Connect with us

Spravodajstvo

BMW Motorrad predstavuje systém núdzového volania eCall pre motorky

Publikovaný

on

Technológia, ktorá vám v prípade potreby sama zavolá pomoc je dnes už relatívne rozšírená v automobilovom priemysle a od roku 2018 bude povinná na všetkých nových autách, no v prípade motocyklov sme sa s niečím podobným zatiaľ nestretli. Toto sa však zmení už od budúceho roku (2017) a BMW Motorrad bude ako prvá značka ponúkať „Inteligent Emergency Call System“ aj na motocykle. Zatiaľ to bude len súčasť doplnkovej výbavy, no najmä s ohľadom na zraniteľnosť motocyklových jazdcov v cestnej premávke ide o významný krok v oblasti bezpečnosti.

Systém núdzového volania je umiestnený na pravej strane riadidiel v podobe tlačidla na aktiváciu a zabudovaného reproduktora a mikrofónu na komunikáciu s operátorom BMW call centra. Na rozpoznanie situácie slúži hneď niekoľko senzorov, ktoré dokážu určiť čo sa práve stalo a v akej pozícii sa motocykel práve nachádza. Systém rozozná či sa kolízia stala vo vyššej rýchlosti alebo motorka spadla len v malej rýchlosti .  

 

Systém sa riadi podľa troch rôznych scenárov, na ktoré reaguje:  

1. Automatické spustenie v prípade vážneho pádu alebo kolízie

Volanie je spustené automaticky zaslaním správy na call centrum bez časového oneskorenia. Operátor sa okamžite pokúsi spojiť so zraneným jazdcom a zostáva v kontakte až do príchodu záchrannej služby. Systém sa v tomto prípade nedá vypnúť.  

2. Automatické spustenie v prípade menšieho pádu alebo kolízie

V tomto prípade sa automatické spojenie s operátorom spúšťa s 25 sekundovým oneskorením, aby mal jazdec čas zrušiť toto volanie v prípade, že nejde o vážnu nehodu. V prípade, že nereaguje tak sa systém správa ako v prípade vážnej nehody.  

 3 Manuálne spustenie stlačením tlačidla

Jazdec spustí volanie manuálne stlačením tlačidla v prípade, že pomoc potrebujú ďalší účastníci premávky. V tomto prípade je spojený s operátorom call centra skôr ako sa spustí ďalšia činnosť. Jazdec má možnosť zrušiť takéto volanie.  

BMW plánuje systém eCall na motocykle spustiť najskôr v Nemecku a v rýchlom slede by mali nasledovať ďalšie európske trhy.

BMW Motorrad pripravuje inteligentný systém núdzového volania na motoc

Advertisement

2 komentáre

2 Comments

 1. bacaono

  4. mája 2016 at 7:50

  Tak po takomto systéme čo ma bude permanentne monitorovať som „vždy túžil“ 😈 , či už v aute alebo na motorke. 👎  🤐 
  Zaujala ma veta v prvom bode „Systém sa v tomto prípade nedá vypnúť. „
  ..a aj v druhom bode. 25sekúnd v prípade aj malej nehody je na spamätanie sa alebo pozbieranie sa trebárs z najobyčajnejšieho nedošlapnutia dosť krátky čas.
  Aj keď to bude povinné bude to prvá vec ktorú z akéhokoľvek vozidla vycvakám. 😎

 2. prdlafka

  15. mája 2016 at 4:42

  Na to by som sa chcel pozriet, ako to budes vycvakavat
  ono to zrejme nebude take jednoduche, ako odpojit radio na stopatke

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri