Connect with us

Spravodajstvo

Tomáš Svitok pred sezónou

Publikovaný

on

Do povedomia motocyklových fanúšikov na Slovensku sa čoraz viac dostáva meno Tomáš Svitok. Tento mladý, ešte len 16-ročný, pretekár zo Sebedražia v okrese Prievidza, sa rozhodol pre ťažkú úlohu. Byť úspešným v pretekoch cestných motocyklov. Každý jazdec, ktorý vstúpi do tejto športovej disciplíny, musí totiž bojovať s veľkým súperom, ktorým je nedostatok financií. Tomáš však aj napriek tomu dokázal, že je talentovaný pretekár a vlani, ako 15-ročný, úspešne vstúpil do kategórie Superstock 600.

Dvakrát sa postavil na stupne víťazov v pretekoch českej Voľnej triedy do 600 ccm a výborne si počínal aj vo veľmi kvalitne obsadenom medzinárodnom seriáli UEM Alpe Adria Road Racing Championship v triede Superstock 600, kde sa ku koncu sezóny dokázal presadiť do prvej desiatky. Tento rok sa Tomášovi podarilo dostať do úspešného tímu Gold Fren Team Erinac z Brna, ktorý vlani s pretekárom Ondřejom Ježkom získal celkové šieste miesto v majstrovstvách Európy kategórie Superstock 600. A práve do týchto pretekov smerujú aj kroky nášho pretekára. Tomáša k motocyklom tiahlo už od detstva: ?Nevedel som ešte ani chodiť a už som mal doma prvú motorku. Mala motor z Babety. Celá naša rodina je odchovaná na výfukových plynoch, veď môj starký kedysi jazdil automobilové rely, takisto aj jeho mladší brat. Chodil s nimi aj strýko. Až môj otec ako prvý z rodiny prestúpil na dve kolesá, jazdil motokros, takže logicky to čakalo aj mňa.?

Prvý krát sa na štart pretekov postavil medzi juniormi vo Vysokom Mýte v roku 2000, to však bolo v kategórii Supermoto. Potom striedal cestné juniorské preteky so Supermotom, zbieral tituly majstra republiky a v roku 2005 prišlo rozhodnutie prestúpiť medzi seniorov. Mal vtedy len 14 rokov, no v tomto športe je to ten správny čas. Vstúpil do triedy 125 Sportproduction v šampionáte UEM Alpe Adria, kde sa okamžite udomácnil a ku koncu sezóny už patril k najrýchlejším.

Pred sezónou 2006 však Tomáš dospel k ďalšiemu rozhodnutiu: ?Na budúcnosť v tomto športe sa v triede 125SP veru moc hľadieť nedá, nejazdí sa ani ako majstrovstvá Európy, takže najlepšou alternatívou je pre mňa trieda do 600 ccm.?

Rok 2006 ešte absolvoval aj v triede 125 Sportproduction, ale prioritou boli už samozrejme ?šesťstovky?. V roku 2007 Tomáša teda čaká štart v spomínanom brnianskom tíme Gold Fren Team Erinac, za ktorý bude štartovať na motocykli Kawasaki ZX-6 RR. S tým vlani úspešne štartoval Ondra Ježek. V júli by sa mal Tomáš práve s Ježkom predstaviť na divokú kartu v Brne v európskych Stockoch. "Ak budem úspešný, skúsime získať divokú kartu aj na ďalšie preteky tohto prestížneho šampionátu," vraví Tomáš. "Inak budem štartovať v Alpe Adrii a v Stockoch, ktoré sa jazdia popri klasických ME. O tom čo bude prioritou sa rozhodne podľa úspešnosti v úvodných pretekoch oboch seriálov.? A prečo Tomáš neštartuje v prestížnejšom seriáli spolu s Ježkom? "Do tohto šampionátu sa musel už na konci roka zaplatiť vysoký vklad a na to sme samozrejme nemali dosť finančných prostriedkov," vysvetľuje Tomáš ktorý je zdržanlivý aj čo sa týka svojich cieľov. "Ťažko je vravieť o cieľoch. Prestupujem na celkom inú motorku, ktorá sa inak ovláda, má iný krútiaci moment atď. Po prvých pretekoch uvidíme." Premiéru v novom tíme Tomáš absolvuje 27.-29. apríla na maďarskom Hungaroringu, vrámci šampionátu UEM Alpe Adria.

Tomáš Svitok

Dátum a miesto narodenia: 2.8.1990 v Martine
Výška/hmotnosť: 178/56
Prvé preteky: Vysoké Mýto v roku 2000 (Supermoto)
Vzor: Loris Capirossi
Štartové číslo: 65
Obľúbené jedlo: pizza
Obľúbený nápoj: minerálka

Kariéra:

 • 2001 ? 4. miesto M SR Automat 50
 • 2002 ? 4. miesto M SR Automat 50, 1. miesto M SR Supermoto Junior
 • 2003 ? 1. miesto M SR Automat 50, 3. miesto M SR Európa 70, 7. miesto M ČR+SR Európa 70
 • 2004 ? 2. miesto M SR Európa 70, 2. miesto M ČR+SR Európa 70
 • 2005 ? 2. miesto M SR 125 SP, 13. miesto UEM Alpe Adria Championship 125 SP
 • 2006 ? 3. miesto M SR 125 SP, úspešný debut v triede 600 ccm

Tomáš Svitok

Tlačová správa Tomáša Svitka č. 1/2007

2 komentáre

2 Comments

 1. kxbibo

  18. apríla 2007 at 18:46

  Držím palce. 😉 🙂

 2. bohur

  19. apríla 2007 at 8:59

  Veľa šťastia

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri