Connect with us
Nový Speed Triple RS

Spravodajstvo

Tomáš Svitok pred sezónou

Publikovaný

on

Do povedomia motocyklových fanúšikov na Slovensku sa čoraz viac dostáva meno Tomáš Svitok. Tento mladý, ešte len 16-ročný, pretekár zo Sebedražia v okrese Prievidza, sa rozhodol pre ťažkú úlohu. Byť úspešným v pretekoch cestných motocyklov. Každý jazdec, ktorý vstúpi do tejto športovej disciplíny, musí totiž bojovať s veľkým súperom, ktorým je nedostatok financií. Tomáš však aj napriek tomu dokázal, že je talentovaný pretekár a vlani, ako 15-ročný, úspešne vstúpil do kategórie Superstock 600.

Dvakrát sa postavil na stupne víťazov v pretekoch českej Voľnej triedy do 600 ccm a výborne si počínal aj vo veľmi kvalitne obsadenom medzinárodnom seriáli UEM Alpe Adria Road Racing Championship v triede Superstock 600, kde sa ku koncu sezóny dokázal presadiť do prvej desiatky. Tento rok sa Tomášovi podarilo dostať do úspešného tímu Gold Fren Team Erinac z Brna, ktorý vlani s pretekárom Ondřejom Ježkom získal celkové šieste miesto v majstrovstvách Európy kategórie Superstock 600. A práve do týchto pretekov smerujú aj kroky nášho pretekára. Tomáša k motocyklom tiahlo už od detstva: ?Nevedel som ešte ani chodiť a už som mal doma prvú motorku. Mala motor z Babety. Celá naša rodina je odchovaná na výfukových plynoch, veď môj starký kedysi jazdil automobilové rely, takisto aj jeho mladší brat. Chodil s nimi aj strýko. Až môj otec ako prvý z rodiny prestúpil na dve kolesá, jazdil motokros, takže logicky to čakalo aj mňa.?

Prvý krát sa na štart pretekov postavil medzi juniormi vo Vysokom Mýte v roku 2000, to však bolo v kategórii Supermoto. Potom striedal cestné juniorské preteky so Supermotom, zbieral tituly majstra republiky a v roku 2005 prišlo rozhodnutie prestúpiť medzi seniorov. Mal vtedy len 14 rokov, no v tomto športe je to ten správny čas. Vstúpil do triedy 125 Sportproduction v šampionáte UEM Alpe Adria, kde sa okamžite udomácnil a ku koncu sezóny už patril k najrýchlejším.

Pred sezónou 2006 však Tomáš dospel k ďalšiemu rozhodnutiu: ?Na budúcnosť v tomto športe sa v triede 125SP veru moc hľadieť nedá, nejazdí sa ani ako majstrovstvá Európy, takže najlepšou alternatívou je pre mňa trieda do 600 ccm.?

Rok 2006 ešte absolvoval aj v triede 125 Sportproduction, ale prioritou boli už samozrejme ?šesťstovky?. V roku 2007 Tomáša teda čaká štart v spomínanom brnianskom tíme Gold Fren Team Erinac, za ktorý bude štartovať na motocykli Kawasaki ZX-6 RR. S tým vlani úspešne štartoval Ondra Ježek. V júli by sa mal Tomáš práve s Ježkom predstaviť na divokú kartu v Brne v európskych Stockoch. "Ak budem úspešný, skúsime získať divokú kartu aj na ďalšie preteky tohto prestížneho šampionátu," vraví Tomáš. "Inak budem štartovať v Alpe Adrii a v Stockoch, ktoré sa jazdia popri klasických ME. O tom čo bude prioritou sa rozhodne podľa úspešnosti v úvodných pretekoch oboch seriálov.? A prečo Tomáš neštartuje v prestížnejšom seriáli spolu s Ježkom? "Do tohto šampionátu sa musel už na konci roka zaplatiť vysoký vklad a na to sme samozrejme nemali dosť finančných prostriedkov," vysvetľuje Tomáš ktorý je zdržanlivý aj čo sa týka svojich cieľov. "Ťažko je vravieť o cieľoch. Prestupujem na celkom inú motorku, ktorá sa inak ovláda, má iný krútiaci moment atď. Po prvých pretekoch uvidíme." Premiéru v novom tíme Tomáš absolvuje 27.-29. apríla na maďarskom Hungaroringu, vrámci šampionátu UEM Alpe Adria.

Tomáš Svitok

Dátum a miesto narodenia: 2.8.1990 v Martine
Výška/hmotnosť: 178/56
Prvé preteky: Vysoké Mýto v roku 2000 (Supermoto)
Vzor: Loris Capirossi
Štartové číslo: 65
Obľúbené jedlo: pizza
Obľúbený nápoj: minerálka

Kariéra:

 • 2001 ? 4. miesto M SR Automat 50
 • 2002 ? 4. miesto M SR Automat 50, 1. miesto M SR Supermoto Junior
 • 2003 ? 1. miesto M SR Automat 50, 3. miesto M SR Európa 70, 7. miesto M ČR+SR Európa 70
 • 2004 ? 2. miesto M SR Európa 70, 2. miesto M ČR+SR Európa 70
 • 2005 ? 2. miesto M SR 125 SP, 13. miesto UEM Alpe Adria Championship 125 SP
 • 2006 ? 3. miesto M SR 125 SP, úspešný debut v triede 600 ccm

Tomáš Svitok

Tlačová správa Tomáša Svitka č. 1/2007

2 komentáre

2 Comments

 1. kxbibo

  18. apríla 2007 at 18:46

  Držím palce. 😉 🙂

 2. bohur

  19. apríla 2007 at 8:59

  Veľa šťastia

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri