Connect with us

Spravodajstvo

DAKAR 2020: Už len necelé tri týždne do štartu!

Publikovaný

on

„3. kapitola“
Už len tri týždne nás delia od ďalšieho dakarského pobláznenia. Tentokrát sa hovorí o tretej kapitole, pretože po Afrike a Južnej Amerike sa púštne dobrodružstvo presúva do Saudskej Arábie. Čo čaká účastníkov Dakaru 2020, medzi ktorými sú i dvaja slovenskí jazdci Štefan Svitko a Ivan Jakeš?

42. ročník rally Dakar štartuje v meste Jeddah v Saudskej Arábii 5. januára 2020. Po šiestich súťažných dňoch budú mať pretekári deň voľna v hlavnom meste Riyadh a následne bude pokračovať ďalších 6 etáp až do cieľa v meste Qiddiyah.
Kompletná prekonaná vzdialenosť by mala byť viac ako 7 900 km a z toho bude ostrých (meraných) cez 5 000 km. 351 vozidiel: 170 motoriek a quadov, 134 áut a 47 kamiónov – takáto bude zostava.

Krajina ropného blahobytu, prepychu a okázalosti privíta lode s vozidlami už na nový rok. Účastníci boli upozornení na nové pravidlá ako sa majú správať, čo nosiť oblečené, ako sa stravovať a mnohé iné upozornenia, na ktoré v Amerike či Afrike neboli zvyknutí. Organizátor však na všetky podmienky pristúpil a dobrodružstvo na Arabskom polostrove si všetci pôjdu užiť. V prvej časti sa pretekári stretnú s pohoriami, ktoré však ani zďaleka nebudú pripomínať tie juhoamerické. Mnoho kameňov, skalné kaňony vystrieda v druhej polovici piesok. Hlboký, jemný piesok, ktorý dostatočne preverí schopnosti pretekárov, no hlavne motocyklov, ktoré majú na rozdiel tých, ktoré jazdili ešte v Afrike, už iba 450 kubíkov.

Továrenskí jazdci trénujú v plnej zbroji v podobných podmienkach, aké ich budú čakať v Saudskej Arábii, naši chlapci podmienky simulujú v domácom prostredí. Neznamená to ale, že by boli o niečo menej pripravení. Dakarovské čísla 2020 pristáli na motorkách Števa Svitka #19 a Ivana Jakeša #23.

Štefan Svitko #19.
Na Štefana Svitka čaká už v poradí jedenásty Dakar. Posledné dva ročníky boli pre našu rally jednotku smolné, veríme však, že zmena prostredia mu prospeje a usadí sa tam, kam patrí – do TOP desiatky jazdcov.

Ivan Jakeš #23
Ivan Jakeš patrí ešte do generácie, ktorá zažila aj africký Dakar. Ivan tak bude vedieť najlepšie porovnať všetky tri kapitoly, ktoré Dakar píše. Od roku 2015 Ivan nevidel cieľ, preto veríme, že aj jemu prospeje zmena prostredia.

Držíme palce našim jazdcom a o dianí na rally budeme priaznivcov motocyklového športu informovať priebežne v tlačových správach.

Zdroj: crosscountry.sk/SMF
Sekretariát SMF, 19.12.2019
TLAČOVÁ SPRÁVA SMF č. 124/ 2019

Advertisement

2 komentáre

2 Comments

 1. papi

  22. decembra 2019 at 20:18

  Kedysi slávny Paríž – Dakar už dávno nie je Paríž, ostal len Dakar.
  Ale v skutočnosti už to dávno nie je ani Dakar.

  Ostatné sedí. 😈 

  Ostávajú ešte dva svetadiely, potom sa prejde asi na MARS… 😈 

 2. VladiB

  23. decembra 2019 at 8:40

  To síce áno, meno ostalo, ale obtiažnosť a zmysel tohto TOP športu zostáva…

  Rely Dakar-MARS je tuším plánovaná na 2028… SpaceX už vyrába nosnú raketu na prevoz materiálu 🙂 

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri