Connect with us

Spravodajstvo

Vydarený úvod slovenského šampionátu

Publikovaný

on

Počas uplynulého víkendu sa na maďarskom Hungaroringu konalo prvé podujatie medzinárodného seriálu motocyklových pretekov UEM Alpe Adria Championship, vrámci ktorého sa koná aj slovenský šampionát a pohárové seriály Pirelli Cup a Dunlop Cup.

Hneď na úvod treba spomenúť, že tento rok sa v Maďarsku objavilo viac slovenských pretekárov ako v uplynulých rokoch, čo je určite potešujúca správa. V triede 125 Sportproduction patrí v alpsko-jadranskom šampionáte už niekoľko rokov medzi najväčších favoritov náš Michal Puškár, celkový víťaz tohto seriálu v roku 2005. Michal už v kvalifikáciách potvrdzoval, že chce bojovať o víťazstvo. Žiaľ, v poslednom kole druhej kvalifikácie spadol kvôli pomalšiemu pretekárovi (na fotke M. Krchniaka) a s vykĺbeným prostredníčkom na pravej ruke musel do nemocnice. Aj napriek bolestiam sa však rozhodol nastúpiť v pretekoch, do ktorých štartoval z druhej pozície. Zo slovenských pretekárov sa na štarte objavil ešte Michal Mišák, ktorý kvôli zdravotným problémom prišiel na Hungaroring až pred druhou kvalifikáciou. Jeho túžbou bolo umiestnenie v prvej pätnástke, čo v konkurencii viac ako 30 pretekárov nebolo jednoduché. V samotných pretekoch bojoval v popredí Puškár, ktorý však v treťom kole spadol kvôli slabému citu v zranenej ruke. Okamžite však pokračoval a nakoniec skončil v cieli na 13. mieste. Túžbu bodovať si splnil aj Mišák, ktorý skončil pätnásty.

Náš jediný zástupca v triede 125 GP, Tomáš Krajčí (na obrázku), štartoval do pretekov z deviateho miesta. Pred sezónou sa mu podarilo získať rýchlejšiu Hondu a už na prvý pohľad to Tomášovi prospelo. Jazdecky podrástol aj on sám a keďže má ešte len 15 rokov, budúcnosť má určite pred sebou. Žiaľ, v nedeľu mu nevyšiel štart a do pretekov odchádzal až na konci prvej pätnástky. Potom však predviedol skvelú stíhaciu jazdu, ktorá mu vyniesla siedme miesto v cieli.

Ďalší naši pretekári sa predstavili v triede Superstock 600. V novom tíme Gold Fren Erinac štartujúci 16-ročný Tomáš Svitok dokázal, že na Kawasaki si rýchlo zvykol a po kvalifikácii mu patrilo v mimoriadne nabitej konkurencii v Alpe Adrii 13. miesto s časom tesne pod dve minúty na kolo. Spomedzi do slovenského šampionátu bodujúcich pretekárov bol prvý pred moravským pretekárom Zbyňkom Čechom, ktorý tento rok zbiera body práve do našich majstrovstiev. Tretím z našich bol nováčik Karol Janov z Motorteamu Prievidza (na treťom obrázku). V pretekoch bojoval Svitok na konci prvej desiatky, no v poslednom kole doplatil na poruchu prevodovky a skončil trinásty. V našom šampionáte však suverénne zvíťazil pred Zbyňkom Čechom a Karolom Janovom, ktorý sa tak hneď pri svojom prvom štarte radoval zo stupňov víťazov. V tejto triede štartoval aj Vladimír Ruža, ktorý štartuje v českých majstrovstvách. Vlado skončil na 14. mieste, ktoré v českom šampionáte znamenalo 5. miesto

Najviac Slovákov sme videli v triede Superstock 1000. V obrovskej konkurencii 52 pretekárov bolo nakoniec úspechom kvalifikovať sa, o čom sa presvedčili aj traja naši jazdci. 4-náročný majster Slovenska, Igor Marinica v piatok a v sobotu laboroval s novým zadným tlmičom a ani čas 2:02 mu nakoniec ku kvalifikovaniu sa nestačil. Rovnako dopadol aj nováčik Roman Rozenberg s tímu Motorteam Prievidza. Obaja však nakoniec štartovali vďaka dvom neštartujúcim pretekárom, medzi ktorými bol aj náš František Vetrák, ktorý v sobotu pádom "zlikvidoval" svoj motocykel. Ako ma dnes informoval, pravdepodobnou príčinou jeho pádu bol natrhnutý ventil na zadnom kolese. Do pretekov sa nekvalifikoval Samuel Bahna z Motorteamu Prievidza. Aj on sa však, rovnako ako všetci naši jazdci, stále zrýchľoval a na budúce by sa mu to už mohlo podariť. V pohode sa kvalifikoval Peter Deak s časom rovných dvoch minút. Okrem Marinicu sú všetci naši pretekári v tejto triede nováčikovia a toho najrýchlejšieho som si nechal nakoniec. Je ním Róbert Sháněl z tímu ERES-Racing (na fotke), ktorý na Hungaroringu šokoval všetkých, ktorí sa o motocyklový šport zaujímajú. Každým tréningom sa zrýchľoval a nakoniec sa v mimoriadne nabitej konkurencii postavil na 17. miesto na štarte, keď v tréningu dosiahol čas 1:58,1. V pretekoch si dokázal Róbert splniť aj svoj sen o bodovaní v Alpe Adrii a dokázal sa oproti kvalifikácii posunúť ešte o ďalších päť miest. Po fantastickom výkone skončil na 12. mieste, pričom dosiahol čas 1:57,6.

V pretekoch sa rozbehol aj Marinica, predbiehal jedného súpera za druhým, časy jazdil na úrovni 1:58, no dve kolá pred koncom musel pre poruchu elektroniky odstúpiť z druhého miesta vrámci M SR. To nakoniec získal Deak, ktorého motocykel strácal na rovinkách. Peter dokonca v pretekoch spadol, no pokračoval. Tretí z našich v cieli a zároveň na stupňoch víťazov bol Rozenberg.


Ďalší náš pretekár, Vladimír Karban, mal štartovať v triede Superbike, ktorej však pred pretekmi poriadne spŕchlo a tak sa Vlado rozhodol neriskovať poškodenie motocykla, ktorý mal požičaný od brnianskeho pretekára Trčku. Je to škoda, pretože v kvalifikácii jazdil výborne.

Na záver spomeniem ešte našich legionárov. Po ročnej prestávke sa na pretekárskej dráhe objavil Radoslav Gerhát v českej Voľnej triede do 600 ccm, ktorý v sobotňajších pretekoch obsadil 11. miesto. V maďarskej Dunlop Trophy sa v kvalifikácii darilo Jaroslavovi Kocúrovi a aj nováčikovi Tomášovi Jasenskému. Kvôli dažďu a následnej zmene programu boli však ich preteky zrušené.

Pripojené video z UEM Alpe Adria Championship (61MB, 12:29 min.)

Róbert Sháněl, autor: Richard Karnok

1 komentár

1 komentár

  1. eXeBaT

    3. mája 2007 at 7:37

    Pripojené video z UEM Alpe Adria Championship [linka] (61MB, 12:29 min.)

    Úžasný zostrih pretekov s dabingom Richarda Karnoka.

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri