Connect with us

Turistické články

Tip na výlet – Múzeum Slovenskej dediny v Martine

Publikovaný

on

Expozícia podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Pôvodný zámer bol vybudovať expozíciu podávajúcu ucelený obraz o tradičnej stavebnej kultúre a bývaní na území celého Slovenska (s jednotlivými regionálnymi špecifikami). Do súčasnosti sa zrealizovali regionálne celky Oravy, Liptova, Kysúc – Podjavorníkov.

Región Orava je najstaršou sprístupnenou expozíciou areálu múzea. K najpozoruhodnejším stavbám patrí zemianska usadlosť z Vyšného Kubína z roku 1748. Región celkovo predstavuje 10 roľníckych usadlostí. Zastúpené sú aj objekty technické, spoločenské, solitéry hospodárskych stavieb, drobné sakrálne stavby. Ulicovú zástavbu tvorenú prevažne roľníckymi usadlosťami dopĺňa objekt krčmy z Oravskej Polhory z roku 1811, ktorý poskytuje možnosť stravovania a občerstvenia.

Dominantu prezentovaného regiónu Turiec tvorí rímsko-katolícky drevený kostolík z Rudna pochádzajúci z roku 1792. Počas programových podujatí národopisného roka sa v kostolíku konajú rímsko-katolícke sväté omše alebo evanjelické Služby Božie. V regióne Turiec sa nachádzajú aj ďalšie jedinečné stavby, napr. filagória zo Slovenského Pravna, či voziareň z Moškovca. Celkovo je v regióne stavebne zatiaľ zrealizovaných sedem usadlostí, šesť sakrálnych stavieb, dve remeselnícke dielne, štyri objekty spoločenského charakteru a solitéry hospodárskych stavieb. Región Kysuce – Podjavorníky reprezentuje kultúru a ľudové staviteľstvo obyvateľov Kysúc, Javorníkov, Žilinskej kotliny, Rajeckej doliny a stredného Považia. Sprístupnený je objekt elementárnej školy z Petrovíc a bačov z Papradna, ktorý predstavuje najrozšírenejší variant sezónne využívaného objektu v extraviláne obcí v oblasti Javorníkov. V uličnej zástavbe sú prezentované roľnícke usadlosti z Kysúc. V roztratenej sídelnej forme (v podobe roztratených sídiel) sú to sezónne využívané stavby z oblasti Kysúc a Javorníkov.

V auguste 2005 boli sprístupnené pre návštevníkov prvé dve usadlosti v expozičnej časti regiónu Liptov – usadlosť z Vavrišova a Východnej.

pre viac info : www.snm-em.sk MartineR

MartineR

Tip na výlet – Múzeum Slovenskej dediny v Martine

6 komentárov

1 komentár

 1. AMIS

  17. marca 2009 at 16:23

  Radi chodíme na takéto miesta 🙂

 2. italofighter

  17. marca 2009 at 18:31

  Pekne miestecko radost byvat v takom niecom

 3. ZOMBY

  17. marca 2009 at 22:21

  [linka]
  tento mam ja zasa za rohom ak scete poradim ako sa tam dostat zadara (ale vysite mi pivo 😁)

 4. Matooo

  18. marca 2009 at 8:33

  ZOMBY mas pivo aj dva 😉 len pre zaujimavost ved clovek nikdy nevie, napis mi sukromnu spravu 😎

 5. senior

  18. marca 2009 at 9:55

  Takže 5. 4. Veľká noc na dedine v MSD Martin 👋

 6. pogicko

  22. marca 2009 at 15:06

  ZOMBY za rohom??
  ty musis este cez rieku prejst 😁

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri