Connect with us

Spravodajstvo

Očakáva sa tuhá zima – Predstavenie snežných skútrov Ski-Doo 2014

Publikovaný

on

S nastupujúcou jeseňou sa pomaly končí motorkárska sezóna, no pre niekoho sa naopak ešte len začína najlepšia časť roka. Do tejto kategórie patria priaznivci snežných skútrov, ktorí sa už pomaly začínajú tešiť na pravé zimné radovánky. Čo pre nás v tomto smere pripravila kanadská značka Ski-Doo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch a osobné skúsenosti s novinkami nám už tradične priblíži Dano Molnár, ktorý sa na jar zúčastnil oficiálnej prezentácie noviniek Ski-Doo vo Švédsku.

Ski-Doo 2014 – inovácie a modernizácia
V ponuke Ski-Doo sa na rok 2014 síce neobjavil žiadny úplne nový model, zato kanadská značka prichádza s množstvom noviniek a inovácií. Časť z nich priniesol už rok 2013, no technológie ako platformy REV-XS, REV-XM, odpruženie tMotion sa objavujú v ďalších modeloch a najmodernejšia technika sa stáva dostupnejšou.

Viac modelov na moderných platformách
Vďaka použitiu modernej platformy podvozku REV-XM prešiel úplnou transformáciou model Freeride so špeciálnou ergonómiou a doplnkami vyvinutými pre jazdu v hlbokom snehu. Verzie s predĺženým pásom využívajú systém pruženia tMotion, ktorý umožňuje náklon aj v pozdĺžnom smere, ktorý uľahčuje zatáčanie a jazdu na svahu. K lepším jazdným vlastnostiam v náklone a pri zatáčaní pomáha aj technológia FlexEdge použitá na pásoch, kde oceľovú výstuž nájdete len v strednej časti pásu a jeho okraje sú ohybnejšie. Verzia s kratším pásom Freeride 137 naopak používa zadné pruženie rMotion, ktoré ponúka vyšší zdvih a komfortnejšiu jazdu.
Druhá platforma REV-XS sa objavuje na modeloch MX Z X-RS, MX T TNT, Renegade Adrenaline, Renegade Backcountry, GSX LE a Expedition Sport v kombinácii s drvivou väčšinou motorov v ponuke výrobcu. Okrem lepšieho dielenského spracovania prináša táto platforma dokonalejšiu ochranu, uľahčuje pohyb jazdca v sedle a zlepšuje prístup k jednotlivým komponentom skútra.

Nový motor Rotax ACE 900
Asi najväčšou novinkou v ponuke Ski-Doo na rok 2014 je príchod nového motora Rotax ACE 900, ktorý rozširuje ponuku motorov rady ACE (Advanced Combustion Effficiency). Štvortaktný radový trojvalec vyniká tichým chodom, výbornou spotrebou, malými nárokmi na údržbu a dostatkom výkonu (90 k) podobne ako jeho menší súrodenec ACE 600. To však nie je všetko a nový motor prichádza s kompletným elektronickým balíkom, ktorý BRP používa aj vo vodných skútroch Sea-Doo. Základom je technológia elektronického ovládania plynovej rukoväte (iTC), ktorá má medzi snežnými skútrami svetovú premiéru a prináša úplne nové možnosti pri individuálnom nastavení výkonových parametrov. Jediné tlačidlo ovláda trojicu výkonových režimov: Standard, Sport a ECO.
Ďalšou novinkou použitou na tomto motore je programovateľný kľúč zapaľovania D.E.S.S., ktorý umožňuje naprogramovať kľúč tak, aby mal skúter obmedzený výkon a maximálnu rýchlosť. Najmä ak skúter používa viac ľudí s rôznymi skúsenosťami, tak je výkonové obmedzenie vítaným doplnkom. Táto technológia ponúka aj ďalšie komerčné využitie a najmä majitelia požičovní môžu ľahko upraviť výkon motora pre svojich zákazníkov. Nový motor sa objaví hneď v niekoľkých modeloch (MX Z TNT, Renegade Adrenaline, GSX LE, Grand Touring LE a Expedition Sport).

Menej hluku, vibrácií a drsného prejavu
Ski-Doo stále hľadá spôsoby ako spríjemniť jazdu na snežnom skútri a osloviť nový okruh zákazníkov. Súčasné turistické skútre sú pohodlné, ľahko ovládateľné, úsporné a nenáročné na údržbu. Ďalšie smerovanie vývoja sa zameriava na zníženie hluku, vibrácií a drsnosti spojenej s prevádzkou snežného skútra. Prvým výsledkom tohto vývoja je systém Silent Drive, ktorý sa zameriava práve na zníženie spomínaných vecí. Konštruktéri sa zamerali na časti skútra, ktoré spôsobujú mechanický hluk a vibrácie. Podarilo sa im výrazne znížiť hladinu hluku a vibrácií. V prípade vibrácií je to pokles až o 70 %. Prvým modelom, ktorý túto technológiu naplno využije je luxusný turista Grand Touring LE v kombinácii s motorom ACE 900.

Ďalšie drobné zmeny
Vo výpočte noviniek môžeme ešte pokračovať a za zmienku stojí nový dizajn ľavej rukoväte a jej ovládačov. Jazdec má teraz k dispozícii nielen lepšiu ochranu ale aj prehľadnejšie rozloženie jednotlivých ovládačov.
Viac modelov prichádza so systémom pruženia rMotion a najnovšie sa objaví aj na modeloch rady GSX a Grand Touring.
Luxusná športová rada GSX prichádza s inovovanými úložnými vakmi v stredovom paneli, ktoré sú vybavené rýchloupínateľným systémom LinQ. Zároveň sa rozšírila ponuka doplnkov vybavených týmto systémom.

V sedle s Danom Molnárom
Jedným z prvých Slovákov, ktorí si mohli vyskúšať nové modely na rok 2014 bol náš kolega Dano Molnár, ktorý nám poskytol zopár postrehov z jarnej prezentácie modelov na rok 2014, ktorá sa uskutočnila vo Švédsku.
„Tento rok sme toho až tak veľa nenajazdili a podstatnú časť programu zabrala statická prezentácia noviniek, no napriek tomu sme mali možnosť vyskúšať si niektoré novinky v praxi. Spomeniem model Freeride, ktorý okrem nového dizajnu prichádza s pružením tMotion, ktorý v kombinácii s pásom Flex Edge dovoľuje nakláňanie podvozku, čo uľahčuje ovládanie skútra v náročnom teréne. Najmä jazda v hlbokom snehu a strmých stúpaniach prinášala citeľne ľahšie ovládanie.
Veľmi dobrý dojem zanechal nový motor ACE 900, ktorý možno nie je určený do top športových modelov, no aj tak ponúka široké možnosti využitia od ľahšieho športu až po pracovné alebo turistické skútre. Na druhej strane, 90 k výkonu nie je až tak málo a Ski-Doo ho ponúka aj vo vyložene športovom modeli MX Z TNT. Elektronika citeľne menila správanie motora a ak v štandardnom režime sa správal priateľsky, tak po prepnutí na Sport rázom ožil a odozva na plyn bola okamžitá. Režim ECO obmedzí maximálnu rýchlosť na 60 km/h a mala by sa dosiahnuť ideálna spotreba, ktorá je niekde okolo 9 – 10 l/100 km, čo je výborná hodnota. Samozrejme, veľké športové výkony v tomto režime sa nedajú očakávať, ale na bežné presuny to plne postačuje.“


Text: Miro Tamáši, foto: brp media

Článok bol publikovaný v časopise Motomagazín 10/2013 Janka

Očakáva sa tuhá zima – Predstavenie snežných skútrov Ski-Doo 2014

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri