Connect with us

Spravodajstvo

Kam putuje 10 ton slovenských starých auto-moto-batérii?

Publikovaný

on

PR agentúra PAPER LIFE

Tlačová informácia č. 3 Trnava 22. 11. 2010

Spracovanie opotrebovaných batérií a akumulátorov

V Programe odpadového hospodárstva (POH) SR do roku 2010 bol stanovený jeden cieľ pre použité batérie a akumulátory a to pre rok 2010 100 % materiálové zhodnotenie opotrebovaných batérií. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vo svojom vyhodnotení POH z júna 2010 konštatovala, že tento cieľ nie je dosiahnuteľný, lebo chýbajú zariadenia na zhodnocovanie predovšetkým prenosných batérií. V prípade olovených batérií je možné skonštatovať, že uvedený cieľ sa v slovenských podmienkach dá maximálne naplniť na 96 – 98 %. Zber olovených batérií na Slovensku má svoju tradíciu a v súčasnosti aj vysokú efektivitu. Na Slovensku je prevádzkované zariadenie na zhodnocovanie olovených batérií s vysokou účinnosťou vo firme MACH TRADE, spol. s r. o., Sereď. Dá sa skonštatovať, že úroveň zhodnocovania olovených opotrebovaných batérií a akumulátorov na Slovensku je dostatočná.

Podľa informácií riaditeľa Recyklačného fondu Jána Líšku je priebeh budovania zberových, prepravných a spracovateľských kapacít opotrebovaných batérií a akumulátorov v súčasnosti na Slovensku zabezpečený na zhodnotenie 100 % všetkých, na odpadovom trhu ponúknutých opotrebovaných batérií a akumulátorov. Prispel k tomu aj sektor opotrebovaných batérií a akumulátorov Recyklačného fondu, ktorý sa podieľal sumou 2,148 mil. EUR na podpore rôznych projektov. ,,Cieľom ostáva zvýšenie materiálového zhodnotenia použitých prenosných batérií a akumulátorov v SR“, konštatoval J. Líška.

Ďalej poukázal na to, že opotrebované batérie a akumulátory sú nebezpečným odpadom a preto by nemali končiť v komunálnom odpade a na skládkach. Obsahujú olovo, ortuť, kadmium, či kyselinu sírovú a môžu kontaminovať vodu a pôdu. Viaceré z nich sú karcinogénne. Na Slovensku sa ročne vyradí cca 6000 až 9 000 ton starých autobatérií a priemyselných batérií. Aj vďaka podpore Recyklačného fondu vznikli prevádzky, ktoré staré autobatérie bezplatne zbierajú, zvážajú a spracúvajú. Do zberu sa zapájajú aj obce, v ktorých môžu obyvatelia (dokonca za príspevok od recyklátora) v určenom čase odovzdať do pristavených špeciálnych kontajnerov staré autobatérie. V tomto smere sa napríklad firma AKU – TRANS spol. s r. o., Nitra vypracovala na najväčšiu firmu zabezpečujúcu zber a dopravu opotrebovaných akumulátorov a batérií od pôvodcov, na území Slovenskej republiky, do recyklačného závodu MACH TRADE, spol. s r. o. v Seredi.

Celoeurópskym problémom je však naďalej spracovanie použitých prenosných batérií a akumulátorov. Z 240 000 ton prenosných batérií uvádzaných ročne v Európe na trh je zhodnocovaných len 13 %. Na Slovensku sa odhadom dostávalo donedávna ročne do odpadu cca 1 200 až 1 400 ton opotrebovaných prenosných batérií a chýbal komplexný systém zberu. Potom sa však v mnohých školách rozbehol projekt Baterky na správnom mieste. Školy dostali od recyklátorov špeciálne kontajnery, do ktorých zbierajú opotrebované prenosné batérie. Vytvára sa tak žiaduce environmentálne povedomie u mladých ľudí.

Podľa údajov združenia REBAT sa však hlavne v poslednom roku sľubne rozbehol aj systém zberu a recyklácie ostatných použitých batérií a akumulátorov a v súčasnosti je už vytvorených viac ako 14 850 zberných miest na 800 školách a predajných miestach, napríkld v reťazcoch Jednota, IKEA, Kaufland a ďalších. Prispela k tomu novela zákona o batériách a akumulátoroch. Len za posledný štvrťrok roku 2009 sa na Slovensku vyzbieralo a vo firme MACH TRADE, spol. s r. o., Sereď zhodnotilo viac ako 80 ton prenosných batérií a akumulátorov a do konca novembra 2010 viac ako 400 ton. Niektorí dovozcovia si však neplnia povinnosť dodať materiálové listy pre potreby recyklátorov a mnohí predajcovia zatiaľ ani nevytvorili odberné miesta.

Podľa záväzných smerníc by sa malo do roku 2012 zrecyklovať 25 % a do roku 2016 až 45 % opotrebovaných monočlánkov. Podľa novej legislatívy môžu občania odovzdávať tieto opotrebované batérie bezplatne na ktoromkoľvek predajnom mieste a to bez toho, aby boli povinní kúpiť si nový tovar.

1 komentár

1 komentár

  1. VladiB

    23. novembra 2010 at 8:20

    Toto je dôležitá informácia:
    Podľa novej legislatívy môžu občania odovzdávať tieto opotrebované batérie bezplatne na ktoromkoľvek predajnom mieste a to bez toho, aby boli povinní kúpiť si nový tovar.

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri