Connect with us

Turistické články

Detstvo medzi indiánmi – múzeum Karla Maya

Publikovaný

on

Sedem statočných a predovšetkým potom hrdinovia nemeckého spisovateľa Karla Maya, Winnetou a Old Shatterhand. To boli určite nielen moje vzory, ktoré formovali v detstve môjho ducha a utvárali moju povahu. Túžba po spravodlivosti, priateľstvo na život a na smrť, pravda za ktorú stojí neustále bojovať a v neposlednom rade čestnosť, to všetko mi vedľa rodičov, do života pevne zasadili aj moji filmoví hrdinovia. Nekonečné pláne, po ktorých sa na svojich koňoch preháňali Winnetou so svojim pokrvným bratom, vo mne vyvolali celkom iste túžbu po voľnosti a zdolávanie nekonečných diaľok. Dlho som túžil navštíviť miesto, kde sa všetky tie dobrodružstvá zrodili. Mesto Radebeul s múzeom Karla Maya, ležiace neďaleko Drážďan, je pre mňa síce za rohom, ale k poznaniu vedie cesta tŕnistá, preto som roky vyčkával. Bola v tom aj úcta k miestu a právom sem patril aj výber motocykla. Sem jednoducho musím prísť tým správnym strojom, aby som sa čo najviac vžil do úlohy hrdinov mojich detských príbehov.

foto 1. Až Harley-Davidson Road King, bol tým pravým. Jeho kožené sedlo pripomínalo sedlo, ktoré zdobilo chrbát vraníka Hatátitla, ktorého osedlal Old Shatterhand. Silný dvojvalcový motor bol rovnako výbušný a zároveň krotký. Bol by hriech vydať sa s touto luxusnou mašinou do Nemecka po diaľničných pruhoch. Krušné hory, Cínovec a cez kúpeľné mestečka ležiacich za hranicami na ceste B170, to bola tá správna voľba. Cez Dippoldoswalde k diaľničnému objazdu Drážďan a z jeho severného okraja už priamo do pokojného mestečka Radebeul.

foto 2. Ale skôr ako prídete do Vily Shatterhand v Radebeuli, čaká vás veľa zaujímavých zastávok, veľa príležitostí na fotenie a možnosť navštíviť cestou desiatky zaujímavých miest ukrytých v lesoch aj priľahlých saských dedinkách. Skúste nevynechať napríklad eiskanal, alebo ak chcete bobovú dráhu v lesných serpentínach za Altenbergom. Za návštevu stojí aj historické centrum Dipolldiswalde, či trebárs táto zmenšená kópia veterného mlynu, ktorého originál nemôžete pre jeho dominantné postavenie v krajine, ani náhodou minúť.

foto 3. Vilu Shatterhand, ktorá ponúka hneď dve samostatné výstavy, nájdete v ulici Karl-May-Strasse. Takto bola ulica pomenovaná pri príležitosti 90. výročia narodenia Karla Maya. Ten vilu zakúpil v roku 1895 a od začiatku výstavy v roku 1928 ju videlo už viac ako sedem miliónov návštevníkov z celého sveta. Priamo vo vile je expozícia „Karl May – život a dielo“, zatiaľ čo v záhradnom zrube Bärenfett (medvedia masť), nájdete expozíciu „Severoamerickí indiáni“, ktorá je s počtom 850 exponátov, najväčšou etnologickou indiánskou zbierkou v Európe.

foto 4. Karl May narodený v roku 1842, vyrastal v neuveriteľnej biede. Ako dieťa chodil prosiť o šupky zo zemiakov do vedľajšieho pohostinstva. Za krádež niekoľkých kusov šatstva, biliardových gulí, či zabavenie niekoľkých toliarov a strieborných mincí v prevleku policajtov, bol potrestaný oveľa tvrdšie ako si zaslúžil. Napriek tomu sa dokázal vrátiť na cestu usporiadaného života. Z autora šestákových kolportážných románov, sa stal skvelý rozprávač nekonečných dobrodružných príbehov pre milióny čitateľov. Jeho knihy učia tomu najlepšiemu. Že čisté svedomie je nado všetko bohatstvo, že každé zlo v sebe nesie svoj trest, že všetci ľudia majú rovnakú cenu, nech majú akúkoľvek farbu pleti a že odpustenie je viac ako pomsta. Navyše sa s Karlom Mayom dá celkom pohodlne a zadarmo precestovať kus sveta.

foto 5. Vo vile Shatterhand je zachovaný dobový nábytok, mnohozväzková knižnica, prijímací salón a tu dokonca vidíte originálny stôl pri ktorom vznikali všetky oné známe diela. Tu sa narodili do knižnej podoby nielen postavy ako Winnetou či Old Shatterhand, ale aj Kara ben Nemsí, Old Firehand alebo Old Surehand. Neďaleko odtiaľ stojí vitrína s trojicou slávnych pušiek. Na vlastné oči, tak môžete vidieť ako Henryovku, Medveďobijku aj Winnetouovu striebornú pušku.

foto 6. Kto by tu čakal množstvo fotografií s filmovými predstaviteľmi Winnetoua či Old Shatterhanda, teda mrštného Pierra Bricea a statočného Lexa Barkera, bude určite sklamaný. Zato tu nájdete množstvo figurín predstavujúcich príslušníkov jednotlivých indiánskych kmeňov, ukážky života v ťažkých podmienkach vtedajšej Severnej Ameriky a zaujímavosťou je určite aj to, že po sťažnosti severoamerického indiánskeho kmeňa Ojibwa, stiahlo vedenie výstavy všetky pravé skalpy.

foto 7. So svojimi idolmi v životnej veľkosti (nie však so živými) sa tu pokojne môžete vyfotografovať. Zahral som si obe role, pretože rovnako som riešil dilemu, ktorou z tých dvoch najslávnejších postáv, by som vlastne chcel byť? Najlepšie oboma spájajúcimi všetky dobré vlastnosti a prednosti. Tu však vďaka svojej európskej podobe stojím vedľa svojho indiánskeho pokrvného brata, ako ten, ktorého päsť vedela bleskurýchlo uspať každého ničomníka či zloducha.

foto 8. Ak chcete uctiť pamiatku tohto až neuveriteľne nápaditého a pracovitého spisovateľa, ktorý sa narodil 25. februára 1842 v meste Hohenstein- Ernstthal (to leží 90 km západne od Radebeuli a je možné tu navštíviť rodný dom Karla Maya), vyhľadajte v blízkosti vily Shatterhand cintorín, kde nájdete jedinečnú hrobku s pozostatkami spisovateľa.

foto 9. Ak budete mať čas venovať svoju pozornosť aj neďalekému okoliu, potom určite nevynechajte drážďanský Zwinger. Ten je nabitou klenotnicou najcennejších drážďanských umeleckých zbierok a súčasne vynikajúcim dielom barokovej architektonickej školy. Komplex sa skladá z niekoľkých budov a nádvoria obohnaného múrom s vyhliadkovými terasami, v ktorého strede striekajú gejzíry zo štyroch fontán. Zwinger vznikol pôvodne ako výstavný palác saského kniežaťa Augusta Veľkého, ktorý sa chcel prirovnať k francúzskemu panovníkovi Ľudovítovi XIV. sídliacemu toho času vo Versailles.

foto 10. Skutočnou lahôdkou v blízkosti Radebeuli je však zámok Moritzburg, ktorému sa hovorí perla saského baroka. Pôvodne lovecký zámoček na umelom ostrove s umelým jazerom bol postavený v rokoch 1542 – 1546 Móricom Saským. Za vlády Fridricha Augusta Silného, pôvodne poľského, potom aj saského kráľa, sa kaštieľ prestaval na nádherný barokový zámok. Pre Čechov má však zvláštne čaro. Práve tu sa totiž v 70. rokoch natáčala legendárna rozprávka Tri oriešky pre Popolušku. Jej stopy, tu nájdete na každom rohu.

Článok bol publikovaný v časopise Motomazagín 12/2014.
Text: Jaroslav Šíma, foto: Jaroslav Šíma

Detstvo medzi indiánmi – múzeum Karla Maya

Advertisement

17 komentárov

17 Comments

 1. papi

  10. marca 2015 at 9:14

  😈  👍 Jarda, ale teraz príde Mlhoš a napíše, že Karl May bol basman a zlodej…

 2. Mlhos

  14. marca 2015 at 16:10

  Byl odsouzen za kradez hodiniek  k šesti týdnům vězení a dostal zákaz vykonávání učitelského povolání. Trest nastoupil v Saské Kamenici . Pak byl odsouzen ke čtyřem letům nucených prací, a uvězněn ve Cvikově.
  Pak odvedl koně z ohrady a vedl jej do sousední vesnice. Byl dopaden a jako recidivista odsouzen ke čtyřem letům vězení v káznici Waldheim.

  Podla Papiho to samozrejme nieje kradez a ten kto sedi viac ako 8 rokov v base nie je kriminalnik.

 3. Mlhos

  14. marca 2015 at 16:13

  Na rozdiel od Papinaka som ale ja skoro vsetky knihy cital a skoro vsetky nahrane filmy videl a kto nevidel vetsina je na youtube 

 4. papi

  14. marca 2015 at 17:09

  😈 Vidíte, napísal to!
  Lebo ak doteraz niekto spomenul Maya, Mlhoš to vždy napísal.

  Mlhoš, čo je ako „podľa papiho“, nevieš. Lebo som ti o tom nič nepovedal. 
  Nevieš, čo som čítal, tak nevieš klasifikovať ani „rozdiel“.
  Ale som rád, že ten rozdiel medzi nami je, dúfam, že viditeľný… 😈 

 5. kavis

  15. marca 2015 at 9:24

  Miloš a keď už tak machruješ že si všetko prečítal a čo tak múzeum si navštívil  😈  já áno  😁 a keď nie tak to si „riedky“ Mayovkár  😈

 6. papi

  15. marca 2015 at 10:18

  😈 Timo, veď on možno ani nemachruje.
  Jednoducho sú ľudia, ktorí ráno vstanú preto, lebo si myslia, že káva ich potrebuje… 😁

 7. Mlhos

  15. marca 2015 at 15:38

  Nie muzeum som nenavstivil az tak som to nezral  Mayovky som cital ked som mal 10 rokov vtedy nebol ani internet ani viac ako dva programy v telke tak sa citali knihy dnes uz nikto ani nevie kto je to nejaky May .Tarzan bol aj tak lepsi a koli tomu do afriky nepojdem alebo Omisski korzari a v Omisi som bol minuly rok ked som isiel na Makarsku

 8. Mlhos

  15. marca 2015 at 15:40

  Najviac ma na tych filmoch o winetuovi bavi ze su tam stale ti isti herci asi ich nemali viac na sklade

 9. bacaono

  15. marca 2015 at 16:28

  😁 😁 😁 ……papi zemírám s tú kávu.    😁  😁  😁  😈  👍

 10. theo

  15. marca 2015 at 21:01

  Aj tu je fuuurt ten jeden winetuu…

 11. fikus

  15. marca 2015 at 21:09

  Papi tvoje slova raz budu vydane knizne.
  Kava ma potrebuje,, je uzasne.
  Toto bude heslo toho roka gt tour.
  Mlhos ty si winetou 🙂  to je tiez fasa 🙂 
  Idete na otvaranie sezony? Vychod a stred sa ma stretnut v rožnave.howg:-)

 12. theo

  15. marca 2015 at 21:32

  Fikus, ty sa nevyhrazaj, mas vela deti a psov, s tebou je to tazke…

 13. prdlafka

  18. marca 2015 at 9:54

  …no a je vymalovane…okamzite idem svoju pamat zbavit toho kriminalneho zivla maja…ach, tolko casu a predstav a vsetko v prdeli…

 14. kavis

  18. marca 2015 at 10:03

  prdlafka však to je normálne že sedel v base a písal lebo keby nesedel iste by nemal v normálnej práci čas písať  😈  Veď aj v dnešnej dobe v base sa dobre žije a tý šikovnejší aj študujú od nudy  😁

 15. Mlhos

  21. marca 2015 at 1:46

  Tym ze som o nom napisal vseobecne zname fakty som ho nijak neponizil svoje si odsedel co napisal napisal niekto to cital niekto nie ze sam seba pasoval za olda setrneho tiez vie kazdy 
  Edgar  Burroughs sa aspon nepokladal za Tarzana  😁

 16. prdlafka

  21. marca 2015 at 7:54

  Chapm mlhy, ale mna to jednoducho poburilo

 17. kavis

  21. marca 2015 at 11:33

  prdlafka a nepomýšľal si ty náhodou o politickej kariére? Základ už by si mal, poburuje ťa pravda.  😈  😈  😈  😈  😇

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri