tejto krajiny, pokiaľ máte v zimných mesiacoch záujem stráviť niekoľko dní v tropickej krajine. Thajsko sa dá v krátkosti charakterizovať ako krajina motoriek, úsmevov, prostitútiek, lacného tovaru, úžasnej kuchyne, neuveriteľných historických pamiatok a exotiky aj v podobe špiny, chudoby a smogu.
Tsunami zabila po mojej návšteve státisíce ľudí
Ťažko skúšaná pobrežná Ázia na mnohých miestach neodolala tsunami a ľudia, tropické palmové pláže a dlho budovaná turistická infraštruktúra sa v decembri r. 2004 stali obeťou nevyspytateľnej prírody. Nie ale celé Thajsko bolo zasiahnuté a mnohé oblasti ostali neporušené, hlavne ostrovy a pobrežia v Thajskom zálive. Moje zážitky z Thajska sú ešte štyri dni pred katastrofou. Prvá naša dvojdňová zastávka bola v Bangkoku, hlavnom meste Thajska. Bangkok sa nachádza pri severnom pobreží Thajského zálivu, ktorý je súčasťou Činskeho mora. Tsunami zaútočila v Indickom oceáne a tak táto časť zasiahnutá vlnou nebola. Mrakodrapy sa vraj ale triasli i v Bangkoku.
Motorkársky chaos, to je Bangkok
okupuje 10 mil. domácich obyvateľov, ku ktorým sa pripočítavajú tisícové davy turistov z celého sveta. Táto metropola je plná chaosu, motoriek, áut, Tuk-tukov smogu a tepla (32 st. v tieni aj neskoro večer). Každá ulica je plná pouličných predavačov, reštaurácii, stánkov s tovarom a jedlom, žobrákov a ničomu na svete sa podobajúcej elektrifikácii. To posledné sú elektrické stĺpy, kde z každého jedného stĺpa vedie 1000 káblov a drôtov všetkými smermi a nikto nevie, či káble držia stĺp, alebo je to naopak. Je nepochopiteľné ako to všetko funguje. Smog je súčasťou tohto chaosu a tak väčšina motorkárov, policajtov ale i veľa ľudí na chodníku používa rúška na nos a ústa.
Na motorke dostanete šok z premávky
Všade v Thajsku fungujú mototaxíky. Motorky sú značky Honda, Yamaha, Suzuki a na 99 % sú o objeme 100 – 150 ccm podobné typu Honda SH. Domáce pravidlá hovoria, že vodič motocykla je povinný používať prilbu a spolujazdec nemusí mať nič, dokonca ani nohy na stúpačkách. Mototaxikári stoja na každom rohu, majú oranžové a modré vesty, licenciu nalepenú na kapote a za pár Báth-ov vás odvezú spoľahlivo na miesto, ktoré im ukážete na vizitke, alebo letáku. Komunikácia inak ako po thajsky je prakticky nemožná. Jediné čo ovládajú anglicky sú čísla, aby ste si dohodli cenu. Cesta s takýmto taxikárom je šok, na ktorý len tak ľahko nezabudnete. Ak by tu mali platiť európske pravidlá, tak v Thajsku nikto už nemá vodičák. Motorka je tu pre ľudí všetkým ? obývačkou, jedálňou, zamestnaním i pracoviskom. Bežne vidíte na motorke štyroch ľudí, väčšinou riadia ženy, jedno malé dieťa majú pred sebou, druhé v perinke drží manžel na rukách, prilbu má iba vodič a deti počas jazdy papajú. Pijú mlieko, alebo jedia polievku. Skutočne si nevymýšľam a takýto obrázok je tu samozrejmosťou všade dookola. Ženy majú i iné výhody, ak majú sukničku, sedia bokom s prekríženými nohami, ktoré sa im hompáľajú v lufte a väčšinou sa držia len svojej kabelky.
Tuk-tuk ? trojkolka je bezpečnejšia
Trochu bezpečnejšie pôsobia domáce taxíky zvané Tuk-tuk. Je to motorka s troma kolesami a so strieškou. Do vnútra sa zmestia traja Európania alebo sedem Thajcov. Takúto jazdu si nenechá ujsť žiaden turista a voľba medzi klimatizovaným taxíkom, alebo dobre vetraným Tuk-tukom je jasná. Tuk-tuk vás naloží a vyloží hoc-kde, nasadnete, vodič to strihne cez tri plné prúdy áut, ide svojím smerom a vy máte vlasy dupkom postavené od strachu. Kľučky a skratky v doprave zvanej chaos sú také, že každú chvíľu sme mali dojem, že havarujeme. To je aj tým, že sa tu jazdí vľavo a zásadne na plný plyn. Jediné, čo tu všetci rešpektujú je červená na semafore a tisícky pískajúcich policajtov. Jazda Tuk-tukom cca 2-3 km stoji pre všetkých cestujúcich cca 60 Bth, čo je 48 Sk. (1 Bth = 80 hal.). Cena za mototaxík je obdobná, ale pozor vo všetkých prípadoch platí cena dohodou. V praxi to znamená, že taxikár povie 120 Bth, vy poviete 60 Bth a je dohodnuté, pretože vie, že ste v obraze a tak sa ďalšie jednačky nekonajú. Ísť bežným taxíkom, to môžete aj doma, pričom cena je tu vždy raz taká ako na motorke, lebo na Tuk-tuku. Dôležite ponaučenie: Netreba si vôbec pamätať kde stojí váš hotel, treba mať vizitku hotela a to stačí. Takže najlepšie je vyraziť do mesta večer okolo 19.00 a mesto vás strhne tak, že sa nevrátite skôr ako neskoro v noci. Požičovne motoriek sú všade a moja ambícia požičať si motorku bola prebitá pudom sebazáchovy. Normálne som to vzdal, a odmenou mi bolo to, že som prišiel domov po svojich a zdraví.
Láska za peniaze je všade
Thajsko je zároveň krajinou predajnej lásky a tak turistické rodiny s deťmi sú tu menšinou. Turisti sú väčšinou zo západnej Európy a Ruska mužského rodu vo väčšine so zovňajškom, za ktorými sa doma už neobzrie ani smetiarsky voz. Za pár korún si tu kúpia thajskú krásku, ktorá im poskytne skutočnú, pravú a nefalšovanú lásku na celú dobu pobytu. Tieto devy sa vám ponúknu nehladiac na to, že držíte za ruku manželku, kľukne sa vám ponúknu do trojky, štvorky, alebo ako len chcete. Krásky sa ponúkajú na ulici, v otvorených a zatvorených baroch. V otvorených baroch je množstvo boxov plné dievčat ktoré tu tancujú pri tyči, alebo na stole a môžete ich kreácie pozerať priamo z ulice. V tomto prípade sú dievčatá oblečené a ak sa vám niektorá páči, zoberiete jej drink a ak sa do vás ?zamiluje? je vaša. Baru treba vyplatiť cca 300 Bth odstupné a dievčine 1000 Bth za jeden deň. Za tieto peniaze máte stálu spoločníčku, ktorá vám síce nerozumie, ale vrúcne vás miluje. Ak ste si porozumeli v prvý deň ostane s vami celú dobu pobytu, pričom na dva týždne jej zaplatíte cca 4000 ? 6000 Bth. Tieto posledné informácie mám samozrejme z dôverného zdroja, ja som tam bol s manželkou, takže nič zlé si o mne nemyslite.
Sex bar je skrytý perverzný pornoobchod so živým tovarom
Uzavreté sexbary majú dvere a na vstup do nich stačí cca 40-80 Bth (30 ? 40 Sk), ktoré musíte utratiť na občerstvenie. V bare je zakázané fotiť a filmovať, na čo veľký pozor, bodyguardi sú neúprosní. Prečo ten zákaz? Hmmm!!! pódium je totižto plné nahých dievčat a v prevažnej miere ich kreácie sú priamo úmerné slovu perverzia. To, čo som tu videl, radšej ani nebudem opisovať, lebo na to nepoznám slovník. Proste, čo je veľa, to je veľa. Upozornenie: Pozor na transvestitov. Sú na nerozoznanie od žien, nosia najkratšie sukne a sú všade. Thajsko má vraj najdokonalejšiu plastickú chirurgiu na svete a aj najlacnejšiu a tak sa tu transvestitom výborne darí.
Kráľovský palác je klenot Bankoku
Už je ale ráno, a je čas na kultúrne pamiatky. Určite doporučujem prehliadku komplexu Kráľovského paláca kde pri jednotlivých budovách a freskách na ich ostanete stáť v nemom údive. Niečo také môžete vidieť iba v Ázii. Absolútnou turistickou atrakciou je 5.5 tony vážiaci zlatý Budha, ktorý je umiestnený v Činskej štvrti Bangkoku, alebo 50 metrov dlhý ležiaci Budha v mníšskom chráme. Holohlaví mnísi v oranžových hábitoch vzbudia vo vás rešpekt a pravdou je, že majú prednosť aj pred samotným kráľom, ktorý sa im pokloní prvý, keď si križujú cestu. Pozlátené katedrály, budovy, Budhovia a posvätné oltáre môžete vymeniť za prehliadku mesta malou loďou po miestnych kanáloch. Drevené chajdy postavené na kôloch priamo vo vode v srdci Bangkoku vám rýchlo prezradia, že chudoba je v tejto krajine dominantnejšia ako bohatstvo. Rieka je zároveň smetisko a je plná odpadu zo zeleniny a z kuchýň.
Žobráci bez rúk a diamanty za milióny
Žobráci sú súčasťou Bankoku, tak ako pouliční predajcovia a všetci spoločne žijú na ulici. Bežne vidíte o polnoci spať deti pod stolíkmi s tovarom. Žobráci majú na rukách malé deti bez rúk a nôh, alebo už dospeli a chodia bez končatín medzi vami ako poľudštené zvieratá na kýptikoch obalených v handrách. Je to strašný pohľad a celkom vám to môže túto krajinu znechutiť.
Naopak Thajsko je tretím najväčším vývozcom drahokamov na svete. Ďalšia návšteva teda smerovala do fabriky na výrobu diamantov, ktorej súčasťou je i obrovská predajňa šperkov. Každý turista tu má samostatný doprovod, ktorý mu umožní priamy kontakt so šperkami, v hodnote od 1000 do 10 mil. Bth. Také peniaze som zo sebou nemal a tak sme dali prednosť thajskej kuchyni, na ktorú má aj ten najchudobnejší našinec.
Na obed je pes, šváby i koníky
Ázijská kuchyňa je jednoznačne samostatnou kapitolou v tejto krajine a je nezabudnuteľným takým zážitkom. Všade dookola sú reštaurácie ? pojazdné (v tých nikdy nejedzte), uličné priamo na chodníku, kde porcia ryže s mäsom a ázijskými ingredienciami stojí 20-40 Bth (16-32 Sk). Ostatné reštaurácie sú jednoduché, ale aj luxusnejšie, prípadne nájdete bavorskú, viedenskú, japonskú reštauráciu, ktoré sú trošku drahšie, ale stále lacnejšie ako vo svojich rodných krajinách. Porcia japonského SUŠI vás vyjde na cca 120 BTH (100 Sk). Absolútnou špecialitou sú thajské polievky v ktorých nájdete okrem cestovín morské živočíchy, ako sú chobotničky, krevety, langusty, ustrice, kraby, sépie a ostatné veci o ktorých som vedel, že sú z mora, ale nevedel som ich všetky identifikovať. Po zjedení takejto veľkoobjemovej polievky, ktorá má príchuť citrónu už ťažko zjete niečo iné. Na druhú deň si môžete dať miešanú ryžu s bravčovým, hovädzím, alebo kuracím mäsom (porcia stojí 40 Bth ? 32 Sk) a k tomu tanier kreviet vyprážaných na cesnaku. Jedlo si môžete vychutnať v pravých thajských reštauráciách, ktoré všetky ústia na ulicu, nemajú dvere a tak sa smog a hluk z ulice stávajú spoločníkom k jedlu. Ak máte toho chaosu dosť, nie je problém zmeniť ulicu za tichšie obchodné pasáže obchodných domov Tesco, Carrefour alebo BIG C. McDonald je tu samozrejmosťou a ceny v týchto reštauráciách sú len o málo väčšie ako v uličných reštauráciách. Nech jete kde chcete, vždy je jedlo lacnejšie ako u nás doma v reštaurácii tej istej kategórie. Trojčlenná rodina minie teda na sýtu večeru (6 misiek jedla) aj s nealko nápojmi priemerne 250-300 Bth. Po večeri sa hodí prechádzka večerným mestom a ako bonbónik si môžete dať thajskú špecialitu bohatú na proteíny a ponúkanú všade: pečené larvy, chrobáky, koníky, šváby a húsenice. (Nenazbieral som odvahu ochutnať ich.) A ešte jedna vec: Thajci s obľubou konzumujú mačky a psy, nikde ich ale nenájdete na jedálnom lístku, museli by ste si ich špeciálne objednať.
Opití Thajci sú súčasťou krajiny
S alkoholom je to už horšie. Na rozdiel od arabských krajín tu všetci veselo pijú a nie je problém vidieť domáceho, ale i zahraničného opilca na ulici. Fľaška alkoholu stojí od 350 Bth hore, pivo v obchode (6,3 dcl fľaška thajského piva) cca 35 Bth a v reštaurácii alebo v bare 80 Bth, čo je ale stále menej ako u našich západných susedov. Sedmička vína stojí minimálne od 250 Bth a vyššie. Všetok alkohol je na Slovensku ďaleko lacnejší, ako v tomto kúte Ázie.
Zvyky a tradície
Budhizmus je viditeľný na každom rohu. Malé budhistické oltáre sú všade dookola a sú tak viditeľné ako všade prítomné vyobrazenia thajského kráľa. Thajci nikdy nepodávajú ruku, ani slovne neďakujú. Namiesto toho vzopnú ruky pred hruďou a uklonia sa. A samozrejme, že vás obdaria úsmevom a to vždy a všade bez rozdielu. Thajsko nebolo nikdy kolonizované a zachovalo si vždy svoju kultúru, no nemalo šancu ubrániť sa prílivu západných zvykov v minulom storočí. A ani sa nebránilo, pretože priaznivé ceny, exotické horúce more, tropická príroda, ľahké ženy, lacný tovar a služby v oblasti zdravotníctva a turizmu, možnosť rýchlej leteckej dopravy predurčilo Thajsko k absolútnym turistickým špičkám na svete a tým samozrejme obrovskému prílivu peňazí. Priemerná teplota v zimných mesiacoch je tam cca 32 st. a teplota vody priemerne 26 st. Turizmus je tu všetkým a žije z neho veľká časť obyvateľstva. Preto si tu každý môže dovoliť motorku (100 ccm), ktorá stojí priemerne 30-35000 Bth. Bežne na ulici vidieť nové autá zn. Toyota, Honda, Wolkswagen, Mercedes. Veľmi obľúbené sú pickapi amerického štýlu. Čierne fólie na sklách sú i tu doplnkom, šok som ale zažil, keď som videl fóliu nalepenú na jednom pickape i na prednom skle.
Thajská masáž – utrpenie?
K tradíciám neodmysliteľne patria thajské masáže. Ja som túto časť absolvoval priamo na pláži. Vyberiete si Thajčanku, ktorá vám ukáže platnú licenciu a môžete sa jej spokojne zveriť zhruba na 1,5 hod. Jej ruky sa dostanú všade a špecialitou sú bodové masáže chodidiel a dlaní. Táto masáž je skoro rituálny proces a dievčina odhalí všetky vaše najboľavejšie miesta na tele. To, že po vás pochodí nohami a poprekrúca vám nohy a ruky do pozícii s akými ste ani nepočítali, s tým sa treba dopredu zmieriť. Niektoré prvky masáže sú až na hranici bolesti a človek by si mal rozmyslieť, či to chce alebo nie. Úľava, ktorá sa potom dostaví je k nezaplateniu a mnohé partie vášho tela ocenia investovaných 250 Bth.
Niečo pre motorkárov
Ak ste ale vášnivý motorkár, ktorý nevydrží bez motorky ani tu, treba si zvyknúť na jazdenie vľavo. Ako tréning odporúčam ísť si zajazdiť na vidiek, hoc aj diaľnicami, ktoré skoro všetky sú postavené na pilieroch a vedú stredom krajiny. Z diaľnic môžete sledovať exotickú krajinu plnú ryžových polí a slamených chatiek, ale i fabriky na výrobu motoriek, automobilov a priemyselných parkov a bezpochyby najväčších gigabilbooardov na svete (40×20 m). Požičanie motorky na jeden deň stojí cca 300 Bth, benzín si platíte sám. (PB95, 1 liter stojí cca 12-13 Sk). Ak si myslíte, že si požičiate stroj väčší ako 125 ccm, tak ste na omyle. Veľké kubatúry sú tu vzácnosťou a je tu asi jedna veľká motorka na 300 malých. (Môj odhad). V Patthay ale narazíte i na H-D pub zvaný HOT ROD, ktorého súčasťou je i predajňa a servis H-D.
Takže toto je asi zlomok toho, čo sa dá v Thajsku zažiť a vidieť. Ak máte v zime čas, odporúčam vám tu dovolenku aj na mesiac, žije sa tu lacnejšie ako doma a stačí tu vycestovať s malou taštičkou s osobnými potrebami. Všetko ostatné si kúpite veľmi lacno v Thajsku, vrátane kufrov a oblečenia na celý rok. Napr. oblek na mieru od indických krajčírov so značkou Allan Delon stojí cca 4000 Sk a to radšej nehovorím o lacnej a kvalitnej móde pre ženy. Šťastnú cestu.

Reportáž bola publikovaná v Motomagazíne č.: 2/2005
Text a foto: V. Brniak
PS: Ospravedlnte zníženú kvalitu niektorých fotografií.

V Thajsku je povinná prilba iba pre vodiča, vodič má zároveň povinnosť doniesť domov polievku v igelitovom sáčku, ktorá visí na ľavej rukoväti riadidiel

Thajsko – krajina motoriek, prostitútiek, a úsmevov (týždeň pre tsunam

6 komentárov

6 Comments

  1. AIR

    23. novembra 2008 at 21:34

    Pekny clanok …. a zaujimave postrehy 😀

  2. dusik

    23. novembra 2008 at 21:40

    AIR vraj najkrajšie prostitútky sú mladí chalani 😁

  3. doctor

    24. novembra 2008 at 7:42

    Zaujimavy clanok.A badam ze na tych motorkach kazdy druhy tlaci nieco do hlavy!

  4. sebko

    24. novembra 2008 at 11:43

    Kazdopadne maju zaujimavo riesene elektricke vedenia,to som videl aj na kamosovych fotkach a dokonca mi hovoril ako tam buchol nejaky el. transformator, vraj to tam je normalne
    skoda ze dotycny neodfotil aj tulavych psov,maju ich tam tiez dost a zeru hlavne ananas …

  5. duggo

    24. novembra 2008 at 17:27

    Palec hore 😉

  6. AIR

    25. novembra 2008 at 8:58

    dusik keby dom dobre prerobeny, tak na to ani neprides 🤣 🤣 🤣 😀 😀 😀

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri