Connect with us

Spravodajstvo

Burt Munro: muž, ktorý prekonáva rekordy aj po smrti

Publikovaný

on

Meno Burt Munro je vo svete motorizmu pojem. Tento Novozélanďan je aj 37 rokov po svojej smrti právoplatným držiteľom rýchlostného rekordu v triede S.A. 1000.  

Miloval svoju motorku  

Munrove prvé kroky k sláve sa začali rozvodom. Po ňom dal výpoveď v práci a presídlil sa do garáže, kde začal pracovať na vylepšovaní svojej motorky. Išlo o stroj Indian Scout z roku 1920, bol to len 627. kus, ktorý kedy opustil továreň. Motorka mala „papierovú“ maximálnu rýchlosť 89 km/h pri objeme motora 600 ccm, s čím sa Munro, prirodzene, odmietal zmieriť. A tak sa začal tuning.   Problémom však boli finančné prostriedky – nová práca predavača motocyklov nevynášala až tak dobre, Munro preto svoju milovanú motorku vylepšoval svojpomocne. Nepoužíval originálne diely, miesto toho si vyrábal potrebné diely a nástroje vlastnoručne. Motorka tak dostala nové valce, piesty, zotrvačník. Objem motora Munrovými zásahmi stúpol na 950 ccm.  

Foto

Speed Week, a to doslova

Slávne preteky Speed Week sa konajú každoročne väčšinou koncom augusta na soľných pláňach v Bonneville, USA. Ide o preteky priaznivcov motoristického športu. Burt Munro sa na nich zúčastnil celkom desaťkrát, hoci raz iba ako divák. Z ostatných deviatich štartov sa mu poradilo nastoliť rýchlostný rekord celkom trikrát – v rokoch 1962, 1966 a 1967. Práve posledný rekord ho preslávil najviac.   V prepočte na kilometre sa Munro rútil po soľnej pláni rýchlosťou 295,453 km/h. Len pripomíname, že v tom čase mal úctyhodných 68 rokov a väčšina moto dielov  ktoré použil pri úpravách svojho Scouta boli vyrobené „na kolene.“ Jeho životný úspech tak slúži ako motivácia pre všetkých motonadšencov, že nič nie je nemožné.   Aby toho nebolo málo, Munro svoj posledný rekord prakticky prekonal znovu – ale 36 rokov po smrti. Jeho syn John si totiž v roku 2014 všimol, že Americká motocyklová asociácia (American Motocyclist Association, AMA) urobila chybu vo výpočtoch Munrovej rekordnej rýchlosti. Skutočná rýchlosť, ktorú v Bonneville v roku 1967 dosiahol, je tak 296,2593 km/h.  

Osobnosť svetového motocyklizmu  

Burt Munro je určite nezabudnuteľnou osobnosťou motocyklistického športu. Jeho príbeh zaujal aj filmárov, v životopisnom filme V zajatí rýchlosti(2005) ho stvárnil oscarový Anthony Hopkins.

FotoFoto

Na jeho počesť organizujú každoročne od roku 2006 novozélandskí členovia Southland Motorcycle Club podujatie s príznačným názvom  Burt Munro Challenge

Na podujatí si priaznivci motošportu z celého sveta pripomínajú Munrove úspechy, jeho odhodlanie a lásku k rýchlosti. Munrova rodina dokonca v rámci Burt Munro Challenge odovzdáva putovnú cenu „Súťažiaci roka.“ Pri rozhodovaní berú do úvahy podobnosť jednotlivých súťažiacich s ich slávnym predkom.   Pokiaľ máte v sebe rovnaký zápal pre motorky a rýchlosť, ako mal Munro, neustále vylepšujete svoj stroj a dokonca si vyrábate vlastné motosúčiastky, možno máte šancu sa Súťažiacim roka stať aj vy.  

Zdroj foto: Wikipedia.com

Burt Munro: muž, ktorý prekonáva rekordy aj po smrti

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri