Connect with us

Spravodajstvo

Ducati Multistrada RS 2024: rýchlosť a luxus

Publikovaný

on

Ducati pred pár dňami predstavila novú Multristradu. Áno, nie je to prvá premiéra tohto modelu pre modelový rok 2024. Pred mesiacom bola predstavená verzia V4S Grand Tour. Šlo o turistický model určený pre najnáročnejších turistov. Multistrada RS bude o niečom inom. Ide o doteraz najvýkonnejší model, s nadupanými športovými komponentami. Ak sa ti páčila verzia Pikes Peak, RS ti asi spôsobí brnenie v panvovej oblasti. Poďme sa na ňu pozrieť.

Chlapci z Bologne chceli vytvoriť super šport s cestovateľskými schopnosťami. V budúcom roku bude o čom premýšľať, na svoje si prídu aj priaznivci baworskej značky s modelom M1000XR. Ale táto italka to so športovými ambíciami myslí naozaj vážne. Nenájdeme v nej totiž motor z bežnej Multistrady (s označením Granturismo). Ducati Multistrada RS dostane motor 1,103 Desmosedici Stradale V4. Ide o rovnakú pohonnú jednotku, ako má model Panigale či Streetfighter.

Motor disponuje 180 konskými silami pri 13500 ot./min. Točí teda o 2000 otáčok viac, ako bežný model, ktorý ma o 10 koní menej (V4S). Krútiaci moment má úctyhodných 118 Nm pri 9500 ot./ min a kompresný pomer 14:1.

Rýchle radenie dnes už nikoho neohromí, ale príjemným spestrením bude suchá spojka STM Evo-SBK, ktorá vytvára špeciálny zvuk, ktorý je taký charakteristický.

Podvozok a brzdy

Odpruženie tvorí 48 mm plne nastaviteľná predná vidlica Öhlins s úpravou z nitridu titánu (TiN), ako aj plne nastaviteľný mono tlmič Öhlins TTX36 v zadnej časti. Plné odpruženie na oboch koncoch je elektronicky nastaviteľné pomocou Öhlins Smart EC 2.0. V zadnej časti je tiež hliníková jednostranná kyvná vidlica.

O brzdenie sa stará dvojica vpredu radiálne uložených monoblokových štvorpiestových strmeňov Brembo Stylema s dvoma doštičkami spolu s dvojicou 330 mm poloplávajúcich brzdových kotúčov. Predná brzda tiež dostane radiálny hlavný valec. V zadnej časti nájdete jediný dvojpiestikový plávajúci strmeň Brembo a 265 mm brzdový kotúč. ABS v zákrutách je štandardom. 

Kolesá sú 17 palcové kované zliatinové kolesá značky Marchesini obuté v Pirelli Diablo Rosso IV Corsa. Rázvor kolies bude cestovných 1 592 mm. Ducati tvrdí, že RSka váži o 3 kilogramy menej ako Multistrada V4 Pikes Peak. To znamená okolo 236 kg.

Špeciálne vychytávky, elektronika

Ducati Multistrada V4 RS 2024 obsahuje predný blatník z uhlíkových vlákien, chrániče rúk špeciálne navrhnuté pre V4 RS, tepelné štíty a predný zobák. Okrem toho má V4 RS nový titánový pomocný rám. Táto zmena v komponentoch sama osebe znížila hmotnosť 2,5 kg v porovnaní s hmotnosťou ostatných členov rodiny Multistrada. V4 RS má tiež novú kompaktnú batériu, ktorá ešte viac prispieva k celkovému zníženiu hmotnosti. 

Ergonómia je tiež športovejšia ako na základnej Multistrade V4. Stupačky sú umiestnené vyššie a ďalej vzadu, čo vedie jazdca do agresívnejšie zastrčenej polohy, aby sa zväčšil uhol náklonu v zákrutách. Okrem toho sú riadidlá teraz priamo pripevnené k hornej trojitej svorke a majú športovejšiu polohu a tvar v porovnaní so štandardným Multistrada V4.

Ducati Multistrada V4 RS 2024 prichádza so 6,5-palcovým TFT displejom. Má štyri režimy výkonu (plný, vysoký, stredný a nízky), ako aj kontrolu trakcie, ovládanie kolies, ovládanie motorovej brzdy a spomínané rýchle radenie hore a dole. Spoločne sú rôzne nastavenia týchto charakteristík kombinované do štyroch jazdných režimov: Race, Sport, Touring a Urban. Multistrada V4 RS dostane aj režim plného výkonu, ktorý je novinkou v rodine Multistrada.Ducati Multistrada V4 RS pre rok 2024 dostane nový vzhľad Iceberg White s grafikou odvodenou od MotoGP.

A špeciálnym detailom je očíslovaná séria , pričom každý stroj má jedinečné číslo, ktoré sa nachádza na čiernom eloxovanom hliníkovom štítku zvečnenom talianskou vlajkou. Na záver možno povedať, že Ducati s Multistradou V4 ​​RS kladie nové štandardy v kategórii Cross-over. Základná cena 37 000 EUR sa môže zdať na prvý pohľad veľmi vysoká, ale keď sa pozriete na technické vylepšenia a možnosti prispôsobenia zo závodu, rýchlo sa ukáže, že sa tu ponúka skutočná hodnota.

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri