Connect with us

Spravodajstvo

Jakub Jantulík je s úvodom sezóny spokojný

Publikovaný

on

Druhú sezónu na motocykli s obsahom 600 cm3 zahájil dvomi po sebe idúcimi pretekárskymi víkendmi slovenský jazdec Jakub Jantulík. Po nekonečnej zime potreboval nabrať veľkú porciu kilometrov a okrem toho si urobiť radosť aj dobrými výsledkami.

Jakub, ktorý je historicky tretím najmladším účastníkom pretekov Grand Prix, keď pred tromi rokmi s voľnou kartou absolvoval Veľkú cenu San Marina v Misane, pričom dvakrát vtedy stál na stupňoch víťazov v medzinárodnom nemeckom šampionáte, zažil v posledných rokoch niekoľko ťažkých sezón, zo 125-ky vyrástol a hoci vlani už štartoval na šesťstovke, pridružil sa povestný nedostatok financií, a tak sa po rokoch opäť predstavuje v súkromnom rodinnom tíme JJ Racing. Svoje prvé preteky absolvoval 13. a 14. apríla na Slovakia Ringu v rámci nového medzinárodného seriálu International Motocycle Race Championship. V sobotných aj v nedeľných pretekoch obsadil druhé miesto a nečudo, že je o čosi optimistickejší ako v uplynulých sezónach.

Jakub, aký je dôvod toho, že jazdíš opäť sám za seba?
Odpoveď je jednoduchá, je to podmienené našimi obmedzenými finančnými možnosťami.

Tvoj povestný úsmev z tváre si ale nestratil, skôr by som povedal, že si akýsi veselší…
Zatiaľ sa mi to totiž celé veľmi pozdáva, mám svoju vlastnú motorku, hneď som si k nej vybudoval pekný vzťah, jazdí sa mi na nej výborne, proste mám ju rád… (smiech)

Hneď na úvod sezóny ti vyšiel domáci Slovakia Ring, s dvomi druhými miestami na Slovakia Ringu si bol určite spokojný…
Keďže predtým som vôbec nejazdil a absolvoval som len jedno krátke testovanie týždeň pred podujatím v riadnej zime na Slovakia Ringu, bol som sám zvedavý ako to pôjde. A tak som sa s novou motorkou vydal do prvých tréningov priamo na IMRC, veľmi rýchlo som sa dostal na úroveň svojho najlepšieho času a už poobede v prvých pretekoch som ho prekonal. Rovnako som si užil aj druhý deň, bol to naozaj vydarený víkend.

Bolo vidieť, že po trati sa pohybuje už zasa ten „starý dobrý“ Jantulík, ako ty osobne hodnotíš nový seriál IMRC?
Je to celé veľmi dobre pripravené od najmenších detailov, cez výbornú mediálnu propagáciu až po odmeňovanie jazdcov. Jazdec je určite rád, keď ho spomenú v niekoľkých televíziách, vidí sa na množstve fotiek a videí. Navyše som si za dva dni zajazdil toľko ako napríklad v Alpe Adrii nehrozí a vďaka odmene za druhé miesto sa mi vrátil aj riadny kus štartovného. To je veľmi dobrá motivácia. Rovnako sa mi páči, ako sú jazdci neustále hláseniami upozorňovaní na to čo ich čaká, človek tak nič neprepasie, taký servis som doteraz zažil len v medzinárodnom nemeckom šampionáte (IDM). Ak má aj seriál nejaké nedostatky, tak títo ľudia určite vedia ako ich napraviť.

S návratom do rodinného tímu a s príchodom nového motocykla si sa dostal aj k novému mechanikovi…
Určite špeciálne nemusím predstavovať Honzu Přikryl a, ten svoje kvality dokázal už spoluprácou s Tomášom Krajčím, ktorému svojou dopomohol k dvom európskym stockovým pódiám. Veľmi dobre sme si sadli, tak ako on reaguje na moje pripomienky, tak má čo povedať aj on mne. Je vidieť, že má k tomuto športu veľký vzťah a to. Ale samozrejme nielen jemu patrí moja vďaka, sú ľudia ktorí za nami stoja už veľa rokov a chcel by som vyzdvihnúť hlavne Borisa Mentela, ktorý rovnako motocyklový šport doslova miluje.

Presuňme do Brna, tam na teba čakalo prvé podujatie rovnako nového seriálu Central European Motorcycle Championship. Vedel si do čoho ideš?
Samozrejme že nie, je to celkom niečo nové, ale tešil som sa na to rovnako ako aj práve do Brna. štartujú tam v triede MOTO600 Supersporty, Superstocky a Moto2 a bol som zvedavý, ako sa so stockom chytím. Do Brna sme chceli ísť najprv už v piatok, ale pre dážď sme sa nakoniec rozhodli absolvovať až sobotu. Ráno bolo ešte stále napoly mokro a predpoveď hovorila, že potom už bude sucho, a tak som šiel priamo až prvú kvalifikáciu. V tej som tri merané kolá, lebo sme hlavne pripravovali motorku na druhú „kvaldu“. S časom 2:13 som bol preto spokojný a v druhej som sa posunul na čas 2:11, takže do pretekov som nastupoval s cieľom ísť ešte vyššie.

Ako sa ti podarilo odštartovať? Na Slovakia Ringu som totiž na vlastné oči videl ako sa ti dva razy motorka na štarte dvihla na zadné koleso 🙂
Tak to si trafil riadne, pretože v sobotu v Brne som dal po štarte doposiaľ svoju najväčšiu „sviečku“ a po prvom kole som bol niekde v druhej desiatke. Pustil som sa teda do stíhačky a jazdil som časy o pol sekundy horšie ako špička, verím, že pri dobrom štarte som mohol byť na pódiu. S dosiahnutým časom 2:09,7 som bol spokojný a nakoniec rovnako aj s piatym miestom, i keď ma ten štart samozrejme mrzel…

Aká bola nedeľa?
Začala výborne, pretože som bol najrýchlejším jazdcom vo Warm Upe. Pred pretekmi sa potom štart posunul o päť minút neskôr, o čom som však nevedel, čakal som bez nahrievákov na mieste výjazdu, pneumatiky ochladli a potom sme sa dopustili chyby s tlakom v pneumatikách. A hoci som konečne dobre odštartoval a bojoval o štvrté miesto v pretekoch, na výjazdoch som proste nemal šancu. Na brzdy som sa vždy dotiahol, v zákrutách mi súperi zavadzali a predovšetkým som musel bojovať v každej zákrute s motocyklom a to mi dalo riadne zabrať. Šieste miesto nie je zlé, ale cieľ bolo samozrejme vyšší… Každopádne to pre mňa bola nová skúsenosť, doplatili sme na vlastnú chybu, nemôžeme sa vyhovárať a nikoho.

Takže seriál CEMC sa ti zapáčil?
Určite áno, boli nás tam štyri desiatky jazdcov, takže určite sa chystám aj v máji na Sachsenring, kde očakávam aj silnú konkurenciu zo strany nemeckých jazdcov. Veľmi rád by som šiel aj druhé podujatie MM SR na Hungaroringu, uvidíme ako to dopadne, všetko to samozrejme závisí od financií…

Jakub Jantulík je s úvodom sezóny spokojný

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri