Connect with us

Spravodajstvo

Prvé kolo IMRC prekvapilo vysokým počtom štartujúcich

Publikovaný

on

Veľmi pekné, napínavé a v niektorých momentoch až dych vyrážajúce preteky zažil pretekársky okruh Slovakia Ring. O tento vzrušujúci zážitok sa postarala agentúra Slovakia Racing, ktorá úvodným kolom odštartovala tohtoročnú sezónu stredoeurópskych majstrovstiev pretekov cestných motocyklov konajúcich sa pod názvom International Motorcycle Race Cup.
Šampionát Alpe Adria zastrešuje agentúra Slovakia Racing

Samotnému štartu pretekov predchádzala tlačová konferencia, na ktorej agentúra Slovakia Racing za prítomnosti prezidenta Alpe Adria Road Racing Championship, Luigiho Favarata oznámila, že sa stala pre najbližšie roky promotérom tohto seriálu. Viac Peter Šurina, šéf agentúry Slovakia Racing. „Za týmto našim úspechom je trojročná práca celého kolektívu agentúry Slovakia Racing. Azda aj vďaka trochu inému prístupu, ktorý sme od začiatku zvolili, ktorý bol zameraný hlavne na zvyšovanie úrovne, ale aj atraktivity jednotlivých pretekov, náš slušný a kamarátsky prístup k jazdcom, ale aj mnohé iné aktivity, ktorými sme sa snažili spríjemniť prostredie pretekov a v neposlednom rade aj samotná medializácia jednotlivých pretekov, prispeli k tomu, že sa nám podarilo vytvoriť prostredie do ktorého sa všetci radi vracajú. Všetky spomínané aktivity nás postupne priviedli až k ľuďom z Alpe Adria Road RacingFoto Championship, kde postupne, po viacerých stretnutiach a spoločných úvahách, prišlo k spoločnej dohode. Osobne si myslím, že asi najviac zavážil náš ľudský prístup a nastavenie nových aktivít v rámci pretekov, ale aj mimo nich. Už v minulom roku sme zaviedli odmeny pre jazdcov, ktoré sa nám dokonca od tohtoročnej sezóny v spojitosti so seriálom Alpe Adria Road Rcing Championship podarilo navýšiť. Od tohtoročnej sezóny agentúra Slovakia Racing zriadila na pretekoch aj takzvanú Fun Zónu, kde sa jazdci môžu nielen počas dňa, ale hlavne večer po pretekoch občerstviť, zabaviť pri hudbe, ale aj v pokoji si porozprávať zážitky zo života, či pretekov. Tu na Slovakia Ringu síce ešte nebola Fun Zóna rozložená naplno, s príchodom teplejšieho počasia počítame s tým, že pribudnú aj bazény a lehátka, v ktorých sa budú mať možnosť jazdci počas horúcich dní osviežiť, či relaxovať. Verím, že aj takéto večerné stretnutia prispejú k zjednoteniu celého štartového pola, pribudnú nové kamarátstva a z rivalov na trati sa stanú priatelia. Som veľmi rád, že promotérstvo Alpe Adria Road Racing Championship, čo je alpsko – jadranský šampionát pretekov cestných motocyklov a regionálnou kvalifikáciou na Majstrovstvá Európy a zároveň akousi vstupenkou na Majstrovstvá sveta MotoGP bude v najbližších rokoch organizovať naša, slovenská agentúra. Myslím, že to je pre Slovensko nielen cťou, ale na takomto základe sa dá stavať aj budúcnosť motocyklového športu u nás,“ ozrejmil situáciu Peter Šurina, šéf agentúry Slovakia Racing.
Samozrejme spokojnosť s dohodou vyjadril aj prezident Alpe Adria Road Racing Championship, pán Luigi Favarato: „Myslím si, že spolupráca, ktorá začala minulý rok práve tu na Slovakia Ringu priniesla svoje ovocie. Som rád, že agentúre Slovakia Racing sa darí, čoho dôkazom je aj plný paddock Slovakia Ringu a stoosemdesiat jazdcov na štarte. Sme otvorenído budúcej a verím, že aj dlhej a úspešnej spolupráci.“
Napínavý víkend

Po tejto úvodnej tlačovej konferencii sa už naplno rozbehli preteky. Na podujatie bolo prihlásených celkovo stoosemdesiat pretekárov z piatich európskych krajín, vrátane veteránov, ktorí predviedli na trati Slovakia Ringu svoje krásne stroje vyrobené v minulosti. Ich prítomnosť, ale aj neutíchajúca bojaschopnosť určite potešila oči divákov, hlavne tých skôr narodených, ktorí tak mali možnosť aspoň nachvíľu sa vrátiť do svojej mladosti. V rámci jednotlivých pretekov nebola núdza o zaujímavé súboje, krásne prejazdy zákrutami, ale videli sme aj niekoľko pádov, ktoré samozrejme k tomuto športu patria. Našťastie sa všetky obišli bez vážnejších zranení.Foto
125 SP a Moto3

Na súťažiacich čakalo počas víkendu dvoje pretekov, len triedy 125 SP a Moto3 či pohárové triedy absolvovali jedny. V spoločných pretekoch 125 SP a Moto3 bol suverénne najrýchlejší 13-ročný Martin Gbelec, ktorý sa už v týchto dňoch preháňa na okruhu v Španielsku, kde sa pripravuje na seriál Red Bull MotoGP Rookies Cup. Medzi pretekármi triedy 125 SP bol suverénne najlepší náš Jozef Oravský, ktorý zaznamenal víťazstvo nielen v slovenskom šampionáte, ale aj v medzinárodnom hodnotení.

Supersport a STK 600 

Najkrajšie preteky nám počas víkendu predvádzali jazdci tried Superport, ktoré boli v réžii trojice českých jazdcov. Najúspešnejším bol po oba dni Igor Kaláb, ktorého na stupňoch víťazov doplnili Michal Chalupa a David Látr. V triede Superstock 600 si dve víťazstvá podelili maďarskí pretekári  János Chrobák a Adrian Gyutai. Najlepším slovenským jazdcom bol Martin Durdík, ktorý vybojoval tretie, resp. štvrté miesto.  

Superbike a STK 1000

Triedy Superstock 1000 a Superbike mali svojich suverénov, českí jazdci Michal Filla (Superstock) a Jan Halbich (Superbike) dominovali po celý víkend a zaslúžene si zo Slovakia Ringu odniesli plný počet bodov. Z jazdcov zo slovenskou licenciou bol v stockoch v sobotu na prvom mieste Poliak Jaroslaw Chomicz, v nedeľu ho však v krásnom súboji zdolal menovec, náš Jaroslav Kamenický. V kráľovských Superbikoch sa zo slovenského prvenstva v sobotu radoval Vladimír Ruža, v nedeľu bol v dramatickom závere úspešný Juraj Knezovič, ktorý zdolal Radoslava Dulíka.  Foto

 IMRC Cup

Záver úspešného víkendu obstarali pretekári pohárových tried IMRC Cup, kde sa v nižšej, do 600 ccm, z víťazstva radoval Poliak Marek Chlopkowski, v silnejšej nad 600 ccm zvíťazil aj napriek penalizácii za predčasný štart český pretekár Jan Nimmerfoll. Medzi veteránmi bol najrýchlejší už v Superbikoch spomínaný Juraj Knezovič.

Smoliar víkendu

Ak by sme hľadali počas úvodného víkendu najväčšieho smoliara, určite by sa ním stal náš talentovaný jazdec Lukáš Jasenský, reprezentujúci Slovakia Racing. Ten najskôr v piatok dosť nepekne spadol, pričom značne porušil fasádu svojho motocykla Kawasaki ZX-10R. V sobotu do pretekov dokonca z dôvodu nefunkčného tlmiča ani nenastúpil a v nedeľu sa mu pri jeho jazde dokonale rozpadla polepená kapotáž, ktorá dostala na frak už pri piatkovom páde v tréningu.
Nielen Lukášovi, ale určite aj ostatným jazdcom sa hádam bude lepšie dariť koncom mája na maďarskom okruhu Pannoniaring, kde seriál IMRC odštartuje, už aj vrátane Alpe Adria Road Racing Championship.
Autor: Miro Majláth Foto: Radovan Krajmer

Prvé kolo IMRC prekvapilo vysokým počtom štartujúcich.

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri