Richard Šikyňa na MXGP opäť v TOP 10

Po šesťtýždňovej prestávke v kolotoči seriálu majstrovstiev sveta „2019 FIM MXGP Motocross World Championship“ sa cez víkend (11. – 12. mája) konalo 5. podujatie v Taliansku na trati v Mantove. Sobotné príjemné počasie večer vystriedali výrazné neutíchajúce zrážky, ktoré úplne rozmočili trať. Nedeľné podmienky na trati riadne preverili nielen schopnosti jazdcov, ale aj pripravenosť tímov a techniky. Jediný slovenský účastník v seriáli majstrovstiev sveta Richard Šikyňa (MX Slovakia), jazdiaci za český partnerský tým JD GUNNEX KTM RACING TEAM opäť predviedol, že extrémne podmienky zvláda veľmi dobre. V 1. jazde sa prebojoval dokonca medzi TOP 10 jazdcov sveta. Keď k tomu pridal ešte body za 19. miesto v 2. jazde, v pretekoch skončil so ziskom 13. bodov na celkovom 16. mieste. V priebežnom poradí seriálu si polepšil o 4 priečky a poskočil na 21. miesto.

Richard Šikyňa (#102)

„V sobotu som sa na trati necítil veľmi dobre. Tiež mi nevyhovovalo nastavenie tlmičov a tak som sa snažil spolu s technikom z WP nájsť lepšie nastavenie. V kvalifikačných pretekoch som mal po štarte kontakt s jazdcom a tak som začínal zo zadných pozícií. Cieľom som nakoniec prešiel na 24. mieste. Od soboty večera nám začalo poriadne pršať a neprestalo celú nedeľu. V 1. jazde som mal dobrý štart, jazdil som so začiatku dvanásty. Postupne som sa prebojoval až na 9. miesto a preteky som nakoniec skončil desiaty. Mal som z toho obrovskú radosť. Štart v 2. jazde mi nevyšiel až tak dobre, ale dostal som sa na 17. miesto. Vo štvrtom kole som si pri obiehaní jazdca predo mnou vybral v zákrute zlú stopu, motorka sa mi zapichla v blate a šiel som cez riadidlá. Chvíľu mi trvalo zdvihnúť motorku z hlbokého bahna a tak som sa prepadol až na 21. miesto. Podarilo sa mi prebojovať ešte o dve miesta dopredu a skončil som 19-ty. Bol to náročný víkend ako pre mňa, tak aj pre techniku a môjho mechanika, ktorý to zvládol na 100%. Aj jemu patrí zásluha na tomto výsledku a taktiež celému tímu. Budúci víkend ma čakajú ďalšie preteky MXGP v Portugalsku.“

Peter Kolek, manažér MX Slovakia

„V sobotu sa Rišo trochu hľadal a nebolo to úplne ono. V nedeľu však aj napriek extrémnym podmienkam na trati dokázal držať krok s najlepšími jazdcami. V 1. jazde skončil v TOP 10, čo je fantastický výkon. Pre nás všetkých to bol úžasný zážitok. Že to z Rišovej strany nebola náhoda predviedol aj v 2. jazde. V podstate len o niečo horší štart a jedna chyba pri predbiehaní ho pripravila o pár miest a nejaký ten bod naviac. V motokrose na svetovej úrovni sa ale chyby jednoducho neodpúšťajú. S Rišovým nedeľným výkonom a so ziskom 13 bodov som samozrejme spokojný. Výbornú prácu odviedli aj všetci v tíme JD GUNNEX KTM RACING TEAM, za čo som im vďačný. Rišova KTM fungovala perfektne.