Connect with us

Motoporadňa

Uži si štýlovú jazdu na chopperi. Okrem kvalitnej výbavy a bezpečnej prilby potrebuješ aj toto!

Publikovaný

on

Oblečenie na chopper

Každá jazda na choppri je výnimočná. Ak sa dobre oblečieš a vybavíš kvalitnou prilbou, zážitok bude o to mohutnejší. A ty jazdu budeš chcieť nekonečne predlžovať. Poďme sa pozrieť na to, aké máš možnosti pre základnú a bezpečnú výbavu na skvelú jazdu. Dôležité je, aby nohavice či bundy mali ochranné protektory.

Na kávu si vystačíš aj s retro helmou

Ak plánuješ jazdu po meste alebo len tam za roh na kávu, tak na zvýraznenie tvojej image sa hodí retro helma. Je to absolútna klasika, ale hodí sa len na krátke vzdialenosti a pomalú jazdu. Praktická, pohodlná, ale absolútne nepoužiteľná na dlhé trate

Obľúbené otvorené helmy

Choppristi veľmi obľubujú otvorené motocyklové helmy. Jazda v nich je naplno autentická a vychutnáte si, pretože okolo vás si povieva vietor. Jazdíte viacerí? Ak si do nej namontujete komunikátor, tak získavate perfektný komfort a môžete sa medzi sebou kedykoľvek komunikovať.

Potrebuješ jednu poriadnu helmu

Vyklápacie helmy patria medzi špičku, čo sa čiastočne prejavuje aj na ich vyššej cene. Oplatí sa priplatiť si. Vieš ju totiž použiť aj ako integrálnu, ale aj ako otvorenú helmu. Ak si to prerátaš na drobné, tak kúpa vyklápacej helmy sa z dlhodobého hľadiska oplatí najviac.  A do mesta ti postačí retro klasika.

Aby ti nebola pri jazde kosa

Môžeš sa obliecť trendy, dizajnovo a bude ti zima. Teraz ti predstavíme bundy, ktoré sú štýlové, ale súčasne aj praktické. Klasická dizajnová budna je kožená v štýle Depeche Mode – známy krivák.

V koženej bunde budeš vyzerať síce super, aj pocit, že si v bezpečí, bude vysoký, ale môže sa stať, že ťa riadne počas jazdy prefúkne. Odporúčame preto siahnuť po menej krásnej, ale o to praktickejšej textilnej vodeodolnej bunde. Je oveľa pohodlnejšia ako kožená budna a samozrejme výborne chráni počas jazdy. Najmä, ak má aj airbag systém. Ale chápeme, na chopperi vyzerá lepšie krivák.

Veľmi obľúbené sú medzi choppristami aj riflové bundy. Tie môžu byť aj v kombinácii s kožou. Riflové bundy majú vo svojej výbave ochranné protektory. Za nás je to ideálne spojenie štýlu a komfortu.

Ešte by si mohol siahnuť po na maximum vytunenej bunde, lenže tá sa na chopper nehodí. Ale zase je fakt, že je najkomfortnejšia. Vysokohorskí turisti o tom vedia svoje.

Dopraj si štýl s vestou

K chopprom neodmysliteľne patria vesty. Slúžia nielen na zvýraznenie vlastnej image, ale tiež na našívanie logá motoklubov. Najpopulárnejšie sú hladké kožené vesty.

V lete sa nemusíš pariť v bunde

Kevlarové košele ťa uchránia aj pred tým, aby ťa spálilo slnko. Koženú bundu teda môžeš nechať doma v skrini. Tieto košele sú veľmi pohodlné a ak ich skombinuješ s chrbtovým, lakťovým a ramenným protektorom, tak do horúceho letného dňa nič lepšie na choppra nevymyslíš.

Bez nohavíc na motorku? Nikdy!

Nohavice sú absolútna klasika (a nutnosť), a evergreenom navždy zostanú kevlarové rifle. Čokoľvek by si riešil, bez nohavíc nedovoľ nikomu (ani sebe) nasadnúť na žiadnu motorku. Overenou značkou je český výrobca Trilobite. Dáme za ne ruku do ohňa. Nohavice Trilobite si vieš vybrať v rôznych strihoch. Napríklad SLIM fit či predĺžené a aj skrátené.

Skvelá značka nohavíc je tiež John Doe od nemeckého výrobcu. Patria medzi to najkvalitnejšie, čo je na trhu dostupné, avšak odzrkadľuje to aj cena.  Výhodou týchto kvelárových nohavíc je ich maximálne kvalitné prevedenie, pretože používajú vlastný materiál, podobný kevláru. Nohavice sú odolné vode, takže ak zaprší, ty ostávaš v suchu.

V ponuke sú aj textilné nohavice, ale tie využiješ skôr na turistike ako na motorke.

Navleč rukavice pre bezpečnosť aj dokonalý štýl

Vysoký štýl a imidž dávajú kožené rukavice. Sú tiež veľmi bezpečné, ale žiaľ málo komfortné, najmä v letných mesiacoch. Ak si chceš zachovať svoj štýl, skús rukavice s perforovanou kožou alebo bezprstové. O niečo menej bezpečné sú textilné rukavice, ale zase sa v nich cítiš veľmi príjemne.

Ostrieľaný chopprista bež čižiem? Neexistuje!

Kožené čižmy nosia najmä tí starší. Nedajú na ne dopustiť, zvýrazňujú ich štýl a súčasne slúžia ako najvyššia ochrana. Lenže v horúcich dňoch je to celkom obeta a boj.

Mladší motorkári preto siahajú po komfortnejšom riešení v podobne textilných topánok.

Všetky topánky a čižmy musia mať vo svojej výbave vždy potrebné chrániče. Skvelé je, ak majú aj zosilnené oblasti špičky, päty a členkov.

Ak si po jazde unavený, ale spokojný, je to znamenie, že bola skvelá

A nezabudni na najhlavnejšiu vec – radosť z jazdy. Motorkár má dobrodružstvo v srdci a v krvi. Podstatný je rešpekt a nezabudni, pozdrav a pomoc kamarátovi je viac ako rýchlosť. Kvalitná výbava ťa ochráni, ale to, či tvoja jazda bude dokonalá závisí len od teba. Takže problémy z hlavy preč a vyraz von.

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri