Connect with us

Spravodajstvo

Za kultúrou do Košíc a okolia

Publikovaný

on

Metropola východu sa tento rok hrdí prívlastkom Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. A verte, že stojí za to sa tam pozrieť.

Košičania zobrali svoju tohtoročnú hlavnú úlohu naozaj vážne a na celý rok pripravili množstvo kultúrnych podujatí. Nebudeme ich tu všetky rozpisovať, program nájdete na www.kosice2013.sk [linka]. Počas leta pripravili akcie pod jednotným názvom Leto v parku – www.letovparku.sk [linka].


Po pohľade na program je jasné, že Košice treba navštíviť. Pridáme, že okrem bohatého kultúrneho programu, by ste si mali pozrieť aj jednotlivé stavby, ktoré vznikli v Košiciach v rámci programu EHMK Košice 2013. Niektoré naozaj prekvapia, potešia a možno aj vyrazia dych.

Veď kto by povedal, že z výmenníkových staníc tepla sa dajú spraviť kultúrne vyzerajúce priestory a zóny oddychu? Milovníci moderného umenia zase radi zavítajú aj do bývalej mestskej krytej plavárne. Tá je po celkovej rekonštrukcii a okrem šatu zmenila aj svoje určenie – stala sa z nej galéria moderného umenia a nájdete v nej kúsky od tých najlepších autorov súčasnosti. A nesmieme zabudnúť ani na bývalé kasárne. Tiež majú za sebou prerod na kultúrny stánok a bohatou ponukou kultúrnych podujatí.

Košice a východ Slovenska je však lákavý aj pre motocyklistov. Nájdete tu zaujímavé cesty a pokiaľ sa sem už vydáte, mali by ste ich kompletne preskúmať. Košičania vám určite povedia, že si máte užiť serpentíny smerom na Jahodnú. Potom sa však vydajte aj na východ od Košíc a rozložte si hlavný stan na Zemplínskej šírave. Odtiaľ môžete vyrážať na všetky strany. Na juh smerom na Veľké Kapušany a Kráľovský Chlmec až do Vinohradníckej tokajskej oblasti, alebo na sever smerom k Novej Sedlici. Je to naša najvýchodnejšie položená obec na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom, pritom sa cestou môžete zastaviť v Národnom parku Poloniny s nepreniknuteľnými dubovými pralesmi. Prípadne zájdite až do Svidníka a na Duklu, na miesto veľkej tankovej bitky Druhej svetovej vojny. Keď budete kultúrne naladení, tak odporúčame aj Medzilaborce s múzeom Andyho Warhola.

Sledujte aj smerovky k pamiatkam. Východ Slovenska je priam posiaty malebnými drevenými kostolíkmi zapísanými v zozname svetového dedičstva UNESCO. Ak sa vám zunuje kultúra, skúste sa len tak túlať po Vihorlatských vrchoch a zájsť až k jedinečnému jazeru Morské oko.

Ďalšie informácie o ponuke regiónu nájdete na stránke www.slovakia.travel [linka]


Zdroj: SACR Janka

Za kultúrou do Košíc a okolia – zdroj: SACR

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri