Connect with us

Turistické články

Trollstigen

Publikovaný

on

Trollstigen (alebo aj Cesta Trollov) je úsek cesty Rv63 v nórskej obci Rauma. Cesta Trollov je populárna vďaka svojim jedenástim serpentínam a deväť percentnému spádu. Cesta v údolí Isterdalen stúpa od hladiny mora až do výšky 800 metrov.

31. júla 1936 ju otvoril kráľ Haakon VII. Výstavba trvala osem rokov. Na ceste sa nachádzajú dve nebezpečné miesta, kde môže dôjsť k nehode (obe boli v posledných rokoch upravené). Na vrchole cesty je parkovacie miesto, odkiaľ sa dá chodníkom dostať na ?balkón? (zhruba 10 minút chôdze), z ktorého je možné pozorovať výhľad na cestu a vodopád.

Stigfossen je vodopád padajúci do hĺbky 320 metrov. Trollstigen je počas jesene a zimy pre dopravu uzavretý. Sezóna sa začína niekde v polovici mája a končí v októbri, otváranie a zatváranie je ovplyvnené poveternostnými podmienkami. V roku 200 bola cesta rekonštruovaná a vrátane ochrany proti padaniu kameňov rekonštrukcia stála 16 miliónov NOK (zhruba 70 miliónov SK).

Trollstigen je bývalá obchodná cesta a v súčasnosti časť Zlatej cesty severu.

Trollstigen

Trollstigen

Advertisement
Suzuki Suzuki
4 komentáre

4 Comments

 1. FaDe

  1. novembra 2007 at 13:53

  Neda mi aby som nebol prvy kto zareaguje nakolko som po tejto krasnej ceste osobne isiel 😇

 2. FaDe

  1. novembra 2007 at 14:02

  PS: Trollstigen nie je Cesta Trollov ale Trollske stupanie… aj ked sa casto ako cesta Trollov oznacuje… Ta prava Trollska Cesta sa vola Trollwegen a je to horsky chodnik… 😉

  [linka]

 3. MartineR

  2. novembra 2007 at 6:36

  (smajlik slintajuci na zem)

 4. Icko

  3. novembra 2007 at 13:34

  Keby to tak bolo do 300 km od nas…

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri