Connect with us

Spravodajstvo

Ben Hardy a jeho Captain America

Publikovaný

on

Staviteľom oboch motocyklov pre film Bezstarostná jazda (Easy Rider, 1969) bol chlapík menom Ben Hardy (obr. titulka). Keď píšem oboch, tak tým myslím, že nie len ?Captain America?, ale aj ?Billy? je jeho výtvor. Ben Hardy je "neviditeľný" človek, o ktorom sa veľmi ťažko zisťujú akékoľvek informácie. Mal svoju motocyklovú dielňu na ulici E. Florence 1168 v Los Angeles. Dnes na jej mieste stojí autoopravovňa.

Zo zákulisia filmu: Peter Fonda, producent filmu Bezstarostná jazda si u staviteľa menom Cliff Vaughs objednal prípravu motocyklov pre film. Cliff oslovil Bena, aby sa postaral o celú konštrukciu oboch strojov. Na motocykel Captain America boli použité klasické H-D rámy z rokov cca. 1948 ? 1956. Hlava riadenia bola samozrejme odrezaná a presunutá tak, že výsledný uhol bol 45 stupňov. Po tomto extrémnom zákroku sa musela použiť o 12 palcov dlhšia teleskopická vidlica. Riadidlá boli zdvihnuté o 13 palcov.

Cliff Vaughs si najal Deana Lanzu, ktorý mal na starosti pomaľovanie motocyklov. Americká nádrž vznikla na žiadosť Petra Fondu, ktorý chcel motocykel pripomínajúci komix Kapitán Amerika (odtiaľ je samozrejme aj názov).

Mimochodom šepká sa, že motocykle Captain America boli tri kusy, ani jeden sa však nezachoval (jeden bol dokonca po skončení natáčania ukradnutý priamo zo skladu).

Ben Hardy

Ben Hardy a jeho Captain America

7 komentárov

7 Comments

  1. AMIS

    6. apríla 2009 at 22:07

    Pravdupovediac som tento film nikdy nevidel celý 😕 mal by som? 😉

  2. FaDe

    6. apríla 2009 at 23:16

    Hmmm, mam taky dojem ze sa jeden original kaptain amerika zachoval. A nie som si isty ale mari sa mi ze som asi pred rokom-dvoma cital ze sa zahadne objavil aj ten ukradnuty na nejakej aukcii. Aky bol jeho osud vsak uz neviem. Viem ale ze bolo strasne vela polemik o pravostiach jednotlivych stavieb, hadali sa medzi sebou aj muzea ze kto ma vlastne ten pravy kus. Ale jeden pravy urcite je… teraz uz neviem kde, ale je to potvrdene aj Petrom Fondom.

    AMIS: ked pochopis film Easy Rider, pochopis o com choppre a sloboda su. Nie je vsak jednoduche ten film pochopit… Ja som ho pochopil az na 2-krat, ak neratam prvy raz ked som ten film videl ako maly chlapec, kedy som ho pochopit logicky nemohol.

  3. MartineR

    7. apríla 2009 at 5:39

    FaDe pekne si to napísal. 🙂

  4. reeko

    7. apríla 2009 at 6:16

    AMIS mal by si..

  5. milan3232

    7. apríla 2009 at 13:56

    Nechcem vasm kazit radost, ale vsetky 3 su u mna doma v garazi. 😉 😈
    Amis – delas si legraci, nie?
    FaDe – to sa da interpretovat aj na ine typy moto ako je chopper.

  6. Bubo

    7. apríla 2009 at 14:30

    Ja mám jedného Americu na stole v kancli. Ten film som tiež poriadne pochopil až na druhýkrát. Najprv sa mi to videlo ako riadna kravina.

  7. FaDe

    7. apríla 2009 at 15:21

    Milan: jasne, ale v tej dobe to boli choppre, v dnesnom ponimani je „slobodou“ hociaka motorka. Napisal som to naschval v uvodzovkach, lebo motorka neznamena slobodu, slobodneho cloveka, prejav slobody a nie je ani ikonou slobody. Slobodu totizto musi mat clovek v hlave… Prostriedky ake k tomu vyuziva alebo ake si uziva mozu byt hociake od lietadla, cez motorku, bicykel az po vlastne nohy.
    Clovek moze mat vsak milion prostriedkov a prezentovat sa ako najslobodnejsi clovek, nemusi vsak nim byt…

    Ja som si za kredo slobody zvolil vetu, ktora ju podla mna najviac vystihuje. Bolo to „heslo“ cloveka zvaneho trainrider. Mal leukemiu alebo nejaku rakovinu, bolo jasne ze umre. „Jazdil“ alebo lepsie surfoval na rychlovlakoch ktore jazdia cez 300km/h tak, ze bol prichyteny o sklo zadnej kabiny len prisavkou a lanom s popruhmi. Bola to jeho zaluba, jeho hobby. Mozno si niekto povie ze je to len blaznovstvo, bezhlavost, totalna debilita, kto vsak moze povedat ze „surfoval“ na vlaku.

    OOOPS, trosku som sa nechal uniest 😕
    No to kredo znelo: YOU CAN ONLY BE FREE, IF YOU HAVE NOTHING TO LOOSE. 😉

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri